Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Banie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół z obrad


Protokół Nr XXII/04

XXII sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 29 grudnia 2004 r.

w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Baniach

Przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Augustyniak o godz. 10.05 otworzył XXII sesję Rady Gminy Banie. Powitał radnych, Wójta Gminy Banie - Ryszarda Jusia, Zastępcę Wójta - Zbigniewa Fabiszaka, Sekretarz Gminy - Joannę Hrabską, Skarbnik Gminy - Grażynę Nowak, sołtysów oraz pozostałych gości. Powitał również kierownika Rewiru Dzielnicowych w Baniach - sierżanta sztabowego Krzysztofa Siudek, którego poprosił o przedstawienie się.

Na wstępie Krzysztof Siudek podziękował serdecznie za zaproszenie na sesję Rady, po czym przedstawił się. Ma 32 lata, żonaty, dwoje dzieci - córki, mieszka na stałe w Gryfinie, 12 stażu pracy w policji. Na początku pracował w Szczecinie, następnie w Chojnie w sekcji kryminalnej. Od 1999 roku pracował jeden rok w Komendzie Rejonowej, obecnie Powiatowej, w Gryfinie w sekcji kryminalnej, a od 2000 r. do końca listopada 2004 r. w zespole do spraw nieletnich. Wyraził nadzieję, że współpraca będzie układała się dobrze i poprosił, aby przy ocenie pracy brać pod uwagę możliwości, jakie policja posiada, gdyż wszystkim wiadomo o istniejących trudnościach. Z okazji zbliżającego się Nowego Roku złożył jak najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia i ciepła w gronie rodzinnym, po czym z uwagi na obowiązki służbowe opuścił obrady sesji.

Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący Rady oświadczył, że aktualnie w sesji uczestniczy 11 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych uchwał.

Listy obecności radnych oraz gości zaproszonych stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Powołując się na porządek obrad, stanowiący załącznik nr 3 do niniejszego protokołu, który radni otrzymali wraz ze zwołaniem sesji, Przewodniczący Rady zapytał czy ktoś spośród radnych chciałby wystąpić z wnioskiem o dokonanie zmian w porządku obrad,

Radna Małgorzata Stachniuk zgłosiła wniosek o zdjęcie z porządku obrad tematów zawartych w punktach 11 i 12 i ponowne przesłanie projektów uchwał, o których mowa w tych punktach, do prac w poszczególnych komisjach. Dotyczy to następujących projektów uchwał:

  • w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli,

  • w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli.

Uzasadniając wniosek radna powiedziała, że oba projekty zostały przedłożone Radzie 16 i 17 grudnia 2004 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał je nieco wcześniej, ale miał wydać o nich opinie dosłownie z dnia na dzień. Projektu regulaminu Związek Nauczycielstwa Polskiego nie podpisał. Projekty budzą wiele emocji w środowisku nauczycielskim i nie tylko. Uchwalanie co roku nowego regulaminu wynagradzania nauczycieli jest wymagane znowelizowaną ustawą - Karta Nauczyciela. Nowelizacja jest z dnia 15 lipca 2004 r. Można było więc projekt taki napisać znacznie wcześniej, uzgodnić ze środowiskiem, bez wywierania niepotrzebnej presji. Zapisy projektu nowego regulaminu niekorzystnie wpłyną na pobory nauczycieli. Niejasne są też powody, dla których dodatki, o których mowa w tych regulaminach, ulegają zmniejszeniu dla przeciętnego, a więc mianowanego nauczyciela. Z jednej strony mówi się o konieczności poszukiwaniu oszczędności, a z drugiej twierdzi się, że nauczyciele naszej gminy pracują nieefektywnie. Pan Wójt na posiedzeniu komisji Rady, (której radna przewodniczy) cytował artykuł z „Gazety Chojeńskiej”, którego autor twierdzi, że nauczyciele przesłonięci wizją awansu zawodowego zapominają o tym co do nich należy, a więc nauczać. Na pytanie moje czy pan Wójt czytał raport sprawdzianu, odpowiedział, że nie, a z raportu wynika, że „analizując osiągnięcia uczniów należy wziąć pod uwagę środowisko i warunki zmienne zewnątrz szkolne i wewnątrz szkolne, w jakich szkoła pracuje. Bez uwzględnienia tych czynników wymienianych każdego roku w pierwszym raporcie, które szkoły otrzymują w maju, porównanie wyników punktowych może być niesprawiedliwe dla szkół pracujących w różnych warunkach środowiskowych.”

W czerwcu dyrektorzy szkół podstawowych przygotowali analizę wyników osiągniętych przez uczniów podczas sprawdzianów po szkole podstawowej. Przedstawili też wnioski do dalszej pracy szkoły nad podniesieniem wyników sprawdzianu przyszłorocznego. Pan Wójt nie wnosił zastrzeżeń co do kierowania placówkami. Nagrodził dyrektorów w Dniu Święta Edukacji Narodowej.

Jestem egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, gdzie na wszystkich szkoleniach podkreśla się fakt, że sprawdzian czy egzamin wewnętrzny na tym etapie kształcenia nie służy tworzeniu rankingu szkół i pod tym względem dzieleniu ich na lepsze i gorsze, ale wyrównywaniu szans tak, aby w kolejnym etapie kształcenia wiadomym było, nad którymi sprawnościami należy pracować, bo wnioski z raportu ze sprawdzianu po szkole podstawowej bezpośrednio służą nauczycielom pracującym z daną populacją uczniów gimnazjum.

Innych wniosków o zmianę porządku XXII sesji Rady Gminy Banie nie zgłoszono.

W trakcie wypowiedzi radnej Małgorzaty Stachniuk na salę obrad wszedł radny Mariusz Ryngiewicz. Liczba radnych biorących udział w sesji wynosiła 12.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad zmianą w porządku obrad zgodnie z powyższym wnioskiem.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 9 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 2 głosach „wstrzymujących się” opowiedziała się za wprowadzeniem wnioskowanej zmiany w porządku obrad, to jest za zdjęciem tematów:

  • Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli (druk nr 169),

  • Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli (druk nr 171)

zwartych z 11 i 12 punkcie porządku obrad.

Po tym głosowaniu porządek obrad był następujący:

  1. Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, przedstawienie porządku obrad, powołanie sekretarza obrad.

  2. Przyjęcie protokołu XX i XXI sesji Rady Gminy Banie.

  3. Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym.

  4. Interpelacje i zapytania radnych.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 r. (druk nr 167).

  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 r. (druk nr 168).

  7. Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach (druk nr 158).

  8. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 r. (druk nr 160).

  9. Podjęcie uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej będących w zakresie zadań własnych gminy (druk nr 161).

  10. Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat jak również trybu ich pobierania (druk nr 162).

  11. Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutów sołectwom Gminy Banie (druk nr 163).

  12. Podjęcie uchwały w sprawie planu pracy Rady Gminy Banie na 2005 r. (druk nr 164).

  13. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 r. (druk nr 165).

  14. Protokół kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną (druk nr 166).

  15. Odpowiedź na interpelacje i zapytania radnych.

  16. Wolne wnioski i sprawy różne.

  17. Zakończenie sesji.

Na wniosek Przewodniczącego Rady, na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 1 głosie „wstrzymującym się”, powołała na sekretarza obrad radnego Krzysztofa Dankiewicza, który uprzednio wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji. Innych kandydatur nie było.

Ad. 1) Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, przedstawienie porządku obrad, powołanie sekretarza obrad.

jak wyżej.

Ad. 2) Przyjęcie protokołu XX i XXI sesji Rady Gminy Banie.

Po odczytaniu przez protokolantkę - inspektor do spraw obsługi Rady - Annę Myszkę kolejno:

  1. protokołu Nr XX/04 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu

  2. 30 listopada 2004 r.

  3. protokołu Nr XXI/04 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 14 grudnia 2004 r.,

w części dotyczącej podjętych rozstrzygnięć, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych w oddzielnych głosowaniach przyjęła protokoły następującym stosunkiem głosów:

  1. protokół Nr XX/04 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 30 listopada 2004 r. - w obecności 12 radnych - jednogłośnie, to jest 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się”, bez zastrzeżeń.

  2. protokół Nr XXI/04 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 14 grudnia 2004 r. - w obecności 12 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 1 głosie „wstrzymującym się”, bez zastrzeżeń.

Ad. 3) Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym.

Wójt złożył informację o pracy w okresie międzysesyjnym. Poinformował, że w okresie od 30 listopada 2004 r. do dzisiaj zajmował się wraz z pracownikami Urzędu Gminy następującymi sprawami:

  • rozpatrzono pismo księdza z parafii Lubicz o dofinansowanie remontu elewacji i wieży kościoła w Babinku w kwocie 5000 zł i ustalono, aby wniosek został załatwiony w 2005 r., w którym wystąpię do Rady Gminy o pomoc w dofinansowaniu powyższego zadania. Jeżeli będzie wola Rady, aby takiego wsparcia udzielić, to taka pomoc będzie udzielona.

  • ustalono, aby wydać zarządzenie nr 211/04 w sprawie dodatkowego dnia wolnego od pracy. Zarządzenie to stanowi o wyznaczeniu dnia 31 grudnia 2004 r. dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w dniu 1 stycznia 2005 r.

  • Ustalono, aby skorzystać z oferty Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w sprawie bezpłatnego udziału w konferencji regionalnej w ramach akcji społecznej „Przejrzysta Polska”.

  • rozpatrzono podanie Parafii Rzymsko - Katolickiej w Lubanowie o dofinansowanie remontu kościoła parafialnego w Lubanowie i sfinansowanie opracowania kosztorysu naprawy dachu na kościele filialnym w Sosnowie i ustalono, że kosztorys naprawy dachu na kościele w Sosnowie wykona nieodpłatnie pracownik Urzędu Gminy Banie. Natomiast, w sprawie dofinansowania remontu kościoła w Lubanowie, to podobnie, jak z dofinansowaniem remontu kościoła w Babinku, w miesiącu maju 2005 r. wystąpię do Rady Gminy o wsparcie tego zdania.

  • rozpatrzono podanie pana Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx z Piaseczna w sprawie działki gruntu 87/2 o powierzchni 1,03 ha w Piasecznie, której jest właścicielem i na której za jego zgodą jest boisko sportowe. W związku z tym, że ten pan ubiega się o świadczenie emerytalne i chce uregulować stan prawny tej działki, wnosi, aby gmina kupiła od niego tą działkę. Ustalono, aby przystąpić do wykupu tej działki.

  • rozpatrzono pismo Spółdzielni Mieszkaniowej „Regalica” w Gryfinie, w którym proponują gminie nieodpłatne przekazanie nieruchomości zabudowanej miejscowości Górnowo nr 79/1 o pow. 972 m2 . Działka ta zabudowana jest budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym. Zamieszkują tam 4 rodziny. Ustalono, aby odpisać, iż gmina może przejąć w/w nieruchomość pod warunkiem, że spółdzielnia wykona konieczne prace remontowe budynku wraz z wybudowaniem szamba lub przekażą odpowiednią kwotę na wykonanie tych prac.

  • rozpatrzono podanie najemcy lokalu komunalnego w Dłużynie o remont okien i naprawę przeciekającego dachu oraz naprawę schodów i ustalono, że jeżeli najemca będzie płacił regularnie bieżący czynsz, to jest szansa na wykonanie w roku przyszłym w pierwszej kolejności remontu dachu.

W dniu 8.11 2004 r. przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie dokonali odbioru zadania „modernizacja ulicy Brzozowej”. Został spisany protokół i według oświadczeń pracowników tej Agencji mamy oczekiwać na potwierdzenie przelewu środków finansowych, co ma nastąpić w miesiącu styczniu 2005r.

Otrzymałem odpowiedź z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w sprawie dofinansowania ogródka meteorologicznego przy Szkole Podstawowej w Baniach. Do 11 stycznia 2005 r. mamy uzupełnić dokumentację, między innymi o program zajęć edukacji ekologicznej w ogródku meteorologicznym i przewidywany efekt ekologiczny w wyniku realizacji zadania.

W dniu 8 grudnia 2004 r. inspektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie dokonał kontroli w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zakres kontroli dotyczył realizacji ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego. Uwag nie było. Kontrolujący wnioskował w bezpośredniej rozmowie ze mną o zakup programu do USC.

W dniu 10 grudnia 2004 r. została przeprowadzona kontrola przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Dotyczyła ona zagadnień związanych z wydawaniem dowodów osobistych oraz zgodnością bazy ewidencji ludności z rejestrem wyborców w 2003 r. i w 2004 r. Kontrola wypadła bardzo dobrze i stwierdzono, że wszelkie sprawy są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W dniach 16 grudnia 2004 r. dokonano odbioru części wybudowanego chodnika w miejscowości Lubanowo. Zadanie to będzie kontynuowane w latach następnych.

W miesiącu grudnia br. zakończono wszelkie formalności związane z modernizacją centrali telefonicznej w budynku Urzędu Gminy Banie. Zadanie to przyniesie oszczędności w ramach prowadzonych rozmów telefonicznych. Zadanie zostało wykonane przy współpracy z Telekomunikacją Polską S.A.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Baniach zorganizował wigilię dla samotnych i ubogich mieszkańców gminy. Zaproszenia wysłano do 70 mieszkańców i zapewniono dowóz uczestnikom tego spotkania. Wigilia odbyła się 17.12.2004 r.. Uczestniczyło w niej około 30 osób.

W okresie sprawozdawczym wykonano następujące prace przy udziale bezrobotnych, zatrudnionych przez Urząd Gminy:

  • zakupiono i zamontowano wiatę przystankową w Sosnowie,

  • naprawiono przystanek w Lubanowie (wymieniono dach) i przystanek w Babinku (montaż ławek),

  • wykonano i zamontowano tablicę ogłoszeniową w Tywicy.

W ramach prac gospodarczo - porządkowych realizowanych przez pracowników, będących na stażu, wykonano:

  • odkrzaczenie pobocza drogi w Tywicy (przy nowym osiedlu),

  • prace melioracyjne w Babinku - rów odprowadzający ścieki z imhoffa,

  • prace przy uzupełnianiu podłoża na przystanku PKS w Piaskowie,

  • prace przy uzupełnianiu podłoża na przystanku PKS i drodze w kierunku osiedla w Górnowie,

  • przygotowano ulicę Brzozową do odbioru,

  • wycięto krzewy w parku w Babinku,

  • prace porządkowe na stadionie w Baniach,

  • prace gospodarcze przy kościele w Baniach,

  • sprzątanie parku w Baniach.

W okresie sprawozdawczym pracownicy Urzędu Gminy Banie uczestniczyli w następujących szkoleniach, naradach i spotkaniach:

  1. Wójt uczestniczył w XVIII Seminarium Samorządowym pod hasłem „czy chcemy skorzystać z Unii? - Ocena pierwszych doświadczeń i wnioski na przyszłość”. Seminarium odbyło się w dniach 6-7 grudnia 2004 r. w Międzyzdrojach.

  2. Zastępca Wójta - Zbigniew Fabiszak uczestniczył w konferencji regionalnej w ramach akcji społecznej „Przejrzysta Polska”. Konferencja odbyła się w dniu 16 grudnia 2004r. w Szczecinie. Konferencja została zorganizowana przez „Gazetę Wyborczą”.

  3. Zastępca Wójta - Zbigniew Fabiszak i inspektor Sylwester Senda uczestniczyli w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III. Szkolenie odbyło się w dniu 6 grudnia 2004 r. Szkolenie zostało zorganizowane przez Zachodniopomorskie Centrum Informacji Europejskiej w Szczecinie.

  4. W dniu 3 grudnia 2004 r. inspektor Bogumiła Korczyńska uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Centrum Szkoleniowe Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie. Temat szkolenia: „Zmiany przepisów o dodatkach mieszkaniowych uchwalone przez Sejm w dniu 8 października 2004 r.

  5. Inspektor Sylwester Senda uczestniczył w szkoleniu zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Szkoleniowy w Bydgoszczy. Szkolenie odbyło się w dniu 3 grudnia 2004 r. w Szczecinie na temat „Organizacja kancelarii tajnej”.

  6. Kierownik USC Lucyna Tołyż uczestniczyła w nieodpłatnym spotkaniu dotyczącym współpracy z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie odbyło się w dniu 6 grudnia 2004 r. w Szczecinie.

  7. W dniu 10 grudnia 2004 r. inspektor Sylwester Senda uczestniczył w konferencji poświęconej działaniu 1.5 „Społeczeństwo Informacyjne” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

  8. W dniu 15 grudnia 2004 r. inspektor Sylwester Senda uczestniczył w nieodpłatnym szkoleniu dla organizacji uprawnionych do wnioskowania o granty w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy Przygranicznej Phare.

Ad. 4) Interpelacje i zapytania radnych.

Radni zadali następujące interpelacje i zapytania:

Radna Małgorzata Stachniuk - w sprawie wysłania pisma do PKS Szczecin, aby autobus z dziećmi zajeżdżał pod Szkołę Podstawową w Lubanowie. Prosiłam na XX sesji o głębsze uzasadnienie tego wniosku. Pan Wójt mówił, że pismo powtórnie wystosuje, a przed świętami urzędniczka pani Pulwer poinformowała mnie, nie podając uzasadnienia, że pan Wójt takiego pisma nie wystosuje. Skąd ta zmiana? Przecież chodzi o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Radny Sylwester Momot - w sprawie rozwiązania sprawy przyjmowania bezrobotnych i zgłaszania się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ościenne powiaty poradziły sobie z tym problem, a my nie możemy. Chodzi o to, aby pracownik Powiatowego Urzędu Pracy przyjeżdżał do Bań i tu przyjmował bezrobotnych. Niektórzy ludzie są w ciężkiej sytuacji materialnej, a muszą wydawać pieniądze na przejazdy do Gryfina do Powiatowego Urzędu Pracy. Czy coś zmieniło się w tej sprawie? Może trzeba wystosować pismo bezpośrednio od Rady?

Radny Andrzej Hrabski - została odebrana pierwsza część wybudowanego chodnika w Lubanowie - woda, jak spływała na podwórze do pana Xxxxxxxxxxxxx, tak nadal spływa, chyba studzienki są źle osadzone, za wysoko; dlaczego chodnik został skrócony w kierunku na Sosnowo; były już zakopane krawężniki i zostały wykopane; ponadto dlaczego na jedną posesję zrobione są dwa wjazdy?

  • czy ekipa bezrobotnych mogłaby posprzątać park w Luabnowie?

Radna Teresa Sadowska - czy gmina przystąpiła do akcji społecznej „Przejrzysta Polska”?

Radny Sylwester Momot - jak zostanie rozwiązane skrzyżowanie w Baniach na ulicy Brzozowej z ulicą Sportową, bo to co zrobiono to nie tak, jak powinno faktycznie wyglądać. Został zerwany asfalt w dwóch miejscach, przez środek skrzyżowania i z boku, patrząc z prawej strony, i każdy jest zadowolony, że dokonano odbioru. Co dalej?

Ad. 5) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 r. (druk nr 167).

Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 r., stanowiący załącznik nr 4 do niniejszego protokołu, odczytała Skarbnik Gminy. Projekt uchwały dotyczył zwiększenia dochodów i wydatków budżetu gminy o kwotę 31.640 zł.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/193/04 w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 r., która stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Ad. 6) Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 r. (druk nr 168).

Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 r., stanowiący załącznik nr 6 do niniejszego protokołu, odczytała Skarbnik Gminy.

Projekt uchwały stanowił o przeniesieniu wydatków na kwotę 120.000 zł.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/194/04 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 r.. która stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Ad. 7) Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach (druk nr 158).

Sekretarz Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach, stanowiący załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/195/04 w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Ad. 8) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (druk 160).

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 r., stanowiący załącznik nr 10 do niniejszego protokołu, odczytała Elżbieta Rozpondek - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach, pełniąca funkcję sekretarza Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji, przy czym Komisja Budżetowo - Gospodarcza i do Spraw Socjalnych zaopiniowała z poprawką, aby w II kierunku działania ust. 2 (str. 3) nie wymieniać nazw miejscowości, gdzie są świetlice, lecz napisać, że dotyczy to świetlic istniejących na terenie gminy Banie.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad poprawką zgłoszoną przez Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 6 głosami „za”, przy 2 głosach „przeciw” oraz przy 4 głosach „wstrzymujących się” przyjęła tą poprawkę.

Radny Sylwester Momot powrócił do dyskusji, jak była rok temu, w sprawie ferii zimowych dla dzieci i problemów z tym związanych. Radny przypomniał, że w ubiegłym roku nie wykorzystano w pełni środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Było to około 13 tys. zł. Są to pieniądze pochodzące tylko i wyłącznie z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Te 13 tys. zł powinno być przeznaczone na pomoc rodzinom patologicznym i na organizację różnego rodzaju imprez. W roku bieżącym również nie wszystkie środki będą wykorzystane. Z informacji uzyskanej przez radnego od kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wynika, że w tym roku będzie niewykorzystana kwota rzędu 6 -7 tys. zł. Radny poinformował, że na posiedzeniu Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Wójt obiecał, że te pieniądze nie przepadną, lecz będą przeznaczone na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Zdaniem radnego, co nie jest zapisane, to może ulec zmianie, a zbliżają się ferie i potrzebne będą pieniądze na ich organizację. W ubiegłym roku wydatkowano na ich organizację z funduszu przeciwalkoholowego niecałe pięć tysięcy złotych. Rodzin patologicznych przybywa i w związku z tym dużo potrzeb. Dlatego radny zgłosił wniosek, aby nie przyjmować preliminarza wydatków na 2005 r. dołączonego do projektu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 r., lecz dokonać jego zmiany, gdyż nie wszystkie pieniądze z 2004 r. będą wydane i te nie wydane należy uwzględnić w preliminarzu na 2005 r. czyli zwiększyć kwotę 85.000 zł o środki niewykorzystane z tego roku. Radny dodał, że bez tego zapisu pieniądze te mogą być wykorzystane na inne zadanie.

Radna Małgorzata Stachniuk poinformowała, że Komisja Budżetowo - Gospodarcza i do Spraw Socjalnych poprosiła dyrektorów poszczególnych szkół o wykonanie projektu wstępnego dotyczącego organizacji ferii w czasie zimy - w lutym 2005 r. Ustalono ogólną kwotę potrzebną na organizację ferii. Wniosek Komisji był taki, aby za pośrednictwem Wójta prosić dyrektorów o to, aby dyrektorzy ubiegali się o środki na ferie z funduszu na przeciwdziałanie alkoholizmowi. W związku z tym radna Stachniuk zwracając się do kierownik - Elżbiety Rozpondek zapytała czy ktoś z dyrektorów szkół złożył jakiś wniosek o fundusze na organizację ferii zimowych?

Kierownik GOPS - Elżbieta Rozpondek odpowiedziała, że nie pamięta ile wpłynęło wniosków. Na pewno jest jeden i dodała, że nawet, jeżeli nie ma wniosku od szkoły to na początku stycznia będą kontaktować się ze szkołami i pytać czy będą organizowali ferii. Program na 2005 r. zakłada organizację ferii zarówno zimowych, jak i letnich z programem profilaktycznym. Środki na te ferie zaplanowane są w paragrafie 4220 i 4300.

W związku z wnioskiem radnego Momota Przewodniczący Rady zaproponował, aby w odpowiednim paragrafie wpisać „plus kwota niewykorzystana z 2004 r.”

Radna Teresa Sadowska zapytała kierownik - Elżbieta Rozpondek czy faktycznie z 2004 r. pozostaną niewykorzystane środki?

Elżbieta Rozpondek odpowiedziała, że jeszcze nie wszystkie zadania z programu zostały zrealizowane, ale można przypuszczać, że pozostaną środki niewykorzystane w granicach 6-7 tysięcy zł. Trudno w tej chwili podać dokładną kwotę. Na pewno około 5 tysięcy zostanie.

Przewodniczący Rady zaproponował, aby w preliminarzu w § 4300 do kwoty 29.000 zł dopisać „plus kwota niewykorzystana z 2004”.

Radny Sylwester Momot zaakceptował powyższą propozycję. Pozostali radni również ją zaakceptowali.

Innych poprawek nie zgłoszono.

Następnie Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały z uwzględnieniem przyjętej poprawki zgłoszonej przez Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw .Socjalnych oraz poprawki do preliminarza zgłoszonej przez radnego Sylwestra Momota.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/196/04 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 r., która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Ad. 9) Podjęcie uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej będących z zakresie zadań własnych gminy (druk nr 161).

Projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej będących w zakresie zadań własnych gminy, stanowiący załącznik nr 12 do niniejszego protokołu, odczytała Elżbieta Rozpondek - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/197/04 w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia za pomocy społecznej będących w zakresie zadań własnych gminy, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Ad. 10) Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania (druk nr 162).

Projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania, stanowiący załącznik nr 14 do niniejszego protokołu, odczytała Elżbieta Rozpondek - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/198/04 w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania, która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Po zrealizowaniu 10 punktu porządku obrad Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w obradach, która trwała od godz. 11.55 do godz. 11.20. Po przerwie wznowił obrady.

Ad. 11) Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutów sołectwom Gminy Banie (druk nr 163).

Projekt uchwały w sprawie nadania statutów sołectwom Gminy Banie, stanowiący załącznik nr 16 do niniejszego protokołu, odczytała inspektor Urzędu Gminy Banie - Anna Myszka.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/199/04 w sprawie nadania statutów sołectwom Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

Ad. 12) Podjęcie uchwały w sprawie planu pracy Rady Gminy Banie na 2005 r. (druk nr 164).

Projekt uchwały w sprawie planu pracy Rady Gminy Banie na 2005 r., stanowiący załącznik nr 18 do niniejszego protokołu, odczytała inspektor Urzędu Gminy Banie - Anna Myszka.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr XXII/200/04 sprawie planu pracy Rady Gminy Banie na 2005 r., która stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

Ad. 13) Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 r. (druk nr 165).

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 r., stanowiący załącznik nr 20 do niniejszego protokołu, odczytała inspektor Urzędu Gminy Banie - Anna Myszka.

Projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje, które zaopiniowały go pozytywnie, o czym poinformowali przewodniczący komisji, a w przypadku Komisji Rewizyjnej - Z-ca Przewodniczącego Komisji.

Wobec braku chętnych do dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących” - podjęła uchwałę Nr XXII/201/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 r., która stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

Ad. 14) Protokół kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną (druk nr 166).

Przewodniczący Rady zapytał czy do protokołu nr 6/04 kontroli, stanowiącego załącznik nr 22 do niniejszego protokołu, przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Banie są pytania bądź uwagi. Protokół dotyczył kontroli prawidłowości wydatkowania środków pozyskiwanych przez szkoły za wypożyczany sprzęt i pomieszczenia w ciągu roku szkolnego 2003/2004 i w czasie wakacji w 2004 r.

W związku z tym, iż z protokołu kontroli wynika, że w Szkole Podstawowej w Lubanowie nie było dokumentacji, radna Sabina Polak zapytała czy będzie jakieś postępowanie w tej sprawie? Dlaczego dokumentacji nie było i gdzie ona jest?

Radny Marian Karbownik - członek Komisji Rewizyjnej wyjaśnił, że będzie przeprowadzona rekontrola w tej szkole.

Innych pytań ani uwag nie było.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu nr 6/04 kontroli.

Na stan Rady 15 radnych, Rada Gminy w obecności 12 radnych - 12 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - przyjęła protokół.

Ad. 15) Odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wnioski radnych.

Wójt odpowiedział na interpelacje, zapytania i wnioski zgłoszone w punkcie 4 porządku obrad, jak niżej:

  • nie wystąpię z ponownym pismem do PKS Szczecin w sprawie zajeżdżania autobusu pod Szkołę Podstawową w Lubanowie, gdyż rozmawiałem telefonicznie z panem Szymańskim (dyrektor ds. przewozów PKS Szczecin - przyp. protokolanta), który powiedział, że prośba w tej sprawie nie zostanie uwzględniona, bo dotyczy autobusów liniowych, oraz ze względu na bezpieczeństwo dzieci i pasażerów, gdyż przy szkole nie ma zatoki do nawracania autobusu, cofać nie wolno; w przypadku autobusu szkolnego jest czas na nawracanie i czas na wykonanie tego manewru w miarę bezpiecznie.

Radna Małgorzata Stachniuk powiedziała, że zgłaszając wniosek miała także na uwadze względy bezpieczeństwa. Niedawno w telewizji była informacja o nieszczęśliwym wypadku. Samochód wjechał w dzieci czekające na przystanku na autobus.

Radna przypomniała, że wniosek uzasadniała tym, że w pobliżu, gdzie dzieci czekają na przystanku koło cmentarza, jest niewielka górka. Jest, co prawda ograniczenie prędkości do 40 km na godzinę, ale większość kierowców nie respektuje tego ograniczenia. Czy to nie jest kwestia porównania większego niebezpieczeństwa - tego podczas nawracania przy szkole, czy tego, że może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek przy jezdni?

Wójt odpowiedział, że większe niebezpieczeństwo jest z tytułu cofania.

Radny Krzysztof Dankiewicz powiedział, że można podjechać do szkoły przez osiedle Lubanowo, albo na części placu koło szkoły (na samym narożniku) zrobić małe rondo i wtedy nie trzeba będzie cofać.

Zdaniem radnego Andrzej Hrabski koło cmentarza w ogóle nie powinno być przystanku, gdyż jest tam linia ciągła podwójna. W centrum wsi są dwa przystanki i więcej nie trzeba.

W nawiązaniu do wypowiedzi przedmówcy radna Małgorzata Stachniuk powiedziała, że może powinno się zlikwidować przystanek koło cmentarza, a Wójt dodał, że faktycznie nic się dzieciom nie stanie, jak przejdą chodnikiem do przystanku we wsi.

Radna Sabina Polak zapytała czy jest odpowiedź z PKS Szczecin o przesunięcie w czasie odjazdów autobusów relacji Gryfino - Banie. Autobus wyjeżdżał o godz. 16.10 i był wniosek o przesunięcie na godz. 16.30.

Wójt odpowiedział, że dokładnie nie pamięta czy była odpowiedź na to pismo i poprosił, aby po sesji wspólnie sprawdzić u pracownika Urzędu zajmującego się tą sprawą, czy jest odpowiedź z PKS Szczecin.

Następnie zwracając się do radnej Małgorzaty Stachniuk Wójt powiedział, że jeżeli radna jest niezadowolona z jego odpowiedzi w sprawie wniosku i z tego, że nie wystąpi ponownie z pismem, to może sama, jako radna Rady Gminy Banie, napisać do PKS Szczecin.

Natomiast, jeżeli chodzi o pytanie radnego Momota dotyczące rozwiązania sprawy przyjmowania bezrobotnych na miejscu w Baniach, przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy, to jest to sprawa dyrektora tego Urzędu. Otrzymaliśmy pisemną informację, że wystąpił on do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o odpowiedź na pytanie dotyczące możliwości przyjmowania bezrobotnych poza siedzibą Urzędu Pracy.

Radna Teresa Sadowska zapytała kto finansuje pracowników pracujących w gminie, a skierowanych przez Urząd Pracy?

Wójt odpowiedział, że za zatrudnionych w ramach robót publicznych i za stażystów płaci Urząd Pracy. W przypadku zatrudnienia w ramach robót interwencyjnych Urząd Gminy dopłaca. Nie zatrudniano w ramach prac interwencyjnych, bo nie ma na to środków w budżecie gminy. Natomiast musimy zatrudnić jedną osobę po zatrudnieniu w ramach robót publicznych. Wcześniej zatrudniono już jedną osobę, a teraz zatrudnimy panią, która pracuje jako pomoc kuchenna w Szkole Podstawowej w Baniach.

Radna Teresa Sadowska zapytała co będzie, jak nie będzie pozytywnej odpowiedzi od Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w przedmiocie przyjmowania bezrobotnych poza siedzibą Urzędu Pracy i jak to się ma do takiej praktyki stosowanej w innych powiatach? Radna dodała, że jeżeliby pan Mielczarek (dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie - przyp. protokolanta) chciał, to i u nas też by tak było. Pan Mielczarek po prostu nie chce.

Wójt odrzekł, że również i radna może osobiście zwrócić się w tej sprawie z pismem do pana Mielczarka. Dodał, że także wystąpi z takim pismem, ale radni powinni wspomagać Wójta swoimi wystąpieniami.

Radny Andrzej Hrabski zaproponował wystąpienie do Starosty Powiatu Gryfińskiego. Wójt przychylił się do tej propozycji.

Kontynuując odpowiedzi Wójt poinformował:

  • jeżeli chodzi o skrzyżowanie w Baniach to będzie ono wiosną poprawione, bo takie są uzgodnienia z Zarządem Dróg; w tej chwili tego nie robiliśmy, bo przed odbiorem musiało być tak, jak to zostało określone w dokumentacji,

  • w sprawie wody w Lubanowie - prawdopodobnie są zbyt wysoko osadzone studzienki i dlatego spływająca woda nie ścieka do studzienek, będziemy rozmawiali z panem Ziętkiem (kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Chojnie - przyp. protokolanta), aby tą usterkę usunięto; natomiast jeżeli chodzi o podwójne wjazdy, to były dwa i dwa wykonano; jeden wjazd jest na ogód,

  • jeżeli pogoda pozwoli, to skierujemy zatrudnionych bezrobotnych do posprzątania parku w Lubanowie,

  • przystąpiliśmy do akcji społecznej „Przejrzysta Polska” - wysłaliśmy formularz zgłoszeniowy i będziemy w tej akcji uczestniczyć.

Następnie Wójt odpowiedział na pismo, w którym część sołtysów zwróciła się z prośbą o zwiększenie środków na poszczególne sołectwa. Wójt poinformował, że zajmowały się tą sprawą komisje Rady i wspólnie ustaliliśmy, że jeżeli po wyczerpaniu tych środków, które teraz sołectwa mają do dyspozycji, sołectwo przedstawi jakiś projekt, ale nie wygórowany i nie przerastający możliwości finansowe gminy, to wtedy będą przyznane dodatkowe fundusze. Jednocześnie Wójt dodał, aby nie spodziewać się wielkich kwot.

Ad. 16) Wolne wnioski i sprawy różne.

Radna Małgorzata Stachniuk poinformowała, że pod koniec listopada br. uczestniczyła w szkoleniu w Gnieźnie pod hasłem „pozyskiwanie funduszy unijnych dla oświaty samorządowej”. Nie czuję się oczywiście ekspertem w tej sprawie, ale mam kilka ciekawych adresów, kilka ciekawych projektów, dzięki koleżankom poznanym na tym kursie. Jeśliby ktoś z Państwa chciałby skorzystać z któregoś projektu, to służę swoją pomocą.

Radna Teresa Sadowska w nawiązaniu do informacji Wójt, że bezrobotni posprzątali park, powiedziała, że chyba w umowie z PUK Gryfino jest zamiatanie alejek, grabienie w parku. Trzeba egzekwować warunki umowy, a bezrobotni mogliby zrobić coś innego.

Wójt wyjaśnił, że wykonaliśmy umowę wiązaną z SKR Banie polegającą na tym, że SKR Banie dało nam nieodpłatnie przyczepę żużlu, który zawieziono do Górnowa, a my w zamian za to pomogliśmy bezrobotnymi w sprzątaniu parku.

Radna Sadowska powiedziała, że nadal będzie wracała do umowy z PUK Gryfino na wykonywanie usług komunalnych. Z umowy tej wynika obowiązek zamiatania chodników, który nie jest egzekwowany. Leży pełno niedopałków, pełno drobnych śmieci, idąc chodnikiem przy sklepach na przykład, trawniczki są zasypane śmieciami.

Wójt odrzekł, że widzi coś odwrotnego, codziennie pracownicy z SKR Banie chodzą z miotłami i zamiatają. Nie przesadzajmy, że jest brudno. Owszem jest tak, ale z soboty i niedzieli na poniedziałek.

Radna Sadowska odpowiedziała, że jest to nieprawda i zapytała sołtys Bań, co ona na to?

Pani Sołtys Bań odpowiedziała, że teraz śmieci nie widać i dodała, że trochę się w tym zakresie poprawiło.

Radna Sadowska powiedziała, że nie ma zamiatania chodników, a obowiązek ten wynika z umowy.

Następnie radny Marian Karbownik zabrał głos na temat regulaminu wynagradzania nauczycieli, to jest poinformował, że radni nie otrzymali i nie zapoznali się ze stanowiskami nauczycieli poszczególnych szkół w tej sprawie. Szkoda, bo dałoby to jakiś obraz i dlatego przedstawi stanowisko nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Swobnicy, bo zobowiązali go do tego. Nauczyciele wiedzą, że sytuacja w gminie jest trudna, ale zadają pytanie, dlaczego oszczędności w gminie zaczyna się od nauczycieli, a nie na przykład od Rady. Czy radni byliby skłonni zmniejszyć diety na przykład o 10 zł, co dałoby w ciągu roku 4000 zł. Czy nie mogą pracownicy Urzędu Gminy obniżyć sobie stawek, bo trzeba powiedzieć wyraźnie, że nauczyciele ze Swobnicy zarabiają więcej od pracowników Urzędu Gminy średnio o 306 zł miesięcznie, z tym że w Urzędzie Gminy Banie 40 % pracowników ma wykształcenie wyższe, a w szkole w Swobnicy 100 % nauczycieli ma wykształcenie wyższe i dlatego stawki są dość wysokie. Proponuje się, aby opracować w gminie program oszczędnościowy i objąć nim wszystkich tych, którzy mogą przyczynić się do oszczędności. Pan Wójt na posiedzeniach komisji Rady mówił, że proponowany regulamin jest dobry dla nauczycieli w gminie Banie. Jeden z lepszych w powiecie.

Zadałem sobie trochę trudu i sprawdziłem we wszystkich gminach, jakie mają stawki, z tym że Stare Czarnowo już ustaliło nowy regulamin i jest w internecie. Gmina Gryfino nie ustaliła, ale jest w internecie regulamin ze stycznia 2004 r. Z pozostałych gminach dane uzyskałem drogą telefoniczną w rozmowie z wójtem, burmistrzem lub pracownikiem do spraw oświaty. Na przykład Moryń ma specjalną komórkę od oświaty.

Na podstawie uzyskanych danych zrobiłem sobie obliczenie ile zarabiałbym w tych gminach. Zrobiłem to dlatego, aby słowa Wójta potwierdzić, albo obalić. Z tych wyliczeń wypada mi, że najlepiej zarabiałbym w Starym Czarnowie, najbiedniejszej gminie w naszym powiecie. O 256 zł więcej niż w gminie Banie.

Nasza gmina spośród 9 gmin plasuje się na 7. miejscu. Nie jest to zatem najlepszy regulamin. Oprócz pensji zasadniczej, dodatku wiejskiego i za godziny ponadwymiarowe, które to stawki są wszędzie jednakowe, jest dodatek motywacyjny, za wychowawstwo klasy, dla opiekuna stażu i dodatek mieszkaniowy. Tylko te 4 czynniki się zmieniają. Obliczenie zrobiłem uczciwie, kilka razy sprawdziłem. Jeszcze raz powrócę do wniosku, aby opracować plan oszczędności w gminie i włączyć w to inne grupy, w tym pracowników, radnych.

Następnie radny powrócił do sesji, która odbyła się w grudniu br. na której to pani Xxxxxxxxxxxxxx przyznała się do tego, że to jej wina, że ta sesja się odbywa. Chciała nawet pokryć jej koszt. Koszt był niewielki, bo około 2000 zł wzięli radni i sołtysi. Wielu radnych powiedziało, że nic się nie stało. Ja chcę przypomnieć, że pani Xxxxxxxxxxx przyczyniła się w roku 1999 i 2000 do strat w naszej gminie na około 300 tys. zł poprzez źle sporządzone sprawozdania i tych pieniędzy gmina nie już mogła odzyskać. Należałoby się zastanowić czy dalej tolerować taką nieodpowiedzialność pracowników i pobłażać czy po prostu w pewnym momencie stwierdzić, że pracownik za swoje błędy powinien odpowiedzieć.

Radny Majer powiedział „o to pana musieliby zamknąć”.

Radny Lubomir Niewiada powiedział, że radny Karbownik uprzedził go i powiedział to, co on zamierzał. Jeżeli my jako radni mamy swój głos cenić i szanować, to powinniśmy przy ponownym rozpatrywaniu tematów, które dzisiaj zdjęto z porządku obrad, otrzymać argumenty obiektywne, tak jak radny Karbownik mówił, abyśmy mogli wyważyć swój głos i nie głosować w niewiedzy. Ja celowo nie głosowałem dzisiaj „za”, bo byłem w tak wielkiej niewiedzy w obliczu głosów na „nie”, bo sądzę, że są wyważone, uczciwe i sprawdzalne, jeżeli chodzi dane. Chciałbym jeszcze więcej tej wyważoności otrzymać i dowodów na to, że jest tak, a nie inaczej, aby zająć swoje stanowisko. Jeżeli będą tylko te same dane, to ja nie będę głosował, bo dalej nie będę miał zdania. Jeżeli jest to tak ważna rzecz, to chciałbym, aby dowodów był „cały worek”.

Wójt powiedział, że z panem Przewodniczącym Rady uzgodnili, że sprawę regulaminu odkładamy na pierwsze dni stycznia 2005 r. Odbędzie się wtedy wspólne posiedzenie komisji Rady Gminy i będziemy debatować nad projektem regulaminu wynagradzania nauczycieli, który następnie ja muszę uzgodnić ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Wydaje mi się, że na tym można ten temat zakończyć. Uważam, że niepotrzebnie pan Karbownik „dolewa oliwy do ognia”. Zbyt szanuję nauczycieli, ich pracę, wysiłek i zaangażowanie. Jesteśmy w stanie rozstrzygnąć to we właściwy sposób, a wszelkie niedomówienia omówimy na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Gminy. Zaznaczam, że będę bronił nadal swojego projektu, a Państwo będziecie mnie przekonywali, że nie mam racji. Ostateczną decyzję i tak podejmie Rada. Proponuję, aby tego tematu dalej nie drążyć, bo przed nami jest wiele dyskusji i okaże się, kto miał w końcu rację. Natomiast radny Karbownik podał przykłady gminy Gryfino i twierdzi, że jeszcze nie został tam uchwalony regulamin, ale prawdopodobnie, gdy będzie uchwalony ten, bądź jeszcze lepszy, to wiadomo, że nie mamy się, co porównywać do gminy Gryfino, którą stać na to, a nas nie. Natomiast, jak będą uchwalone regulaminy w innych gminach, to zobaczymy, jak my wyglądamy na ich tle. Dobrze się stało, że tematy te zostały zdjęte z porządku obrad dzisiejszej sesji. Mamy jeszcze czas, nic się nie dzieje. Do końca stycznia powinniśmy ten regulamin uchwalić. Wydaje mi się, że uchwalimy go na spokojnie, bez nerwów.

Przewodniczący Rady zobowiązał się, że do 10 stycznia 2005 r. odbędzie się wspólne posiedzenia komisji Rady w tej sprawie.

Radny Andrzej Hrabski wyraził wątpliwość, że do 10 stycznia zdąży się przygotować wszystkie potrzebne materiały. Przewodniczący Rady odrzekł, że chyba wszystkie materiały radni mają, a na posiedzeniu komisji będzie wspólna ich analiza.

Radny Krzysztof Dankiewicz poinformował, że nauczyciele zobowiązali się do przygotowania swoich materiałów świadczących o tym, że ich nauczanie ma pozytywny skutek, a artykuł i wypowiedzi Wójta są błędne.

Radna Małgorzata Stachniuk powiedziała, że te materiały mogą mieć wypływ tylko na wysokość dodatku motywacyjnego, bo inne dodatki nie są za świetnie wykonywaną pracę.

Radny Lubomir Niewiada posłużył się następującym przykładem, mianowicie, że w castoramie (market) jest hasło, że jak kupi się u nich towar, a znajdzie się w innym sklepie taki sam towar, ale tańszy, to oni zwracają pieniądze. Posłużył się tym przykładem, dlatego, aby podczas dyskusji nad wycofanymi dzisiaj z porządku sesji dwoma projektami uchwał, mieć na uwadze fakt, że castoramę, to może stać na oddanie pieniędzy, bo jest bogata, ale jest przeciwny temu, że jak radni dostarczą dane, że w innych gminach lepiej płacą nauczycielom, to gmina Banie też tak zrobi. Nie traktować gminy, jak bogatego wujka.

Radny Tadeusz Majer zwracając się do radnego Karbownika i jego wypowiedzi o poborach powiedział, że jakby się tak dobrze przyjrzeć to radny nie pracuje więcej, jak 5 miesięcy w roku, bo półtora miesiąca zajmują sesje, półtora komisje, półtora wyjazdy, a 2 miesiące wakacji. Zostaje 5 miesięcy pracy w roku. Radny Karbownik dodał, że jeszcze są dwie przerwy w czasie roku szkolnego (ferie).

Radny Majer kontynuując swoją wypowiedź powiedział, że jeśli mamy oszczędzać, to on jako Wiceprzewodniczący Rady rezygnuje całkowicie z gaży od nowego roku. Ponadto postawił wniosek, aby wszystkim radnym obniżyć diety o 30% od następnej sesji Rady Gminy.

Radny Krzysztof Dankiewicz zwrócił się z propozycją, aby najbliższe posiedzenie komisji Rady odbyło się w godzinach popołudniowych, lub, co najmniej od godziny 14.00, aby umożliwić nauczycielom przyjście na to posiedzenie. Pora ta będzie też odpowiednia dla radnych, gdyż nie trzeba będzie zwalniać się z pracy na cały dzień.

Przewodniczący Rady zaproponował, aby to posiedzenie odbyło się 7 stycznia 2005r. w piątek.

Radny Marian Karbownik zapytał czy radni otrzymają jeszcze jakieś materiały.

Przewodniczący Rady zapytał, jakie materiały radny ma na myśli i dodał, że jego zdaniem radni otrzymali już wszystkie materiały. Radny Karbownik nie określił, jakie materiały ma na myśli.

Natomiast radna Sabina Polak zapytała czy może zapoznać się z tabelami w sprawie kategorii zaszeregowania wynagrodzenia nauczycieli. Radny Marian Karbownik zaoferował radnej udostępnienie takiej tabeli.

Radny Krzysztof Dankiewicz powiedział, że radni otrzymali artykuł, który działa negatywnie na opinie radnych i chciałby, aby nauczyciele przedstawili swoją wersję tych wydarzeń. Niech przedstawią swoje wyniki nauczania, aby obronili się przed zła opinią, bo zarówno i szkoła, jak i gimnazjum w Baniach, to nie jest „ostatnia lampa w powiecie czy w Polsce”, tylko, że jest to szkoła, która świeci dobrym przykładem. I z tą szkołą w powiecie czy w województwie liczą się. Ma abiturientów, którzy zdobywają laury, co najmniej w województwie.

Radna Małgorzata Stachniuk zapytała czy chodzi nam o oszczędności czy też o nagradzanie nauczycieli.

Radny Dankiewicz powiedział, że o jedno i drugie, bo Wójt przedstawił takie dane, że jesteśmy ostatnim światłem w powiecie. Dlaczego mamy wynagradzać nauczycieli, ustalać dla nich wysokie dodatki motywacyjne, jeżeli źle uczą? Chciałbym, aby nauczyciele powiedzieli, że to, co do tej pory mieli, to się im należy, bo uczą dobrze, mają pozytywne wyniki i że jest dobrze.

Wójt powiedział, aby radny nie mówił, że tak mówił Wójt, bo mówił to kurator.

Radna Małgorzata Stachniuk powiedziala, że jeżeli przytacza się wypowiedź z artykułu wyrwaną z kontekstu, to może mieć ona zupełnie inne znaczenie niż cała wypowiedź.

Wójt odrzekł, że nie była to wypowiedź wyrwana z kontekstu. Ma cały artykuł i może z nim zapoznać. Poza tym ma wyniki egzaminów i sprawdzianów, ilość godzin niezrealizowanych, ale o tym porozmawiamy na posiedzeniu najbliższej komisji Rady.

Radna Malgorzata Stachniuk przypomniała o raporcie w sprawie sprawdzianów i egzaminów.

Przewodniczący Rady zaproponował, aby przełożyć dyskusje na najbliższe wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy.

Radny Sylwester Momot zapytał czy chcemy dyskutować na temat spraw oświaty całościowo w gminie, czy tylko zająć tymi dwoma punktami, bo jeżeli mówi się o potrzebie oszczędności, z powodu małych subwencji, to należy szukać rozwiązań w funkcjonowaniu całej oświaty w gminie.

Przewodniczący Rady przychylił się do dyskusji na temat całej oświaty, mówiąc że będzie to w porządku obrad wspólnego posiedzeniu komisji i poprosił radnych o przygotowanie się do tej dyskusji. Materiały radni mają.

Radny Lubomir Niewiada powiedział, że te materiały są bardzo ukierunkowane i jest ich za mało.

Radna Teresa Sadowska zapytała, co z wnioskiem radnego Majera w sprawie obniżenia wysokości diet dla radnych.

Radny Lubomir Niewiada powiedział, że jest „za”, tylko jeżeli radnych się identyfikuje, to podobnie powinno być w przypadku nauczycieli. Dodał też, że może swoją dietę (radnego) 100 zł dołożyć, aby zrównoważyć braki w budżecie.

Przewodniczący Rady powiedział, aby dyskusję na ten temat przełożyć na wspólne posiedzenie komisji Rady, które odbędzie się na początku stycznia przyszłego roku.

Radny Marian Karbownik zwracając się do Wójta powiedział, aby radna Małgorzata Stachniuk nie występowała, jako radna, bo problem zgłosiła na sesji. Problem zgłoszony przez radnego powinien być przesłany pisemnie do odpowiedniej instytucji przez Urząd. Jedno pismo wysyłane jest do wiadomości zgłaszającego, później ta instytucja odpisuje i do Rady i do radnego. Jest inna ranga pisma wysyłanego przez Urząd, a inna pisma wysyłanego przez radnego. Natomiast w tej sprawie to ja mam całkiem inną propozycję, a mianowicie, aby spotkać się z panem Szymańskim w styczniu, pojechać do Lubanowa i obejrzeć na miejscu, jaki koło szkoły jest przejazd, a nie można tam zakręcić, trzeba cofać, ale za hydrofornią można zrobić objazd i można byłoby się z PKS-em w tej sprawie porozumieć, bo jest on zainteresowany dobrą współpracą z nami. Nie wierzę w to, aby nie można było zrobić tam takiego rozwiązania, aby dzieci bezpiecznie wsiadały. Bezpieczeństwo dzieci w tych przewozach jest dla nich bardzo ważne. Wszyscy kierowcy wiedzą, że z dziećmi cofać nie wolno, musi być jakieś rondo, aby można było objechać.

Wójt powiedział, że dobrze, iż taki wniosek radny wysunął. Będzie zaproszony pan Szymańskiego i na miejscu problem zostanie rozeznany.

Radna Małgorzata Stachniuk zwróciła się z prośbą do Wójta o możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu, co Wójt przyjął do akceptującej wiadomości.

Ad. 17) Zakończenie sesji.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady o godzinie 12.05 zamknął XXII sesję Rady Gminy Banie.

Protokołowała: Przewodniczył:

Inspektor Przewodniczący Rady Gminy

Anna Myszka Arkadiusz Augustyniak

Liczba załączników do protokołu - 22.

20

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kalina Wójcik 31-01-2005 12:06:13
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kalina Wójcik 31-01-2005
Ostatnia aktualizacja: Kalina Wójcik 31-01-2005 12:06:13