Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Banie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół z obrad


Protokół Nr XXVII/05

XXVII sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 28 czerwca 2005 r.

w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Baniach

Przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Augustyniak o godz. 10.00 otworzył XXVII sesję Rady Gminy Banie. Powitał radnych, Wójta Gminy Banie - Ryszarda Jusia, Zastępcę Wójta - Zbigniewa Fabiszaka, Sekretarz Gminy - Joannę Hrabską, Skarbnik Gminy - Grażynę Nowak, przedstawicieli policji w osobach Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektora Mirosława Denisa i Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Baniach - sierżanta Krzysztofa Siudka, sołtysów oraz pozostałych gości. Następnie na podstawie listy obecności radnych oświadczył, że aktualnie w sesji uczestniczy 12 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych uchwał.

Listy obecności radnych oraz gości zaproszonych stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad, stanowiący załącznik nr 3 do niniejszego protokołu, radni otrzymali na piśmie wraz ze zwołaniem XXVII sesji Rady. Do porządku obrad wprowadza jako pkt 10 „Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłat za świadczenia Przedszkola w Baniach (druk nr 231)”. Projekt uchwały omówiły wszystkie komisje Rady.

Nową wersję porządku obrad sesji radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad. Porządek ten stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu. Jednocześnie Przewodniczący Rady powiedział, że goście z policji zwrócili się z prośbą, aby punkt dotyczący pracy policji był realizowany na samym początku i w związku z tym pkt 5 „Informacja o stanie ładu i porządku publicznego na terenie gminy Banie w 2004 r. (druk nr 225) będzie realizowany jako punkt 2.

Następnie Przewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad dzisiejszej sesji przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, przedstawienie porządku obrad, powołanie sekretarza obrad.

  2. Informacja o stanie ładu i porządku publicznego na terenie gminy Banie w 2004 r. (druk nr 225).

  3. Przyjęcie protokołu XXV i XXVI sesji Rady Gminy Banie.

  4. Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Gminy.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2005 r. (druk nr 228).

  7. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 219).

  8. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości (druk nr 220).

  9. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia wysokości dziennej stawki opłaty targowej (druk nr 221).

  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłat za świadczenia Przedszkola w Baniach (druk nr 231).

  11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Banie (druk nr 222).

  12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Lubanowie ( druk nr 223).

  13. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (druk nr 224).

  14. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Banie (druk nr 218).

  15. Odpowiedź na interpelacje i zapytania radnych.

  16. Wolne wnioski i sprawy różne.

  17. Zakończenie sesji.

Następnie zapytał czy ktoś spośród radnych chciałby wystąpić z wnioskiem o dokonanie zmian w wyżej wymienionym porządku obrad. Wniosków o zmianę porządku obrad XXVII sesji Rady nie zgłoszono.

Na wniosek Przewodniczącego Rady, w wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan 15 radnych, w obecności 12 radnych - powołała 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - radnego Adama Ciepłego na sekretarza obrad, który uprzednio wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji. Innych kandydatur nie było.

Ad. 1) Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, przedstawienie porządku obrad, powołanie sekretarza obrad.

jak wyżej

Ad. 2) Informacja o stanie ładu i porządku publicznego na terenie gminy Banie w 2004r. (druk nr 225).

Przewodniczący Rady poinformował, że Informacja o stanie ładu i porządku publicznego na terenie gminy Banie w 2004 r., stanowiąca załącznik nr 5 do niniejszego protokołu, była analizowana na posiedzeniach komisji Rady. Następnie otworzył dyskusję, mówiąc że można zadawać pytania do przedstawicieli policji w osobach Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektora Mirosława Denisa i Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Baniach - sierżanta Krzysztofa Siudka.

Na wstępie głos zabrał Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Baniach - Krzysztof Siudek, który powiedział, że obowiązki kierownika pełni od 1 grudnia 2004 r. Stwierdził, że teren Gminy Banie jest duży oraz przypomniał, że na pierwszym spotkaniu prosił o ocenę pracy biorąc pod uwagę realne możliwości policji.

W dyskusji głos zabrali:

Radny Sylwester Momot - z przedłożonej informacji wynika, że w 2004 r. przeprowadzono o 136 interwencji więcej w stosunku do roku 2003. Z czego wynika tak duży wzrost, czy z rzeczywistych interwencji czy też z rzetelności zapisów. Natomiast ujawnione są tylko 2 wykroczenia z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, a jaka jest rzeczywista sytuacja ze spożywaniem alkoholu wszyscy wiedzą.

Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Baniach - Krzysztof Siudek - trudno mi wyjaśnić dlaczego są tylko 2 wykroczenia. Na to pytanie musiałby odpowiedzieć poprzedni kierownik Rewiru. Taka liczba wynika z dokumentów. Za 5 miesięcy bieżącego roku są zanotowane 2 wykroczenia z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Policjanci jeżdżą, ale osoby spożywające alkohol widząc policjantów chowają butelkę lub sami się chowają. Można powiedzieć, że jest to zabawa w berka.

Natomiast, jeżeli chodzi o interwencje, to są one ewidencjonowane rzetelnie. Wszystkie interwencje są zapisywane, żadna nie jest bagatelizowana.

Wójt - proszę p. Komendanta o informację w zakresie planowanych zmian w działaniu policji w najbliższym okresie.

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektor Mirosław Denis - mam takie doświadczenie życiowe, że gmina o liczbie mieszkańców powyżej 6000 musi mieć minimum 5 policjantów. Podjąłem się działań w celu zwiększenia w terenie liczby policjantów do 5, gdyż uważam, że sprawy porządku w terenie lepiej załatwią policjanci niż oddziaływania centralne. Taka decentralizacja zarządzania w policji przebiega od 1999 r. Postaram się to zrobić poprzez ucywilnienie pewnych etatów. Dotychczas policjanci wykonują wiele czynności typowo administracyjnych i dlatego zwróciłem się do Komendanta Wojewódzkiego o zmianę struktury policji. Chciałbym to zrobić od razu, tym nie mniej jest to pewien proces, ale jeżeli chodzi o gminę Banie, obiecuję, że będzie 5 policjantów i będzie posterunek policji. Posterunek w zasadzie nic nie zmienia, poza tym, że kierownik uzyskuje większe uprawnienia w zawiadywaniu jednostką.

Chciałbym to zrobić, jak najszybciej. Natomiast, jeżeli chodzi o zagrożenie w gminie, to jest ono jedno z najniższych. W okresie 5 miesięcy bieżącego roku były 52 zdarzenia, w tym 10 kryminalnych.

Nie przyjmuję wyjaśnień kierownika o działaniach w zakresie wychowania w trzeźwości. Tłumaczenia, że pijacy w miejscach publicznych chowają się, są nie do przyjęcia. Policjant może w ciągu jednego dnia na każdej wiosce złapać dwóch pijących w miejscu publicznym. Ustawa jednoznacznie mówi, że w miejscach publicznych alkoholu spożywać nie wolno. Jest to dobry element do walki z przestępczością. Na tym polu jest bardzo dużo do nadrobienia.

Problemy bezpieczeństwa można rozwiązać przez współpracę. Aby poprawić bezpieczeństwo policjant musi współpracować z mieszkańcami, a przede wszystkim z instytucjami i samorządem.

Wójt - nie chcę kreować gminy na krezusa finansowego, ale chodzi mi o środek lokomocji, samochód Polonez, który posiada miejscowa policja. Samochód ten ma chyba 10 lat. Jakby pan komendant widział możliwość wyposażenia posterunku policji w inny pojazd? Nie jest to sprawa na ten rok, ale może na przyszły. Jak byśmy mogli wspólnie zadziałać i pan jako komendant i my jako samorząd, może także z udziałem przedstawicieli innych firm, aby nasz posterunek wyposażyć w inny, lepszy samochód?

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektor Mirosław Denis - dziękuję za takie pytanie, bo tak już jest w policji, że zakupy odbywają się z udziałem samorządów, to jest gmina daje 50 % kosztów jakiegoś wydatku i tyle samo daje komendant. Jest to z mocy pewnego programu, który jest realizowany. Jeżeli sponsorów jest więcej, to komendant daje mniejszy udział, do 40, 30 %.

Jeżeli Państwo będziecie mogli podjąć się takiego zadania w danym roku budżetowym, to zachęcam do tego. Ja będą apelował do komendanta o podjęcie takiego zadania. Obecnie kupowane są do policji Fordy Fusion za 50.000 zł. Oczywiście zakup samochodu następuje według ustawy o zamówieniach publicznych.

Radna Teresa Sadowska - czy picie piwa przy wystawianych stolikach z parasolem przy sklepie jest zgodne z ustawą o wychowaniu w trzeźwości?

Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Baniach - Krzysztof Siudek - zależy od tego, czy osoba prowadząca tą działalność ma zgodę na sprzedaż alkoholu do spożycia na miejscu sprzedaży.

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektor Mirosław Denis - nie wystarczy wystawić parasol i podawać alkohol. Tego ustawa nie przewiduje. Podawanie alkoholu jest koncesjonowane.

Radny Sylwester Momot - żaden sklep, który wystawia parasole nie ma zezwolenia na spożywanie piwa w miejscu sprzedaży.

Teresa Niewiadomska - Sołtys Sołectwa Rożnowo - proszę o częste kontrole prędkości pojazdów jadących przez Rożnowo, gdyż ciężarówki i motory jeżdżą przez tą miejscowość bardzo szybko, stwarzając zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektor Mirosław Denis -zezwoliłem policjantom - drogowcom - jeżdżenie w teren. Polska ma zobowiązanie unijne i musi zejść z ilości zdarzeń drogowych. Będę miał na kilka dni video radar i patrole pojawią w gminie Banie.

Radny Tadeusz Majer - mówimy o pijaństwie i jego skutkach od dłuższego czasu, ale czy komisja ds. rozwiązywania problemów alkoholowych cofnęła komuś zezwolenie na sprzedaż alkoholu? Nikomu, a wszyscy wiedzą, że piją pod kioskami i sklepami. Wszyscy też wiedzą, że kierowcy jeżdżą za szybko. Jest to błędne koło i nic z tym nie można zrobić. Ile się walczy z kierowcami wożącymi samochodami drewno tzw. metry, bo drewno nie jest przymocowane pasami. Był przypadek, że z takiego samochodu jadącego do Gryfina przed Gajkami na zakręcie wypadały metry. Trzeba zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązku opinania drewna pasami.

Radny Marian Karbownik - jeśli chodzi o picie piwa to w Swobnicy, to przy głównej drodze są 2 punkty sprzedaży piwa, ale jak samochód policji się pojawi, to pijący zdążą się schować. Natomiast w sklepach są wywieszki, że obowiązuje zakaz spożywania piwa w obrębie sklepu, tym nie mniej ktoś kupuje piwo, wychodzi na zewnątrz sklepu i pije piwo. Nawet, jakby nasi policjanci jechali nie służbowym samochodem, to i tak nie zdążą złapać pijącego piwo.

Natomiast wracając do sprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, to uważam, że w Polsce powinno się stworzyć specjalną grupę, która zajmowałaby się kontrolą prędkości pojazdów. Patrole z radarami powinny, co pół godziny zmieniać miejsca kontroli. Moim zdaniem, gdyby pieniądze uzyskane tytułem mandatów za jazdę z nadmierną prędkością trafiały w połowie do kontrolujących, to efekty kontroli byłyby skuteczne.

Swego czasu w wakacje w Swobnicy jeździł przez 4 godziny jakiś wariat. 10 osób dzwoniło do Bań i Gryfina, ale niestety nikt przez te 4 godziny z policji nie przyjechał. Interwencji nie było. Na takie sygnały powinna być od razu reakcja.

Radna Sabina Polak - czy będzie 5 etatów, czy 5 policjantów?

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektor Mirosław Denis - będzie 5 etatów i 5 policjantów. Natomiast odnosząc się do braku interwencji na sygnał, o którym mówił radny, to wypada tylko schylić głowę. Dyżurny, który przez 4 godziny nie reaguje, to nie może być dyżurnym, chyba, że miało to związek z nakazem limitowania wyjazdów.

Zwiększenie etatów chciałbym załatwić od zaraz, ale ten proces ucywilniania musi potrwać jakiś czas, może 2, 3 miesiące

Radny Adam Ciepły - piwo jest dla ludzi i ktoś powinien mieć prawo wypić jedno piwo przed sklepem. Oczywiście nie ten, kto spada z krzesła. Śmiesznym jest, że nie można wypić piwa przy stoliku obok sklepu. Powinna być stworzona prawna możliwość wypicia piwa.

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - inspektor Mirosław Denis - filozofia picia polega na jakości picia. W punkcie, gdzie jest sprzedaż piwa do spożycia na miejscu musi być ubikacja. Sprawę tą reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Radny Adam Ciepły - nie mówię, aby łamać prawo, lecz o stworzeniu możliwości wypicia zgodnie z prawem, co nie znaczy, że sklep nie powinien dostosować się do obowiązujących przepisów. Natomiast wracając do dróg, to może mandaty powinno się nakładać na właścicieli dróg, aby drogi były przejezdne. W Niemczech można jechać na niektórych drogach bardzo szybko i na większości z nich można jechać bezkolizyjnie, a u nas wymaga się najpierw od kierowców. Najpierw trzeba stworzyć kierowcom warunki.

Innych chętnych do dyskusji nie było. Przewodniczący Rady podziękował przedstawicielom policji za przybycie i zamknął dyskusję.

Ad. 3) Przyjęcie protokołu XXV i XXVI sesji Rady Gminy Banie.

Po odczytaniu przez protokolantkę - inspektor do spraw obsługi Rady - Annę Myszkę, protokołu Nr XXV/05 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 20 kwietnia 2005 r., w części dotyczącej podjętych rozstrzygnięć, w wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan 15 radnych, w obecności 12 radnych - przyjęła protokół 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się”, bez zastrzeżeń. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół XXV sesji został przyjęty jednogłośnie.

Następnie protokolantka - inspektor do spraw obsługi Rady - Anna Myszka, odczytała protokół Nr XXVI/05 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 20 kwietnia 2005 r., w części dotyczącej podjętych rozstrzygnięć, po czym w wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan 15 radnych, w obecności 12 radnych - przyjęła protokół 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się”, bez zastrzeżeń. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół XXVI sesji został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 4) Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Gminy.

Wójt złożył informację o pracy w okresie międzysesyjnym. Poinformował, że w tym okresie zajmował się ze swoimi pracownikami następującymi sprawami:

  1. Rozpatrzono podanie Rady Klubu Olimpijczyka „Krzyś” w Krzywinie o dofinansowanie w kwocie 300 zł tradycyjnej imprezy sportowo - kulturalnej pod nazwą „Krzywińska Liga Biegów Przełajowych”. Udzieliliśmy wsparcia w kwocie 300 zł.

  2. Zarządzeniem Nr 256/05 powołałem komisję przetargową do przeprowadzenia przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej położonej w Baniach przy ul. Gryfińskiej nr działki 341/2.

  3. Zarządzeniem Nr 275/05 powołałem komisję przetargową do przeprowadzenia przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym i budynkiem innym, położonej w Swobnicy.

  4. Zarządzeniem Nr 258/05 ustalono wzór legitymacji służbowej pracowników Urzędu gminy Banie wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne.

  5. Przeanalizowano projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży. Projekt ten stanowi o przeznaczeniu do sprzedaży:

    1. nieruchomości zabudowanej położonej w Kunowie,

    2. nieruchomości zabudowanej położonej w Baniach przy ul. Grunwaldzkiej.

6) Działając na wniosek dyrektora Przedszkola w Baniach zdecydowałem, aby umorzyć zaległe opłaty za pobyt dzieci w Przedszkolu w Baniach za lata 2000 i 2002. Umorzenie nie dotyczy przypadku, gdy dziecko nadal uczęszcza do Przedszkola. Zaległości te, jak i za lata 2003, 2004 i 2005 należy egzekwować.

Następnie zdecydowano, aby wysłać do dyrektor Przedszkola w Baniach pismo zobowiązujące ją do egzekwowania tych należności.

  1. Przeanalizowano projekt umowy na wykonanie prac konserwacyjnych urządzeń melioracyjnych na terenie gminy Banie na 2005 r. i ustalono, aby podpisać umowę. Jest to umowa z Rejonowym Związkiem Spółek Wodnych w Chojnie, która stanowi, że Spółka ta wykona na terenie gminy Banie roboty melioracyjne na kwotę 8.227 zł, z czego gmina Banie zrefunduje część kosztów wykonania robót na kwotę 2500 zł, co stanowi około 30 % wartości wykonanych robót.

  2. W związku z rozpoczęciem prac przygotowawczych do wyborów do Sejmu RP i Senatu RP i wyborów Prezydenta RP:

    • stwierdzono, że nie zachodzi potrzeba dokonania zmian w podziale na stałe obwody głosowania, gdyż nie było zmiany granic gminy, jak również nie było istotnych zmian liczby mieszkańców na obszarze poszczególnych obwodów głosowania, powodujących konieczność dokonania takich zmian,

    • siedziby odwodowych komisji wyborczych dla poszczególnych obwodów głosowania pozostawia się bez zmian, a znajdować się one będą:

w Urzędzie Gminy Banie - obwód nr 1, w Szkole Podstawowej w Baniach - obwód nr 2, w Szkole Podstawowej w Lubanowie - obwód nr 3, w Szkole Podstawowej w Swobnicy - obwód nr 4.

  1. W związku ze zmianą ustawy o zmianie imion i nazwisk oraz zmianie niektórych innych ustaw, która ustanawia kierowników urzędu stanu cywilnego, podmiotami uprawnionymi do rozstrzygania w tym zakresie - ustalono, aby w zakresie tych czynności upoważnić kierownik USC Banie Lucynę Tołyż.

  2. Rozpatrzono pismo Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Banie z dnia 02.06.2005 r., w którym zwraca się o wyrażenie zgody na wyłączenie nieruchomości znajdujących się na działkach nr 350/2, 350/3 i 350/4 spod obciążenia hipotecznego i ustalono, aby wyrazić na to zgodę.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizujemy zadania do wykonania w 2005 r.

W dniu 09.06.2005 r. na posiedzeniu Wspólnego Komitetu Regionalnego w Eberswalde nasze zadanie pt. „Utworzenie centrum aktywizacji wiejskiej w Piasecznie” otrzymało dofinansowanie ze środków Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A. Dalsza procedura związana z dofinansowaniem będzie prowadzona przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, który przekaże nam informacje dotyczące treści umowy i terminu jej zawarcia.

W dniu 21.06.2005 r. odbyło się spotkanie negocjacyjne z Zakładem Oświetlenia Ulic Spółka z o.o. w Szczecinie i przedstawicielami ENEA w sprawie modernizacji oświetlenia gminy Banie. Został spisany protokół uzgodnień i w najbliższym czasie podpiszę umowę. Prace ruszą na przełomie sierpnia i września.

W dniu 04.07.2005 r. odbędzie się przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu dróg wiejskich. Na ich wykonanie otrzymamy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Specyfikację przetargową pobrało 11 podmiotów.

Istnieje możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych, gdyż wiele gmin zrezygnowało z remontu dróg wiejskich. Jesteśmy w trakcie przygotowania wniosku o dodatkowe dofinansowanie.

Nie otrzymał wsparcia finansowego z Urzędu Marszałkowskiego wniosek na modernizację obiektu sportowego w Baniach - montaż ławek na stadionie w Baniach. Czynię starania, aby nasz wniosek był rozpatrywany w pierwszej kolejności w przypadku rezygnacji z dofinansowania innych jednostek samorządu terytorialnego. Mamy informację, że część jednostek zrezygnowało z dofinansowania i będzie ogłoszony powtórny nabór na te zadania.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie zadań z budżetu Państwa w ramach Kontraktu Wojewódzkiego na działania w zakresie oświaty i sportu. Są to zadania nieinwestycyjne. Wnioski należy składać do dnia 08.07.2005r. Gmina Banie złoży wniosek na dofinansowanie zadania - modernizacja stadionu w Baniach.

Szanowni radni!

Od kilku tygodni uczestniczę w spotkaniach z burmistrzami i wójtami gmin powiatu gryfińskiego, których gminne wysypiska, zgodnie z decyzją starostwa powiatowego z dniem 31.12.2005 r. ulegną likwidacji.

Wspólnie zamierzamy przygotować dokumentację i złożyć wniosek na zadanie pt. „Rekultywacja gminnych wysypisk śmieci”, a u nas konkretnie na zadanie „Rekultywacja gminnego wysypiska śmieci w Kunowie”. Na projekty te dostępne są środki finansowe w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. O dalszych pracach będę informował, jak będą rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Zlecono przygotowanie podkładów geodezyjnych pod projekt przebudowy ulicy Jagiellońskiej, Różanej i Skośnej w Baniach. Przeprowadzone będzie kamerowanie sieci kanalizacyjnej. Przed remontem musimy też zadbać o wymianę sieci wodociągowej, bo widać, co się dzieje na ulicach. Niemal, co tydzień jest awaria sieci wodociągowej.

Na to zadanie będziemy składać wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych.

Zleciłem przygotowanie całej procedury związanej z adaptacją budynku po byłej szkole w Babinku. Po zasięgnięciu opinii urbanistów i architektów nie zachodzi potrzeba opracowania planu zagospodarowania przestrzennego. Wystarczy wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na podstawie tej decyzji zostanie opracowany projekt przebudowy i adaptacji budynku na mieszkania.

Zgodnie z Państwa wnioskami i interpelacjami postawiono ławki nad jeziorem w Baniach, na przystanku PKS w Baniach i na przystanku PKS w Swobnicy oraz wyremontowano drogę do cmentarza w Swobnicy.

Przeprowadziłem wiele rozmów z Zarządem Dróg Powiatowych w sprawie remontu nawierzchni dróg na terenie gminy Banie oraz w sprawie wykaszania poboczy przy tych drogach. Od wczoraj wykonywane są remonty cząstkowe na drogach powiatowych na terenie naszej gminy.

Wykonany został remont drogi w Rożnowie na drodze wojewódzkiej.

Nad jeziorem Dłużec w Baniach wykonano dwa zabiegi oprysku środkiem chemicznym w celu zniszczenia trzciny. Będziemy obserwować przez cały okres wegetacji, jak trzcina będzie się zachowywała i jeżeli zajdzie potrzeba, zostanie wykonany trzeci oprysk bądź podkaszanie.

Udział pracowników Urzędu Gminy Banie w szkoleniach, naradach i spotkaniach w miesiącach kwiecień - czerwiec 2005 r.

  1. Uczestniczyłem w posiedzeniu Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego, które odbyło się w dniach 17-18 czerwca br. w Golczewie.

  2. W dniu 13 maja 2005 r. Zastępca Wójta uczestniczył w konferencji regionalnej pt. „Wdrażanie Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce.

  3. Joanna Hrabska Sekretarz Gminy uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez redakcję dwutygodnika „Wspólnota”. Szkolenie odbyło się w dniu 15 czerwca 2005 r. w Szczecinie. Temat szkolenia: „Odmowa dostępu do informacji publicznej”.

  4. Inspektor Katarzyna Pulwer uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Centrum Doskonalenia Kadr „Omega” w Szczecinie. Szkolenie odbyło się w dniu 19 kwietnia 2005 r. w Szczecinie. Temat szkolenia: „Prowadzenie i organizacja kancelarii i archiwum w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych”.

  5. W dniu 20 czerwca 2005 r. inspektor Stanisława Borna uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Ośrodek Kształcenia w Szczecinie. Szkolenie odbyło się w Szczecinie. Temat szkolenia: „Zasiłki i składki ZUS, renty i emerytury”.

  6. W dniach 9 -11 maja, 6 -7 czerwca oraz 22 - 23 czerwca br. inspektor Sylwester Senda uczestniczył w trzech cyklach szkoleń prowadzonych w ramach kompenentu pomocy technicznej projektu Phare „Przygotowanie do PWW i EFRR”. Cykl szkoleń został zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Udział w szkoleniach był bezpłatny. Szkolenia odbywały się w Szczecinie.

W okresie sprawozdawczym zostały wykonane następujące prace przy udziale bezrobotnych i nie tylko:

w zakresie prac remontowych:

    • remont instalacji c.o. w budynku mieszkalnym Swobnica 1 - wymieniono pompę obiegową,

    • wymiana zasilania klatek schodowych na 24 V w budynkach mieszalnych w Baniach położonych przy ul. Ogrodowej 15, Grunwaldzkiej 10 i ul. Jagiellońskiej 4,

    • przebudowa skrzyżowania ul. Brzozowej i Sportowej w Baniach,

    • wymiana instalacji elektrycznej w lokalach przy ul. Sosnowej 9 w Baniach; lokale te są w baraku i wiadomo czym grozi niesprawna instalacja elektryczna,

    • naprawa dachu krytego papą w Szkole Podstawowej w Babinku,

    • zakup i montaż okien w budynku administracyjnym Urzędu Gminy,

    • wymiana linii zasilającej w energię elektryczną do budynek mieszkalny w Swobnicy 1,

w zakresie prac gospodarczo - porządkowych:

    • prace gospodarcze na stadionie w Baniach,

    • koszenie terenów zielonych w Baniach przy ul. Kunowskiej, przy ul. Ogrodowej, przy pomniku, na rondzie, przy jeziorze, przy ul. Sportowej, przy ul. Sosnowej i za remizą,

    • koszenie parku i terenów przyległych do boiska sportowego w Babinku, wykonanie oprysku barszczu Sosnowskiego w parku w Babinku,

    • dwukrotne koszenie terenów zielonych w Piaskowie,

    • koszenie plaży w Swobnicy i w Baniach oraz na przystankach PKS w Baniewicach i w Górnowie,

    • koszenie i porządkowanie terenów zielonych w Sosnowie (przy kościele, przystanku PKS i przy zbiorniku),

    • przycinanie żywopłotów w Baniach,

    • dwukrotne wykonanie oprysku trzciny przy jeziorze w Baniach,

    • prace ziemne na boisku sportowym w Lubanowie,

    • montaż ławeczek przy jeziorze, przy przystanku PKS w Baniach i w Swobnicy,

    • remont przystanku PKS w Dłużynie,

    • roboty brukarskie na ul. Strzeleckiej w Baniach,

    • wykonanie wykopu pod instalację wodną przy budynku na ul. Grunwaldzkiej 10 w Baniach,

    • odkrzaczanie i prace przy naprawie drogi polnej w Piasecznie.

Rozstawienie kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów:

    • na trzy frakcje: Banie - 4 punkty, Lubanowo -2 punkty, Swobnica - 2 punkty, Baniewice - 1 punkt,

    • na jedną frakcję - Banie- 2 punkty, Babinek - 1 punkt, Piaseczno - 1 punkt, Baniewice - 1 punkt.

Następnie Wójt złożył informację o wykonaniu uchwał Rady Gminy Banie, jak niżej:

Na XXV sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 20 kwietnia 2005 r. Rada podjęła 13 uchwał.

Uchwały te zostały przesłane w ustawowym terminie do organów nadzoru. Zastrzeżeń nie zgłoszono. Stan realizacji uchwał przedstawia się następująco:

Lp.

Nr uchwały

w sprawie

stan realizacji

1.

XXV/211/05

w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Banie,

wcielona w życie

2.

XXV/212/05

w sprawie zmiany budżetu gminy na 2005 r.

w trakcie realizacji,

3.

XXV/213/05

w sprawie zmiany budżetu gminy na 2005 r.

wykonana,

4.

XXV/214/05

w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach za rok 2004,

wykonana,

5.

XXV/215/05

w sprawie zaopiniowania projektu regulaminu organizacyjnego Gminnej Biblioteki Publicznej w Baniach,

wykonana,

6.

XXV/216/05

uchylająca uchwałę w sprawie zasad przyznawania stypendium za wyniki w nauce dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum prowadzonych przez Gminę Banie

wykonana,

7.

XXV/217/05

w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 17.05.05 r. Nr 40, poz. 885,

w trakcie realizacji,

8.

XXV/218/05

w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Babinku,

w trakcie realizacji,

9.

XXV/219/05

w sprawie programu współpracy na 2005 r. Gminy Banie z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego,

w trakcie realizacji,

10.

XXV/220/05

w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do podpisania umowy z ENEA S.A. Oddział w Szczecinie,

w trakcie realizacji,

11.

XXV/221/05

w sprawie przyjęcia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Banie”,

w trakcie realizacji,

12.

XXV/222/05

w sprawie obciążenia nieruchomości,

wykonana,

13

XXV/223/05

zmieniająca uchwałę w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży.

w trakcie realizacji.

Na XXVI sesji Rady Gminy Banie odbytej także w dniu 20 kwietnia 2005 r. Rada podjęła 7 uchwał.

Uchwały te zostały przesłane w ustawowym terminie do organów nadzoru. Zastrzeżeń nie zgłoszono. Stan realizacji uchwał przedstawia się następująco:

Lp.

Nr uchwały

w sprawie

stan realizacji

1.

XXVI/224/05

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Banie - gmina Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 23.05.05 r. Nr 42, poz. 939,

w trakcie realizacji,

2.

XXVI/225/05

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Piaseczno - gmina Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 23.05.05 r. Nr 42, poz. 940,

w trakcie realizacji,

3.

XXVI/226/05

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Swobnica - gmina Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 23.05.05 r. Nr 42, poz. 941,

w trakcie realizacji,

4.

XXVI/227/05

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Baniewice - gmina Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 23.05.05 r. Nr 42, poz. 942,

w trakcie realizacji,

5.

XXVI/228/05

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Lubanowo I - gmina Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 23.05.05 r. Nr 42, poz. 943,

w trakcie realizacji,

6.

XXVI/229/05

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Lubanowo II - gmina Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 23.05.05 r. Nr 42, poz. 944,

w trakcie realizacji,

7.

XXVI/230/05

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Sosnowo - gmina Banie,

opublikowana

w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 23.05.05 r. Nr 42, poz. 945,

w trakcie realizacji.

Ad. 5) Interpelacje i zapytania radnych

Radny Marian Karbownik - szkoła w Babinku ma być zamieniona na mieszkania, a co z sala gimnastyczną i obiecywaną jedną salą dla dzieci w Babinku?

Radny Krzysztof Dankiewicz:

    • czy można wysłać ekipę kosiarzy, aby doprowadzili drogę dla młodzieży na plażę bańską; chodzi o wykoszenie tej drogi, aby było swobodniejsze przejście, ponieważ jest zarośnięte po pas trawą,

    • czy ewentualnie gmina przewiduje sypniecie na tą plażę odrobiny piasku, przydałby się, bo chodzi tam dość dużo ludzi i wyglądałoby to przyzwoicie,

    • czy gmina nosi się z zamiarem wycięcia, chociaż trochę, trzciny, ponieważ zaczyna ona zarastać wejście do wody?

Radny Sylwester Momot:

    • jakie były kwoty umorzeń opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu i z jakich przyczyn?

    • czy drogę przy ulicy Sosnowej 22 (łącznik między 22 a 26) można potraktować, jako drogę polną i wyremontować ze środków na remont dróg polnych?

Radny Mariusz Ryngiewicz - czy jest możliwość utworzenia w Babinku niepublicznej szkoły podstawowej, bo zgłosiło się dwóch panów, którzy prowadzą w Polsce takie szkoły i utrzymują się tylko z subwencji, a resztę środków sami pozyskują z różnych źródeł?

Radny Andrzej Hrabski:

    • Wójt mówił, że prawdopodobnie dostaniemy dodatkowe pieniądze na remont dróg polnych - czy byłaby możliwość, aby z tych środków wyremontować drogę w Lubanowie? Jest to droga prowadząca do Żarczyna (koło bloków), którą zniszczyło Nadleśnictwo Myślibórz.

    • wystąpić o nieodpłatne przejęcie na mienie gminy od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Gryfino działki nr 319/17 obręb Lubanowo z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci. Obecnie na tej działce rosną chaszcze, ale chcielibyśmy tam zrobić ogródek dla dzieci, aby miały się gdzie bawić,

    • wystąpić z pismem do Nadleśnictwa Gryfino o drewno na wykonanie huśtawek i innych urządzeń na plac zabaw do Lubanowa; skoro nie chcą dofinansować remontu drogi, którą zniszczyli, to niech chociaż dadzą drewno.

Radny Adam Ciepły - wniosek, o którym chcę mówić, przedstawiałem na posiedzeniu Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska i na posiedzeniu Komisji Budżetowo- Gospodarczej i do Spraw Socjalnych. Sprawa jest następująca: Nadleśnictwo Myślibórz wykonało nad jeziorem w Piasecznie parkingi i inne dodatkowe rzeczy. Są oni w stanie dofinansować wykonanie drogi od Piaseczna do tego jeziora, aby było połączenie ścieżkami rowerowymi i edukacyjnymi. Jednocześnie możemy pozyskać środki finansowe z województwa na to zadanie. Jednakże Nadleśnictwo Myślibórz prosiło o podjęcie decyzji, jak najszybciej, bo oni też muszą planować wydatki dużo wcześniej. Chciałbym, aby dzisiaj podjąć tą decyzję, jeżeli jest to możliwe, aby przygotować dokumentację. Wszystkie wydatki będą w roku przyszłym, ale chodzi o to, aby Nadleśnictwo też mogło się przygotować. Zwracam się do Rady, aby, jeżeli jest taka możliwość, dzisiaj podjąć decyzję o przystąpieniu do tego zadania.

Przewodniczący Rady - czy byłaby możliwość połatania dziur nakładką asfaltową na ulicy Pocztowej i na ulicy Bolesława Chrobrego, szczególnie na skrzyżowaniu jest duża wyrwa.

Radny Krzysztof Dankiewcz:

    • to wyrwa jest już załatana,

    • zobowiązać gminę do pilnego kontaktu z Nadleśnictwem Myślibórz w sprawie wniosku, o który mówił radny Adam Ciepły, ponieważ pieniądze unijne na to są na pewno. Dodatkowo zwracam się z prośbą o zastanowienie się jeszcze raz nad sprzedażą tej działki nad jeziorem Dłużec. Byłbym za tym, aby odstąpić od sprzedaży tej działki w całości, w formie, jak ma być sprzedana.

Innych wniosków nie było.

Przewodniczący Rady ogłosił przerwę, która trwała od godz. 11.20 do 11.38. Po przerwie wznowił obrady.

Radny Krzysztof Dankiewicz wystąpił z wnioskiem o zmianę porządku obrad, gdyż przybył na salę obrad pan, który chciałby utworzyć w Babinku Niepubliczną Szkołę Podstawową i chętnie udzieli informacji w tej sprawie.

Radny Sylwester Momot - jestem przeciwny wnioskowi, ponieważ jest to wizyta nieplanowana. Jest to sesja Rady i nie powinno się burzyć porządku, gdy pojawia się ktoś niezapowiedziany.

Radny Krzysztof Dankiewicz - z tym panem był problem, ponieważ nie mogliśmy dokładnie uściślić godziny przybycia do nas i przez to nie mogliśmy dokładnie zaplanować. Skoro już przyjechał, to dobrze byłoby go wysłuchać i zastanowić się do końca sesji nad dalszym działaniem. Dlatego proszę, aby teraz go wysłuchać. Podtrzymuję zgłoszony wniosek.

Innych wniosków nie było.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad wnioskiem o zmianę porządku obrad.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 9 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 2 głosach „wstrzymujących się - przyjęła wniosek o zmianę porządku obrad.

Przewodniczący Rady dodał, że będzie to realizowane w ramach pkt 16.

Ad. 16) Wolne wnioski i sprawy różne.

Przewodniczący Rady udzielił głosu panu Markowi Koćmitowi przybyłemu w sprawie utworzenia Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Babinku.

Marek Koćmit - Jestem ze Szczecina. Przybyłem w sprawie złożonego wniosku o przejęcie likwidowanej szkoły w Babinku, który wczoraj bardzo późno dotarł do Państwa. Byłbym organem prowadzącym tę szkołę jako osoba prywatna. Byłaby to szkoła niepubliczna. O likwidacji szkoły w Babinku dowiedziałem się w Kuratorium Oświaty w Szczecinie niecałe 2 tygodnie temu, w pewnym sensie - przypadkiem. Na drugi dzień zaraz przyjechałem do Babinka, aby zobaczyć jaka to jest okolica. Widziałem szkołę z zewnątrz, rozmawiałem z jedną z pań nauczycielek, która udzieliła mi ogólnych bezpiecznych informacji. Rozmowa ta pozwoliła mi na zobrazowanie sytuacji i podjęcie decyzji o poważnym zainteresowaniu całą sprawą. Udałem się również do pani sołtys Babinka, od której dowiedziałem się, że rodzice byliby zainteresowani takim rozwiązaniem. Kolejnym moim ruchem była rozmowa telefoniczna z panem Wójtem. Z tego co pamiętam, to co najmniej dwukrotna i otrzymałem informację, że sprawa jest trudna. Gmina musi mieć czas na zastanowienie. Na czym polega istota sprawy? W Polsce mogą być szkoły publiczne, prowadzone przez gminę, i niepubliczne prowadzone przez osobę prywatną. Szkoły niepubliczne dotowane są przez samorządy zgodnie z subwencją oświatową. Szkoła niepubliczna może utrzymywać się z dotacji od Państwa i z czesnego, którego, mówię jasno i wyraźnie, nie zamierzam nigdy pobierać w tej szkole, gdyż nie są to obszary bardzo bogate i nie ma szans, aby pobierać czesne. Istotną sprawą jest to, jeżeli Państwo wyrazicie zgodę, aby przejąć szkołę z dziećmi, bo obecnie za dziećmi idą pieniądze. Dlaczego jestem zainteresowany w ogóle tą szkołą? Dlatego, że trochę znam historię całej sprawy i wiem, że mieliście Państwo bardzo wykształconych nauczycieli o najwyższym stopniu awansu zawodowego, czyli dyplomowanych, co wiązało się z kosztami na wynagrodzenia nauczycieli. Chcę jasno postawić sprawę, że jeżeli Państwo wyrazicie zgodę, chociażby zainteresowanie moim przejęciem tej szkoły, nie zamierzam zatrudniać tych nauczycieli, gdyż nie utrzymam się przy takiej ilości dzieci, zatrudniając nauczycieli z takim wykształceniem.

Poczyniłem już odpowiednie kroki, to jest złożyłem ofertę do Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie i Chojnie i mam wstępne oferty około 80 do 90 % kadry nauczycielskiej, która zgłosiła się do mnie. Są to nauczyciele, którzy zgłaszają swoją chęć pracy w sytuacji, kiedy tą pracę tracą, na przykład w momencie likwidacji szkoły lub gdy powracają do pracy po jakiś urlopach. Nie zdążyłem jeszcze spotkać się z tymi osobami, gdyż cała sprawa wynikła 2 tygodnie temu. Urząd Pracy ma 30 dni na przygotowanie pełnej oferty osób, które poszukują pracy. Zresztą wiecie Państwo doskonale, że pewne procedury muszą trwać i trwają, tym nie mniej mam już skompletowaną kadrę w 80 do 90 %. Nie spotkałem się jeszcze z tymi osobami i nie rozmawiałem konkretnie, bo jak można rozmawiać poważnie z człowiekiem, gdy nie wiadomo czy sprawa będzie sfinalizowana. Dzisiaj dowiedziałem się, że musi być dyrektor szkoły i musi to być osoba z wieloletnim stażem. Nauczyciele, którzy się zgłaszają są to osoby albo po studiach albo ze stopniem zawodowym niezbyt wysokim np. mianowany lub chociażby kontraktowy.

Znam się na edukacji. Moja kariera zawodowa pokrótce przedstawia się następująco:

Jestem anglistą z wykształcenia. Ukończyłem kilka fakultetów. Maturę zdawałem w 1990 r. Pierwsze studia były na Akademii Rolniczej marketnig i zarządzanie - ogrodnictwo i architektura ogrodnicza. Tam uzyskałem tytuł magistra. Później ukończyłem marketnig i zarządzanie na Uniwersytecie Szczecińskim. W tym czasie często wyjeżdżałem do Wielkiej Brytanii, gdzie uczyłem się języka angielskiego. Pracowałem w szkole, najpierw podstawowej, później w średniej - liceum, a następnie w gimnazjum. W efekcie założyłem swoją własną szkołę. W trakcie prowadzenia tej placówki otrzymałem propozycję objęcia stanowiska dyrektora Międzynarodowej Szkoły Szwajcarskiej. W szkole tej kształcono dzieci w języku obcym, a mianowicie w języku angielskim. Byłem tam dyrektorem i uczyłem biologii. Aby nie być gołosłownym pokażę artykuł na temat tej szkoły w gazecie „Rzeczypospolita” z 4.10.2002 r. W tym miejscu pan Koćmit podał radnym gazetę z tym artykułem.

Najpierw szkoła ta była w Wietrznie pod Koszalinem, a później przeniosła się do Warszawy. Ja nie chciałem się przenosić do Warszawy i zrezygnowałem z pracy w tej szkole. Obecnie prowadzę szkołę niepubliczną, liceum, na osiedlu Słonecznym w Szczecinie. W tym roku zarejestrowałem gimnazjum niepubliczne, a od lutego ruszy policealna szkoła administracji i europeistyki. Ja jestem więc organem prowadzącym tych szkół i ja zatrudniam dyrektora szkoły.

Jakie mam plany ze szkołą w Babinku? Istotną sprawą jest uzyskanie Państwa zgody, chociaż wstępnej, sformalizowanej na prowadzenie szkoły. Proces rejestracji trwa pewien czas, a zaczyna się od złożenia wniosku o wydanie opinii przez kuratora oświaty. Do wniosku dołącza się między innymi statut szkoły. W przypadku szkoły podstawowej, z mocy prawa, ta szkoła musi mieć uprawnienia szkoły publicznej. Jest to szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej. Polega to na tym, że świadectwo, które otrzymuje dziecko, jest tak samo ważne, jak otrzymane w szkole publicznej prowadzonej przez gminę. Nie ma żadnych najmniejszych różnic. Szkoła niepubliczna nadzorowana jest przez kuratorium oświaty w formie wizytacji i najróżniejszych form kontroli. Szkoła zobowiązana jest do prowadzenia raportów związanych z jakością szkoły i musi być prowadzona zgodnie z ustawą oświatową.

W szkole nie będzie pobierane czesne. Nie miałem możliwości zajrzenia w finanse szkoły. Dowiadywałem się o koszt ogrzewania szkoły. Nie mam żadnego wyliczenia w tej sprawie, bo nie mogłem prosić o dokumenty finansowe dotyczące utrzymania tej szkoły. Dopiero po Państwa zgodzie mogę je otrzymać.

Ciekawą sprawą jest to, że zgłosiło się 2,3 nauczycieli, którzy mogliby prowadzić zajęcia z języków obcych, co dla mnie jest bardzo istotną rzeczą. Na dzień dzisiejszy zgłosiło się 3 nauczycieli, którzy mogliby uczyć języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Jeden język obcy obowiązkowo musi być. Nie ukrywam, że w pewnym momencie będę prowadził kampanię reklamowo - informacyjną, aby pozyskać dzieci nie tylko z tej gminy, ale i z gmin sąsiadujących. Im więcej dzieci, tym więcej pieniędzy i tym więcej pieniędzy na inwestycje w szkole.

Kolejną sprawą jest to, że nie wiem, jaki jest obecny stan wyposażenia szkoły. Interesuje mnie przejęcie szkoły z jej wyposażeniem, gdyż jest za mało czasu, aby zająć się wyposażaniem szkoły. Nie wiem, czy wyposażenie jest, czy też zostało zabrane, a jeśli tak, to czy można to cofnąć? Na pewno arkusze organizacyjne zostały już sporządzone i dzieci z Babinka zostały już przypisane do szkoły w Lubanowie. Zmiana w tym zakresie spowoduje zamieszanie.

Z tego, co wiem wstępnie, to rodzice z Babinka są zainteresowani posłaniem dziecka do szkoły niepublicznej.

Zgodnie z prawem wniosek o przyznanie dotacji dla szkoły niepublicznej powinienem złożyć w terminie do 30 września roku poprzedniego.

Rozmawiałem z panią dyrektor z kuratorium oświaty i zapewniła mnie, że wymagana prawem opinia będzie wydana bez przeciągania w terminie. Kuratorium ma 30 dni na wydanie opinii, ale będzie ona wydana na pewno w krótszym terminie.

Radny Andrzej Hrabski - mówi pan, że chce przejąć szkołę w Babinku, otrzymać od gminy pieniądze na dzieci w tej szkole, ale mówi pan, że nadzór nad szkołą ma tylko kuratorium, a gmina nie ma żadnych możliwości nadzoru. Chce pan coś od gminy i nie chce z nią współpracować? Czy jak nie dostanie pan subwencji na dzieci w Babinku, bo nie złożył wniosku w terminie, rok wcześniej, podejmie się pan prowadzenia szkoły? Mówi pan o zatrudnieniu nauczycieli za pośrednictwem Urzędu Pracy, a co będzie z nauczycielami ze szkoły w Babinku, których przeniesiono do szkoły w Lubanowie wraz z dziećmi?

Marek Koćmit - może źle sprawę ująłem, bo będąc na terenie Państwa gminy nie jestem wyspą, ale chodzi o to, że Państwo nie macie ze mną problemów. Zazwyczaj jest tak, jak jest jakaś awaria, potrzebny remont, to dyrektor występuje do gminy. Natomiast w szkole niepublicznej prowadzący ją nie może dzwonić do gminy i mówić dajcie na remont pieca c.o. itp. Gmina przekazuje środki w formie dotacji. Tak, więc to miałem na myśli.

Jeżeli nie dostanę dotacji na dziecko, to szkoła nie będzie funkcjonowała, bo ja nie będę pobierał czesnego.

Sprawa nauczycieli - może tak się zdarzyć, że część nauczycieli straci pracę. Może będą rozmawiali ze mną w sprawie zatrudnienia, ale na innej stawce, nie w oparciu o Kartę Nauczyciela.

Radna Teresa Sadowska - czy daje pan gwarancję, że za rok nie będzie takiej sytuacji, że pan powie, ja dziękuję, rok mi wystarczył, zostawiam was, róbcie, co chcecie.

Marek Koćmit - spodziewałem się takiego pytania, ale funkcjonowanie szkoły zależy tylko i wyłącznie od finansów. Załóżmy, iż nagle rodzice powiedzą, że wolą, aby dzieci jeździły do Lubanowa. Co wtedy? Na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego zdaję szkołę rozliczam się, bo jak nie ma dzieci, to nie ma szkoły. Proszę mi wierzyć, że żadna prywatna firma nie będzie działała przeciwko sobie. Natomiast ja sprawę traktuję bardzo poważnie, przemyślałem ją. Nie bawię się w zakładanie szkoły.

Radna Małgorzata Satchniuk - mam 4 pytania:

  1. jaką zakłada pan minimalną liczbę uczniów i w ile oddziałach?

  2. czy przewiduje pan klasy łączone?

Marek Koćmit - będzie to 7 oddziałów z następującą liczbą uczniów: 0 - 5, I - 5, II - 8, III - 5, IV - 7, V - 9, VI - 5 osób,

    • możliwie jest utworzenie klas łączonych, zależało to będzie od wyników negocjacji z nauczycielami; z moich wyliczeń wynika, że chyba na 80 - 90 % byłbym w stanie utrzymać te oddziały bez specjalnego łączenia.

Radna Małgorzata Stachniuk - bez specjalnego łączenia, to znaczy, gdzie by pan łączył, na jakich przedmiotach? Na pewno ma pan jakąś koncepcję?

Marek Koćmit - wiem do czego pytania te zmierzają i dlaczego pani o to pyta, tylko proszę wziąć pod uwagę, że jest to nasze pierwsze spotkanie. Dopiero po dzisiejszym spotkaniu, jeżeli Państwo powiecie, że jesteście zainteresowani moja propozycją, będę mógł udać się do odpowiedniego wydziału w urzędzie i poprosić o dane finansowe dotyczące utrzymania szkoły w Babinku i wtedy będę mógł sporządzić dokładne wyliczenia. Póki, co moje wyliczenia są szacunkowe. Na kolejną sesję przyjdę z konkretnymi wyliczeniami.

Radna Małgorzata Stachniuk - zatem ta koncepcja funkcjonowania szkoły przy siedmiu oddziałach nie do końca jest dopracowana, a jest to bardzo ważne. Ilu nauczycieli i jakiej specjalności, przy takiej ilości oddziałów, zamierza pan zatrudnić? Czy będzie pan zatrudniał jakieś inne osoby, to jest pracowników obsługi - sprzątaczki, konserwatora?

Marek Koćmit - potrzebuję 4 nauczycieli nauczania początkowego, 1 katechetę, 1 nauczyciela wychowania fizycznego, 1 nauczyciela języków obcych, bibliotekarza, polonistę, historyka, matematyka, nauczyciela przyrody, muzyka, plastyka, informatyka. Będą to nauczyciele osobnej specjalności. Będzie pracownik obsługi i być może w jednej osobie sprzątaczka i woźny.

Radna Małgorzata Stachniuk - jaką pan zakłada minimalna płacę dla nauczycieli?

Marek Kocmit - to jest kwestia negocjacji. W szkole, którą prowadzę, płacę za godzinę 26 zł brutto.

Radna Małgorzata Stachniuk - jakie będzie tygodniowe pensum dla nauczycieli? W szkołach publicznych wynosi ono 18 godzin tygodniowo.

Marek Koćmit - na pewno będzie pensum w przypadku nauczycieli nauczania zintegrowanego, ale w przypadku pozostałych nauczycieli nie będzie pełnego etatu. W klasie I zajęcia objęte podstawą programową wynoszą 25 godzin. Na dokładne pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć, gdyż nie znam na przykład rocznego kosztu ogrzewania szkoły.

Radny Mariusz Ryngiewicz - jako radny z Babinka chcę powiedzieć, że 100 % rodziców jest zdecydowanych oddać swoje dzieci do szkoły na miejscu, niż do szkoły oddalonej o 5 km, na pastwę losu, ponieważ jadąc po sesji do domu zdarza się, że zabieram dzieci, które wracają na pieszo do Babinka. Nie jest zatem do końca tak dobrze z dowozami dzieci do szkoły. Teraz tak samo może być, że dziecko skończy lekcje o godz. 10.00 i pójdzie do domu na pieszo, chcąc być szybciej w domu. Jednocześnie proszę, aby nie zniechęcać pana, gdyż daje nadzieję dla naszej wsi.

Marek Koćmit - mnie naprawdę trudno zniechęcić. Składam swoją ofertę i postaram się odpowiedzieć na każde pytanie, tylko cała sprawa trwa dopiero 2 tygodnie. Na razie nie znam wszystkich kosztów dotyczących szkoły. Jak wszystko przeanalizuję, to będę mógł podać konkretne dane, łącznie z tym, że powiem „przeliczyłem się”. Tak mogę powiedzieć, bo okaże się, że koszty ogrzewania budynku są olbrzymie.

Przewodniczący Rady - w jaki sposób będzie się pan rozliczał z Urzędem Gminy?

Marek Koćmit - w Szczecinie co miesiąc składam do Urzędu Miasta sprawozdanie o liczbie uczniów w danym miesiącu i o przewidywanej liczbie uczniów na miesiąc następny.

Przewodniczący Rady - nie o to pytam, lecz o sprawę związaną z udostępnieniem budynku na szkołę. Nie wyobrażam sobie, że gmina zostanie instytucją charytatywną i będzie ogrzewała za darmo szkołę, płaciła za energię elektryczną itp.

Marek Koćmit - szkoła zwolniona jest ustawowo z podatku od nieruchomości. Gmina może udostępnić mi nieodpłatnie budynek lub wydzierżawić. Zazwyczaj jest tak, że gminy chcą mieć na swoim terenie szkoły niepubliczne z tego względu, że wkracza konkurencja, i gminy zwalniają z dzierżawy lub wydzierżawiają obiekt za przysłowiową złotówkę. Natomiast prowadzący niepubliczną szkołę musi budynek utrzymać, zapłacić za zużycie energii elektrycznej i pokrywać koszty remontów. Mój kolega płaci 100 zł czynszu miesięcznie.

Przewodniczący Rady - problem szkoły w Babinku ciągnie się od kilku lat. Gmina dopłaca do jej utrzymania i analizując dane na przestrzeni kilku lat, sama subwencja na jej funkcjonowanie nie wystarcza. Nie dziwię się rodzicom. Są pełni entuzjazmu, że dzieci nie będą musiały dojeżdżać do szkoły. Czy ma pan sprecyzowane plany odnośnie pozyskiwania funduszy, aby rodzice nagle nie stanęli przed widmem, że będą musieli płacić czesne? Obawiam się, że tym się to może skończyć. Na obecną chwilę nie potrafi pan zagwarantować pozostałych środków na funkcjonowanie szkoły. Z tego co pan powiedział, wynika, że chce pan zatrudnić większą liczbę nauczycieli niż była. Nie sądzę, aby nauczyciele podchodzili entuzjastycznie do zatrudniania ich na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela. Obawiam się, że negocjacje pana mogą zakończyć się fiaskiem.

Marek Koćmit - jeżeli tak się zakończą, to po prostu szkoły nie będzie. Tak jak powiedziałem, jest to nasze pierwsze spotkanie. Teraz mogę zajrzeć w finanse szkoły, spotkać się z nauczycielami i złożyć dokumenty o rejestrację szkoły. Wtedy będzie konkretna odpowiedź. Jeżeli nie będę w stanie, to powiem, ale najpierw muszę znać finanse szkoły.

Natomiast, jeżeli chodzi o pozyskiwanie funduszy, to ze statutu szkoły wynika skąd szkoła pozyskuje finanse, a więc z dotacji i ze środków za wynajem budynku.

Przewodniczący Rady - czy pan jest świadomy ile ludzi mieszka w Babinku i kto po południu będzie wynajmował pomieszczenia szkoły? Z iloma nauczycielami pan rozmawiał?

Marek Koćmit - telefonicznie ze wszystkimi.

Przewodniczący Rady - czy wiedzą, jaką stawkę pan im proponuje?

Marek Koćmit - nie.

Przewodniczący Rady - no właśnie. Nauczyciele, którzy szukają pracy podchodzą do sprawy entuzjastycznie, tylko pan w tej chwili nie określa im stawki. Ja jako nauczyciel nie zgodził bym się pracować na podstawie Kodeksu pracy.

Głos z publiczności - mieszkanka Babinka - nie wymagajcie Państwo od pana konkretów, bo tłumaczy o co mu chodzi. Musi najpierw wiedzieć czy otrzyma budynek na szkołę.

Marek Koćmit - rozumiem Państwa dociekliwość, ale jest to dopiero nasze pierwsze spotkanie. Jeżeli otrzymam zgodę, to dopiero rozpocznę konkretne działania.

Przewodniczący Rady - czyli nauczyciele nie wiedzą, że zamierza pan ich zatrudnić na podstawie umowy o pracę?

Marek Koćmit - pytają się o to, ale powiedziałem, że to będzie dopiero wiadomo, gdy będę znał konkretne finanse. Natomiast z doświadczenia wiem, że wielu z nich będzie zainteresowanych, dlatego że dużo osób szuka ofert pracy. Codziennie do mojej szkoły w Szczecinie napływają prośby nauczycieli o zatrudnienie, chociaż na parę godzin. Teraz też do mnie telefonują. W Urzędzie Pracy powiedziano mi w miniony piątek, że teraz napływa coraz więcej ofert, bo szkoły są likwidowane i nauczyciele szukają pracy. Dzisiaj muszę mieć od Państwo albo zielone, albo czerwone światło.

Radny Adam Ciepły - czym ryzykujemy panie Wójcie, jeżeli gmina wyrazi zgodę na użyczenie budynku na szkołę w Babinku i co będzie, gdy pan za miesiąc powie, że jednak szkoły nie otworzy? Czy dzieci będą mogły chodzić do szkoły w Lubanowie? Jeżeli rodzice chcą ryzykować i posyłać dziecko do niepublicznej szkoły to jestem za.

Sołtys Babinka - Anna Stefanowska - proszę zobaczyć co się dzieje na wsiach, gdzie nie ma szkoły? Stają się pustynią. Tam, gdzie jest szkoła to ludzie się integrują i można zrobić wiele rzeczy. Organizowane są zajęcia pozalekcyjne. Dzieci mają zajęcie i nie myślą o bzdurach. Wszystkim zależy, aby szkoła w miejscowości była.

Radna Teresa Sadowska - załóżmy, że otrzyma pan od nas zielone światło, rozezna się pan w finansach i odpowie pan też pozytywnie, to jak dalsza procedura będzie wyglądała? Czy da pan radę uruchomić szkołę od września?

Marek Koćmit - najważniejszą sprawą jest to, że ja muszę się ostatecznie zdeklarować. Jeżeli decyzja zapadnie na tak, to muszę spotkać się z nauczycielami, aby wiedzieć czy będę miał nauczycieli. Jeżeli tak, to występuję do Kuratorium Oświaty do delegatury w Chojnie, który wydaje opinię.

Wójt - naprawdę byłby pan moim sprzymierzeńcem, gdyby pan zgłosił się w tej sprawie w listopadzie albo grudniu 2004 r., bądź też jeszcze w styczniu tego roku. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy jest niemożliwe, aby pan utworzył szkołę niepubliczną, która zafunkcjonuje od 1 września 2005 r. Są już pozawierane umowy z nauczycielami z likwidowanej szkoły w Babinku. Od 1 września br. 4 nauczycieli będzie uczyło w szkole w Lubanowie. I teraz, jak będą zabrane dzieci w liczbie około 50, to ci nauczyciele nie będą mieli zatrudnienia. Wypowiedzenia już poszły. Pod względem formalnym nic w tym zakresie już nie można zrobić. O otrzymanie subwencji oświatowej powinien pan wystąpić rok wcześniej. Teraz nie mam możliwości przekazania panu w II półroczu tej subwencji. Jeżeli widzi pan możliwość funkcjonowania przez 4 miesiące roku 2005 z własnych środków, to możemy to rozważyć.

Rozdział 8 ustawy o systemie oświaty określa dokładnie tworzenie niepublicznej szkoły. Musi pan wystąpić nie do Rady Gminy, ale do Wójta ze zgłoszeniem do ewidencji. Moim zdaniem pan nie przebrnie wszystkich spraw formalnych do 1 września tego roku.

Policzyłem pobieżnie, jakie miałby pan koszty utrzymania szkoły w Babinku. Rodzice dzieci powinni też zrozumieć, że prędzej czy później będą musieli dotować szkołę. Od gminy może pan otrzymać dotację na 50 uczniów średnio 4 tys. zł. Będzie to w granicach 200.000 zł. Jeżeli pan zatrudni tylko 6 nauczycieli, a nie 13, a nikt panu za mniej niż za 1500 zł brutto nie będzie pracował, to daje 108.000 zł na same płace. Trzeba też zatrudnić kogoś do sprzątania, kucharkę i to da koszt około 30.000 zł. Ogrzewanie budynku będzie pana kosztowało 51.000 zł, bo powierzchnia szkoły wynosi 995 m2 razy stawka 4,35 zł przez 12 miesięcy i to daje 51.000 zł. Ponadto będzie musiał pan ponosić koszty oświetlenia, wywozu śmieci, zużycie wody. Daje to łącznie kwotę ponad 200.00 zł.

Niepubliczne szkoły mają rację bytu, gdy jest zamożne środowisko, które stać na dopłacanie do utrzymania szkoły. Może też być taka sytuacja, że pan rok poprowadzi, a po roku zrezygnuje. Jeżeli mamy ten temat kontynuować, to tak, ale od 1 września 2006 r. Wszystko przygotować spokojnie i zgodnie z przepisami. Ja nie jestem przeciwny organizacji tej szkoły, ale rodzice muszą być poinformowani o wszystkich szczegółach z tym związanych. Pan chciałby uzyskać konkretne informacje i ja takimi informacjami służę, jak najbardziej.

Marek Koćmit - odniosę się do wypowiedzi pana Wójta, że nie przebrnę procedury i dlatego chcę odczytać co powinno zawierać zgłoszenie o rejestrację szkoły, a mianowicie:

    • oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę, jej miejsce zamieszkania lub siedziby,

    • określenie odpowiednio typu i rodzaju szkoły lub placówki oraz daty rozpoczęcie jej funkcjonowania,

    • rodzaj kształcenia,

    • wskazanie miejsca prowadzenia szkoły lub placówki oraz informacja o warunkach lokalowych zapewniających możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych, realizację innych zadań statutowych szkoły, bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami,

    • statut szkoły, który już mam,

    • dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w szkole

    • zobowiązanie do przestrzegania wymagań określonych w art. 7 ust. 3 ustawy o systemie oświaty z dniem rozpoczęcia działalności.

Nie widzę problemu, abym nie mógł przez to przebrnąć. Mówienie, że nie przebrnę z załatwieniem spraw formalnych do 1 września 2005 r. odbieram to, jako brak woli.

Radny Krzysztof Dankiewicz - pan Wójt poruszył sprawę subwencji, a mianowicie, że nie jest w stanie przekazać jej na II półrocze br. Co pan na to?

Marek Koćmit - może ja odczytam wniosek, który dzisiaj do Państwa przesłałem. Jest on następującej treści:

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o dokonanie zmiany organu prowadzącego Szkołę Podstawową w Babinku z Gminy Banie na osobę fizyczną Marek Koćmit. Zwracam się również o wyrażenie zgody na dokonanie rejestracji szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej oraz wyrażenie zgody na przekazanie kwoty dotacji przez gminę na konto szkoły z dniem 1 września 2005 r.”

Sprawa dotacji jest najtrudniejszą sprawą, bo arkusze organizacyjne są już na pewno zatwierdzone. Jedno rozwiązanie może być takie, że gmina dobrej woli we wrześniu część pieniędzy rozdziela z tych pieniędzy, które powinny iść na szkołę w Lubanowie, według liczby dzieci w szkole w Babinku na konto tej szkoły.

Osoba z publiczności - mieszkanka Babinka - a co będzie, gdy nawet jak nie dojdzie do utworzenia szkoły niepublicznej w Babinku, rodzice nie poślą dzieci do Lubanowa, lecz do szkoły do Gryfina?

Wójt - jeżeli Państwo taką sytuację wymusicie, to my jako samorząd będziemy musieli pogodzić się z taką sytuacją.

Radny Sylwester Momot - a co będzie, gdy szkoła padnie w czasie roku szkolnego, bo stanie się niewypłacalna?

Radny Krzysztof Dankiewicz - co będzie, gdy pan nie dostanie subwencji?

Marek Koćmit - to sprawa jest nierealna.

Osoby z publiczności - mieszkańcy Babinka - prosimy o zgodę Rady na użyczenie budynku na utworzenie niepublicznej szkoły podstawowej w Babinku.

Przewodniczący Rady - dziękuję za wypowiedzi i zamykam dyskusję.

Następnie Przewodniczący Rady ogłosił przerwę, która trwała od godz. 13.13 do godz. 13.35. Po przerwie wznowił obrady.

Radny Mariusz Ryngiewicz - stawiam wniosek, aby dać na szansę utworzenia niepublicznej szkoły w Babinku, to jest dać zielone światło i oddać w używanie obiekt po szkole na utworzenie niepublicznej szkoły podstawowej, aby dzieci miały tą placówkę oświaty na miejscu i nie musiały dojeżdżać 5 km do szkoły w Lubanowie.

Radna Teresa Sadowska - powinniśmy zdecydować, czy dajemy zielone światło, to jest czy pomożemy panu Koćmit w utworzeniu niepublicznej szkoły czy nie. Nie można wymagać od niego, że nie zgłosił się w ubiegłym roku, gdyż jeszcze w styczniu nie było wiadomo co będzie z tą szkołą.

Wójt - Rada powinna zdecydować czy wyraża zgodę na wydzierżawienie obiektu szkoły w Babinku. Można zgodzić się na wydzierżawienie szkoły, ale niech ten pan solidnie przedstawi mieszkańcom zasady funkcjonowania szkoły, a rodzice z Babinka powinni być dociekliwi. Na 4 miesiące w tym roku pan Koćmit otrzyma 60.000 zł, czyli na okres od września do grudnia. Zobaczymy co pan Koćmit na to.

Przewodniczący Rady zapytał kto z radnych jest za wydzierżawieniem obiektu po byłej szkole w Babinku dla nowotworzonej niepublicznej szkoły podstawowej w Babinku?

Skarbnik Gminy - pan Koćmit uzależniał swoją decyzję od tego czy dostanie subwencję?

Przewodniczący Rady - przegłosujmy najpierw wniosek o wydzierżawieniu budynku, natomiast jak ten pan złoży wymagane dokumenty, to Rada może spotkać się w trybie nadzwyczajnym i zdecydować o przekazaniu dotacji dla szkoły niepublicznej.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad wnioskiem o wydzierżawienie obiektu po byłej szkole w Babinku panu Markowi Koćmit na utworzenie niepublicznej szkoły podstawowej w Babinku.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 1 głosie „wstrzymującym się” - przyjęła powyższy wniosek.

Ad. 6) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2005 r. (druk nr 228)

Skarbnik Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2005r., stanowiący załącznik nr 6 do niniejszego protokołu. Projekt ten stanowił o zwiększeniu dochodów i wydatków budżetu gminy o kwotę 4.700 zł. Są to dochody z tytułu:

  • wynajmu pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Baniach w kwocie 1000 zł,

  • darowizn w kwocie 3700 zł.

Środki te przeznacza się na organizację Festynu na Ziemi Bańskiej.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się - podjęła uchwałę Nr XXVII/231/05 w sprawie zmiany budżetu gminy na 2005 r., która stanowi załącznik nr 7 niniejszego protokołu.

Ad. 7) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 219)

Projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 8 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt. Projekt uchwały stanowił o przeznaczeniu do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego nieruchomość o powierzchni 0,2825 ha położoną w Kunowie, zabudowaną budynkiem gospodarczym.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się - podjęła uchwałę Nr XXVII/232/05 w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, która stanowi załącznik nr 9 niniejszego protokołu.

Ad. 8) Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości (druk nr 220).

Projekt uchwały w sprawie nabycia nieruchomości, stanowiący załącznik nr 10 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt. Projekt uchwały stanowił o wyrażeniu zgody na nabycie na rzecz Gminy Banie w drodze darowizny od Województwa Zachodniopomorskiego prawa własności nieruchomości zabudowanej położonej w Lubanowie, oznaczonej nr działki gruntu 196/1 o powierzchni 0,09 ha z przeznaczeniem na urządzenie szatni sportowej. Ma to być szatnia dla Klubu Sportowego „Czarni Lubanowo”. Na w/w nieruchomości w Lubanowie znajdują się nieczynne od 2002 r. obiekty lokalnego ujęcia wody (hydroforni).

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Komisja Budżetowo - Gospodarcza i do Spraw Socjalnych oraz Komisja do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska nie przyjęły tego projektu uchwały. Przyjęła go natomiast Komisja Rewizyjna. Stanowiska poszczególnych komisji przedstawili przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Wobec braku chętnych do dyskusji Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - oddała 3 głosy „za”, przy 5 głosach „przeciw” oraz przy 4 głosach „wstrzymujących się”. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwały nie podjęto.

Ad. 9) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia wysokości dziennej stawki opłaty targowej (druk nr 221).

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia wysokości dziennej stawki opłaty targowej, stanowiący załącznik nr 11 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt. Projekt uchwały stanowił o zmianie polegającej na określeniu, że poboru opłaty dokonuje się w drodze inkasa przez sołtysa danego sołectwa, oraz o ustaleniu wynagrodzenia dla inkasenta w wysokości 12 % zainkasowanej kwoty. Jest to wzrost o 2%.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

W dyskusji głos zabrali:

Radny Krzysztof Dankiewicz - członek Komisji Rewizyjnej na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, rozmawialiśmy o sprawie kontroli inkasenta, to jest możliwości sprawdzenia ilości pobieranych opłat w danym dniu od podmiotów handlujących na targowisku w Baniach. Czy jest taka możliwość kontroli?

Skarbnik Gminy - zgodnie z zawartą umową pani sołtys będzie musiała, co tydzień rozliczać się z zainkasowanej kwoty i w każdy poniedziałek musi dokonywać wpłaty pobranej opłaty targowej.

Radny Krzysztof Dankiewicz - jest zrozumiałe, ale chodzi o to czy są wyznaczone jakieś godziny dla inkasenta na zbieranie opłaty targowej, bo może tak być, że inkasent przyjdzie rano i zbierze opłatę na przykład od dwóch handlujących, a nie będzie zebrana opłata od podmiotów, które przyjechały na targowisko o godz. 11.00.

Skarbnik Gminy - wyznaczonych godzin na pobór opłaty targowej nie ma.

Sołtys Bań - Krystyna Szaja - opłatę targową zbieram po godz.10.00, a później raczej nikt nie dojeżdża.

Radny Krzysztof Dankiewicz - opłata targowa jest dochodem gminy i urzędnik gminy powinien mieć kontrolę nad jej pobieraniem. Moim zdaniem powinna być wyznaczona osoba z gminy lub wypracowany jakiś system, który gwarantowałby pobieranie opłaty targowej i kontrolę inkasenta.

Wójt - zobowiążemy panią Skarbnik Gminy do takiej kontroli raz na kwartał.

Radny Krzysztof Dankiewicz - jeżeli jestem urzędnikiem państwowym i jeżeli zlecam osobom trzecim wykonywanie pewnej pracy na podstawie umowy, to powinien być obowiązek kontrolowania tych osób i podmiotów, które te osoby kontrolują. Dlatego też zwracam się do urzędników podobnych do mnie, jeżeli zlecacie wykonywanie pewnych czynności, to ta osoba powinna podlegać kontroli i podmioty, które ta osoba kontroluje, a jeszcze tym bardziej pobiera od nich pieniądze, muszą być też poddane kontroli. Trzeba sprawdzić czy te podmioty uiściły opłatę i czy posiadają na to odpowiedni dokument. Taka kontrola wyrywkowa nie mniej niż raz w miesiącu powinna być przeprowadzana.

Przewodniczący Rady - myślę, że sprawa kontroli jest w gestii pracowników Urzędu Gminy.

Radny Krzysztof Dankiewicz - tak, ale sprawę kontroli podnieśliśmy na posiedzeniu komisji i myślałem, że będzie to ujęte w jakimś aneksie czy w inny sposób. Natomiast pan Wójt przeczytał projekt uchwały bez tej sprawy.

Wójt - to nie musi być w aneksie, my to przyjmujemy do wiadomości i realizowania. Nie musi to być zapisane w uchwale.

Po zamknięciu dyskusji Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 1 głosie „wstrzymującym się - podjęła uchwałę Nr XXVII/233/05 zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia wysokości dziennej stawki opłaty targowej, która stanowi załącznik nr 12 niniejszego protokołu.

Ad. 10) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłat za świadczenia Przedszkola w Baniach (druk nr 231).

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłat za świadczenia Przedszkola w Baniach, stanowiący załącznik nr 13 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt. Projekt uchwały został przygotowany na wniosek dyrektor Przedszkola w Baniach i stanowił o zmianie dotychczasowych opłat stałych.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się - podjęła uchwałę Nr XXVII/234/05 zmieniającą uchwałę w sprawie opłat za świadczenia Przedszkola w Baniach, która stanowi załącznik nr 14 niniejszego protokołu.

Ad. 11) Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Banie (druk nr 222).

Projekt uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Banie, stanowiący załącznik nr 15 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 1 głosie „wstrzymującym się - podjęła uchwałę Nr XXVII/235/05 w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Banie, która stanowi załącznik nr 16 niniejszego protokołu.

Ad. 12) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Lubanowie (druk nr 223).

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Lubanowie, stanowiący załącznik nr 17 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 2 głosach „wstrzymujących się - podjęła uchwałę Nr XXVII/236/05 zmieniającą uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Lubanowie, która stanowi załącznik nr 18 niniejszego protokołu.

Ad. 13) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (druk nr 224).

Projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, stanowiący załącznik nr 19 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się - podjęła uchwałę Nr XXVII/237/05 zmieniającą uchwałę w sprawie sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, która stanowi załącznik nr 20 niniejszego protokołu.

Ad. 14) Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Banie (druk nr 218).

Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Banie, stanowiący załącznik nr 21 do niniejszego protokołu, odczytał Wójt.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Rewizyjną, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący poszczególnych komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego, to jest odpowiednio radna Małgorzata Stachniuk, radny Sylwester Momot i radny Andrzej Hrabski.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się - podjęła uchwałę Nr XXVII/238/05 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 22 niniejszego protokołu.

Ad. 15) Odpowiedź na interpelacje i zapytania radnych.

Wójt odpowiedział na interpelacje i zapytania radnych zgłoszone w pkt 4 porządku obrad, jak niżej:

  • radny Marian Karbownik pytał co z salą gimnastyczną w szkole w Babinku - teraz nie odpowiem, bo wyszła sprawa utworzenia tam niepublicznej szkoły,

  • radny Krzysztof Dankiewicz pytał o wysłanie kosiarzy na wykoszenie drogi na plażę, w związku z tym proszę, aby radny pojechał z Z-cą Wójta i pokazał, w którym miejscu trzeba wykosić, aby było przejście do jeziora, natomiast, jeżeli chodzi o piasek, to będzie problem, bo kilka przyczep piasku to będą poważne koszty; koszenie trzciny nic nie da, bo po jej wykoszeniu dzieci będą się kaleczyły, najlepiej spryskać trzcinę środkiem chemicznym, zrobimy to na pewnym odcinku i zobaczymy jaki będzie efekt oprysku,

  • na pytanie radnego Andrzeja Hrabskiego:

    • środki, o które ubiegamy się na remont dróg polnych, mogą być wykorzystane tylko na te drogi, na które składano wniosek,

    • wystąpimy z wnioskiem do Agencji Nieruchomości Rolnych o przekazanie działki w Lubanowie na plac zabaw,

    • wystąpimy do Nadleśnictwa o drewno na wykonanie urządzeń na plac zabaw.

  • na pytanie radnego Mariusza Ryngiewicza - sprawa utworzenia niepublicznej szkoły podstawowej w Babinku była przedmiotem dyskusji na dzisiejszej sesji,

  • na wniosek radnego Adama Ciepłego - pracownik Urzędu M. Szydełko zajmuje się tą sprawą.

Radny Krzysztof Dankiewicz - wraca sprawa ścieżek rowerowych i sprawa sprzedaży terenów rekreacyjnych nad jeziorem w Baniach. Ścieżka rowerowa powinna przebiegać po terenach zielonych, a nie asfaltem. Byłbym za tym, aby sprawę sprzedaży tej działki w całości odłożyć. Ponadto czy pan Wójt wyśle urzędnika do Nadleśnictwa Myślibórz w celu prowadzenia rozmów w sprawie połączenia naszej gminy wspólną ścieżką z gminą Pyrzyce i Kozielice i ze ścieżką edukacyjną, która jest w Swobnicy?

Radny Adam Ciepły - trzeba wystąpić do Nadleśnictwa Myślibórz i powiadomić ich, że my planujemy takie zadanie w przyszłorocznym budżecie gminy i prosimy, aby oni również zaplanowali środki na to zadanie i aby partycypowali w kosztach jego realizacji.

Wójt - pan Szydełko zajmuje się tym i kontaktuje się w tej sprawie z Nadleśnictwem Myślibórz.

W odpowiedzi na pytania i wnioski radnego Sylwestra Momota Wójt powiedział:

  • rozeznamy, czy można w ramach otrzymanych środków na modernizację dróg polnych będzie można wyremontować drogę na tzw. klinie w Baniach,

  • dane dotyczące kwoty umorzeń opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu będą udostępnione.

W odpowiedzi na wypowiedź radnego Dankiewicza o odłożenie sprzedaży gruntów tzw. rekreacyjnych Wójt powiedział, że Rada podjęła uchwałę w tej sprawie, przeznaczając te grunty do sprzedaży.

Ad. 16) Wolne wnioski i sprawy różne (ciąg dalszy).

Przewodniczący Rady odczytał pismo z Publicznego Gimnazjum w Baniach, w którym w imieniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Baniach i swoim własnym nauczyciel Andrzej Wołoszyn dziękuje za możliwość udziału młodzieży gimnazjalnej w sesjach Rady Gminy. Pismo stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.

Radna Małgorzata Stachniuk - poinformowała, że zgodnie z planem pracy Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych w lipcu br. odbędzie się szkolenie w zakresu przepisów Karty Nauczyciela. Szkolenie odbędzie się 7 lipca br. o godz. 7.30 w Urzędzie Gminy, a przeprowadzi je pani Sekretarz Gminy - Joanna Hrabska. Radna zaprosiła wszystkich radnych do udziału w tym szkoleniu.

Następnie radna Stachniuk zwracając się do Wójta poprosiła o zwrócenie uwagi, aby podczas wykaszaniu poboczy koszono trawę przy barierkach. Ponadto radna zabrała głos w sprawie kontenerów stojących na osiedlu przy blokach spółdzielczych, to jest zapytała czy nie można byłoby kontenera do segregacji odpadów postawić obok kontenera na śmieci ogólne. Mieszkańcy bloków nie mają problemów, ale mieszkańcy z ul. Różanej mają utrudnione dojście do kontenerów. Ponadto ci panowie z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych odbierający śmieci bardzo przeklinają, że kontenery są za ciężkie, nie takie, jakby chcieli. Proszę, aby zwrócić im uwagę.

Wójt - będziemy rozmawiać w tej sprawie.

Radny Sylwester Momot - został zgłoszony projekt uchwały w sprawie nadania jednej z ulic w Baniach nazwy Jana Pawła II. W porządku dzisiejszej sesji nic nie ma na ten temat.
Przewodniczący Rady - sprawa była skierowana pod obrady poszczególnych komisji Rady i wszystkie komisje wypracowały stanowisko, aby pamięć Jana Pawła II uczcić poprzez odpowiedni napis na tablicy, którą należy założyć na budynku Publicznego Gimnazjum w Baniach lub na jakimś kamieniu obok szkoły. Proszę panie Wójcie, aby ten temat zlecić pani dyrektor Publicznego Gimnazjum w Baniach.

Radny Sylwester Momot - musi to być tablica umieszczona na zewnątrz budynku szkoły, aby była ogólnie dostępna.

Radna Krystyna Biziorek - proszę, aby wykosić pobocza drogi do Piaskowa.

Radna Małgorzata Stachniuk - nasza komisja, to jest Komisja Budżetowo - Gospodarcza i do Spraw Socjalnych wnioskowała, aby proponowane 10 tys. zł na Kościół w Baniach pomniejszyć o 2 tys. zł i te 2 tys. zł przeznaczyć na zakup 2 okien do Przedszkola w Baniach w pomieszczeniu przy aneksie kuchennym. Zdaniem Komisji należy docenić zaangażowanie rodziców w funkcjonowanie przedszkola. Okna w przedszkolu nie domykają się i z tego powodu są zacieki i pleśń. Prosimy o uwzględnienie wniosku Komisji.

Wójt - 10.000 zł otrzyma ksiądz Proboszcz, a 2 tys. zł otrzyma Przedszkola. W czasie wakacji okna będą wymienione.

Radny Mariusz Ryngiewicz - jako mieszkaniec Babinka czuję się w tej chwili pokrzywdzony, gdyż proboszcz Babinka pisał do Wójta o pomoc na remont miejscowego kościoła. Mieszkańcy zbierają pieniądze na wykonanie elewacji kościoła, zrobiliśmy podcinkę, bo tak zaleciła pani konserwator, ale od gminy nie dostaliśmy żadnych pieniędzy. Obecnie z wieży kościoła spadają gzymsy, a specjalista za zdjęcie tych gzymsów, aby nikogo nie zabiły spadając, chce 2 tys. zł. Proszę o pomoc w tym zakresie. Pismo o pomoc w tej sprawie zostało bez odpowiedzi. Jako mieszkańcy zbieramy pieniądze na prace remontowe, ale możliwości są ograniczone i mamy za mało pieniędzy na pokrycie koniecznych wydatków.

Wójt - pojedziemy do Babinka i zobaczymy na miejscu co trzeba zrobić.

Radna Małgorzata Stachniuk - co z wykonaniem chodnika do Przedszkola w Baniach?

Wójt - firma, która wygrała przetarg na modernizację dróg polnych, otrzyma polbruk i położy chodnik do Przedszkola, gdyż oni mają odpowiedni sprzęt do wykonania tego typu pracy. Koszt ułożenia chodnika nie obciąży budżetu przedszkola. Przedszkole kupi tylko polbruk.

Ad. 17) Zakończenie sesji.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady o godz. 14.30 zamknął XXVII sesję Rady Gminy Banie.

Protokołowała: Przewodniczył:

Inspektor Przewodniczący Rady Gminy

Anna Myszka Arkadiusz Augustyniak

Liczba załączników do protokołu - 23.

34

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kalina Wójcik 03-10-2005 12:16:06
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kalina Wójcik 03-10-2005
Ostatnia aktualizacja: Kalina Wójcik 03-10-2005 12:16:06