Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Banie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XXVI/09XXVI sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 22 września 2009 r.

Protokół Nr XXVI/09

XXVI sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 22 września 2009 r.

w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Baniach w godz. 10.10 – 13.00.

 

Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Zawadzka-Zając o godz. 10.10 otworzyła XXVI sesję Rady Gminy Banie. Powitała radnych Rady Gminy Banie, pracowników Urzędu Gminy Banie, na czele z Panią Wójt Gminy Banie Teresą Sadowską, Panie i Panów Sołtysów oraz pozostałych gości. Powitała także Komendanta Powiatowego Policji w Gryfinie Pana Mirosława Denisa oraz Pana Bogusława Stankiewicza Prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Baniach.

Na podstawie listy obecności radnych Przewodnicząca Rady stwierdziła quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych uchwał, gdyż, na ustawowy skład Rady wynoszący 15 radnych, aktualnie w sesji uczestniczyło 10 radnych.

Listy obecności radnych oraz gości zaproszonych stanowią, odpowiednio, załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Na wniosek Przewodniczącej Rady, Rada Gminy na stan 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – powołała Wiceprzewodniczącą Rady radną Lidię Tumłowską na sekretarza obrad, która uprzednio wyraziła zgodę na pełnienie tej funkcji.

Nawiązując do porządku obrad, stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego protokołu, który radni otrzymali na piśmie wraz ze zwołaniem XXVI sesji Rady, Przewodnicząca Rady zaproponowała, aby temat „Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Banie” umieszczony jako punkt 5, zrealizować jako punkt 3. Propozycja ta podyktowana została obecnością Pana Komendanta na sesji, który miał przedstawić informację
o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Banie.

Przewodnicząca Rady zapytała także czy ktoś spośród radnych chciałby wystąpić z wnioskiem
w sprawie porządku obrad. Wniosków takich nie zgłoszono.

Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad przyjęciem następującego porządku obrad XXVI sesji, uwzględniającego zaproponowaną zmianę odnośnie kolejności realizacji tematu „Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Banie”.

1)     Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, powołanie sekretarza obrad, przedstawienie porządku obrad.

2)     Przyjęcie protokołu XXV sesji Rady.

3)     Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Banie.

4)     Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Gminy.

5)     Informacja Przewodniczącego Rady o pracy Rady.

6)     Interpelacje i zapytania radnych.

7)     Informacja z wykonania budżetu Gminy Banie za I półrocze 2009 r. (druk nr 313).

8)     Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata
2008-2013 (druk nr 314).

9)     Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 r. (druk nr 315).

10) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany planów wydatków rachunku dochodów własnych jednostek budżetowych na 2009 r. (druk nr 316).

11) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości (druk nr 317).

12) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 318).

13) Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych (druk nr 319).

14) Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości (druk nr 320).

15) Podjęcie uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w placówkach (druk nr 321).

16) Podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny
w poszczególnych okresach roku szkolnego oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów i innych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach Gminy Banie (druk nr 322).

17) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Banie (druk nr 323).

18) Protokół Nr 6/09 posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 31 lipca 2009 r. (druk nr 324).

19) Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

20) Wolne wnioski i sprawy różne.

21) Zakończenie sesji.

 

W wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - przyjęła porządek obrad XXVI sesji Rady.

 

Ad. 1) Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, powołanie sekretarza obrad, przedstawienie porządku obrad.

            jak wyżej

 

Ad. 2) Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji Rady.

Przewodnicząca Rady zapytała, kto z radnych jest za przyjęciem protokołu XXV sesji Rady odbytej w dniu 28 lipca 2009 r.?

W wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - przyjęła protokół Nr XXV sesji Rady Gminy Banie, bez zastrzeżeń.

 

Ad. 3) Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Banie.

Przewodnicząca Rady udzieliła głosu Komendantowi Powiatowemu Policji
w Gryfinie Panu Mirosławowi Denisowi, który złożył informację o stanie bezpieczeństwa
i porządku publicznego na terenie gminy Banie, jak niżej:

„Jechałem do Was wyjątkowo z pewnym spokojem, stoicyzmem, dlatego że bezpieczeństwo na terenie gminy oceniam dobrze, chyba że się mylę i zwrotne informacje trochę mnie wyprostują. Szanowni Państwo zacznę może od ogólnego zarysu bezpieczeństwa powiatu, bo chciałoby się powiedzieć, że jest wszystko dobrze, że bezpieczeństwo się polepsza, a okazuje się, że ten rok nie jest najszczęśliwszy w zakresie bezpieczeństwa powiatu. Zagrożenie rośnie
w przestępczości kryminalnej. Mamy więcej zdarzeń kryminalnych. Tak się składa, że prawdopodobnie oszczędności Ministerstwa Sprawiedliwości powodują, iż więcej ludzi wychodzi z zakładów karnych. Notujemy bardzo dużo ludzi na wolności. Są włamania,
a głównie Gryfino jest takim miejscem zagrożenia. W przestępczości kryminalnej na szczęście, poza jednym zdarzeniem, ludzie nie giną. Ludzie giną na drogach. To jest drugie poważne niebezpieczeństwo w powiecie. Na dzisiaj mamy 12 wypadków śmiertelnych, a nie skończył się rok. Od wielu lat, bo według statystyki od 1995 r., tyle zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym nie było. Zamykało się to średnio liczbą 10 osób zabitych. W tym roku na dzień dzisiejszy jest 12,
a przed nami jesień i zima, kiedy eskalacja takich zdarzeń, statystycznie, następuje. Wystarczy wybudować kawał prostej drogi, wystarczy, że się parę zakrętów wyprostuje i już mamy zdarzenia drogowe. Żeby nie być gołosłownym: przez teren leci wielka budowa S3 i jeszcze ta droga nie została zrobiona, a już mieliśmy 2 wypadki. Jeden z nich był bardzo poważny. Wypadki wynikają nie z pewnych możliwości, ale raczej z jakichś filozofii, kultury jazdy. Myślę, że to jest proces bardzo długotrwały. Wymaga naprawdę zmiany mentalności podejścia do maszyny czterokołowej czy motocykla. Myślę, że to nie jest sprawa drogi, jak często porusza się ten temat przy okazji takich spotkań. Wracając do gminy Banie, to jestem spokojny, bo ta gmina w jakiś sposób wyróżnia się w zakresie bezpieczeństwa. Mieliśmy zdarzenia drogowe kiedyś. Sami Państwo pamiętacie te śmiertelne. W tym roku, odpukać gmina Banie, należy do najbezpieczniejszych w zakresie ruchu kołowego. Nie było zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym, aczkolwiek wypadków było 26, ale to jest taka liczba do przyjęcia. Ona maleje.

Gmina Banie jest to jedyna gmina, mówiąc żartobliwie, z której wpływają do Komendanta Powiatowego Policji skargi, jakie jeszcze mi się nie zdarzyły, na to, że policjanci są nadgorliwi w zakresie ruchu drogowego w Baniach i spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Czasem może się zdarzyć, że obywatel zadzwoni, iż za to policjanci czepiają się. To kształtuje pewien porządek. Na tle innych gmin w gminie Banie jest dużo lepiej.  Nie można porównać na przykład  gminy Stare Czarnowo czy Widuchowa. W gminie Banie jest lepiej w sensie pozytywnym. Co do działalności kryminalnej, skuteczności miejscowej policji, to żeby ich nie przechwalić, gmina Banie, jeżeli chodzi o gminy, jest jednostką najlepszą, osiągającą najlepsze wyniki. Może nie zaszokują, bo generalnie 31 % wykrywalności w przestępstwach podstawowych kryminalnych - włamaniach i kradzieżach, gdyż głównie mamy do czynienia z włamaniami i kradzieżami. To nie jest dużo, ale jest to wartość zadowalająca. Razem przestępstw o charakterze kryminalnym było 57, ale dochodzą dodatkowe takie czyny, jak uszkodzenia rzeczy, bójki, pobicia. Pobicia podnoszą poziom wykrywalności. Jest powyżej 57.

Policja w gminie Banie ma warunki pracy, dzięki Państwu, najlepsze, jedne
z najlepszych chyba w powiecie. Nie są to luksusy, ale w zasadzie jest wszystko, co powinno być w urzędzie. Jest teraz taka dziwna sytuacja. Policja ma bardzo dobrą kondycję, jeżeli chodzi
o pojazdy, bo teraz ma bardzo dużo pojazdów, ale nie ma podstawowych rzeczy takich, jak papier. To w zasadzie tyle, co do oceny. Jeszcze jedno, co dla mnie jest jakimś paradoksem. Rok temu, jak tutaj byłem, była trudna sytuacja kadrowa. Nie było policjantów, bo policjanci uciekali. Dwóch pojechało do Irlandii, ale wrócili, bo okazuje się, że nie jest tak dobrze. Poprosili
o ponowne przyjęcie do pracy. Na poprawę sytuacji kadrowej w policji wpływ miała likwidacja straży granicznej. Wszystkie strażnice na terenie powiatu gryfińskiego ulegają likwidacji. Policja została zasilona kadrowo. Uzupełniłem wszystkie wakaty. Ponieważ istnieje zagrożenie w ruchu drogowym Komendant Wojewódzki dał mi 3 etaty dodatkowo w ruchu drogowym. Policjantów w ruchu drogowym jest po prostu więcej.  Razem z Chojną jest 15 funkcjonariuszy w ruchu drogowym. Jestem z nielicznych jednostek, która ma pełną obsadę, i w której nie zabrano etatów, a wręcz dołożono. W całym województwie w zasadzie odwrotnie, tylko dlatego, że Sejm RP podjął decyzję o zmniejszeniu liczby policjantów. Policja z armii w liczbie 103.000 dzisiaj liczy 100.000. 3000 to jest wycinanie etatów, a cięcia są tam głównie, gdzie są wakaty. Z dniem
1 stycznia część pracowników cywilnych zostanie do nas dokooptowana. 6 pracowników cywilnych straży przejdzie do nas do pracy razem z budżetem. Jeszcze nie wiem, gdzie ich ulokuję, ale pracowników będę miał więcej. Administracja w policja bardzo się rozbudowuje.”.

Przewodnicząca Rady zapytała czy są pytania do Pana Komendanta

Radna Halina Świst powiedziała, że my jako Rada rokrocznie spotkamy się z pracownikami Posterunku Policji w Baniach i mówimy co nas boli. Jeżeli teraz jest już pełna obsada (jest
5 pracowników), to nas bardzo cieszy, ale jest jeden problem bardzo istotny, w związku z którym mieszkańcy skarżą się. Dziwną jest sytuacja, że jak coś się dzieje i mieszkańcy próbują powiadomić Posterunek Policji, to nie ma mowy o tym, aby po godz. 15. ktoś odebrał telefon. Może trzeba zatrudnić kogoś, kto by odbierał telefony i informował gdzieś dalej, bo cały czas jest to bolączką. Mieszkańcy skarżą się na to, bo trzeba dzwonić aż do Gryfina.

Pan Komendant odpowiedział, że rzeczywiście pięciu policjantów nie daje gwarancji całodobowych służ. Po południu i w nocy nie ma służby, ale zawsze w piątek i w sobotę po południu i w nocy są służby miejscowe. Są to dwa dni, w których według oceny policji, jest największa potrzeba pełnienia dyżuru przez policję. Natomiast sprawa dyżurów dla odbierania telefonów jest do załatwienia, bo jest stażysta. Pan Komendant powiedział, że pomyśli o tym, bo jest to dobry pomysł. Jest to tylko kwestia zmiany godzin pracy stażysty.

Ponadto Pan Komendant poinformował, że Kierownik Posterunku Policji nie przyszedł na sesję, gdyż został wezwany do sądu.

Innych pytań nie było. Przewodnicząca Rady podziękowała  Panu Komendantowi za przybycie i udzielenie informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Banie.

 

Ad. 4) Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał.

Wójt poinformowała, że na XXV sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 28 lipca
2009 r. Rada podjęła 2 uchwały. Uchwały przesłano w ustawowym terminie do organów nadzoru tj. do Wojewody Zachodniopomorskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie. Zastrzeżeń do podjętych uchwał nie zgłoszono. Uchwały wcielono w życie.

Podjęte były następujące uchwały:

1)      Nr XXV/269/09 w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2008-2013,

2)      Nr XXV/270/09 w sprawie zmiany budżetu gminy na 2009 r.

Następnie Wójt złożyła sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym. Sprawozdanie to stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

            Wójt podziękowała wszystkim tym, którzy pomagali w organizacji lub brali udział
w imprezach gminnych. Podziękowania zostały skierowane także pod adresem Pani Sołtys i Jej męża za sprawowanie funkcji starostów dożynek. Podziękowała za organizacje dożynek sołeckich w niektórych sołectwach oraz za uhonorowanie trudu i ciężkiej pracy rolnika.

Małgorzata Sikora Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubanowie nawiązując do informacji Pani Wójt i mówiąc, że na ulicy (ich) wałęsa się lis, który zachowuje się bardzo podejrzanie zapytała, zapytała jakie są procedury w takiej sytuacji, tzn. do kogo to należy zgłosić?

Sekretarz Gminy Jerzy Zgoda odpowiedział, że trzeba sprawę zgłosić do Urzędu Gminy Banie.

 

Ad. 5) Informacja Przewodniczącego Rady o pracy Rady.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że w dniu 18 września br. odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady w celu zaopiniowania projektów uchwał skierowanych pod obrady dzisiejszej sesji.  Poinformowała również, że do Rady Gminy Banie wpłynęło pismo od Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Zamek Swobnica” Mariana Anklewicza. W piśmie tym informuje, że w dniu 8 sierpnia 2009 r. w Chwarszczanach powołane zostało do życia  Stowarzyszenie „Zamek Swobnica”. Głównym kierunkiem działania stowarzyszenia będzie ratowanie zamku w Swobnicy przed całkowitym zniszczeniem oraz podejmowanie działań zmierzających do jego rewitalizacji. Przewodnicząca Rady odczytała w/w pismo, które stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Ponadto Przewodnicząca Rady poinformowała, że wpłynęło pismo od Państwa Ireny
i Antoniego Jakubowskich. Przewodnicząca Rady powiedziała, że nie wie jak je traktować. Czy jest to skarga czy prośba? Przewodnicząca Rady odczytała w/w pismo, które stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu. Przewodnicząca Rady zwracając się radnych poprosiła
o ustosunkowanie się do pisma Państwa Jakubowskich.

Radna Anna Siwek powiedziała, że radni nie wiedzą, jak to się ma do stanu faktycznego.

Wójt powiedziała, że droga jest  w granicach działki gminnej nr 1062.

Sekretarz Gminy mówiąc, że odpowiedź jest prosta, poinformował, że jeżeli autor pisma jest właścicielem działki i chce wiedzieć, gdzie ma swoją granicę, to niech zatrudni geodetów, którzy wyznaczą granicę lub niech zaoruje pole według własnego uznania. Przecież gmina, nie będzie wznawiać granic prywatnej działki. Jest wyznaczony pas drogowy i droga jest pasie. Jeżeli Państwo Jakubowscy nie zgadzają się z tym, to niech udowodnią gminie, że gmina weszła w ich działkę i wtedy gmina poniesie wszelkie koszty z tym związane. Gmina nie będzie udowadniać, że droga jest prawidłowo wyznaczona. Są słupki drogowe wyznaczające pas drogowy. Pan Jakubowski użytkował właściwą drogę wiele lat. Po budowie zostały jakieś butelki pety, które zostały posprzątane przez pracowników gminy. Były może 2 wiadra tłucznia i też został zebrany. Więcej nic nie ma.  Gmina nie będzie niwelować nierówności na cudzym polu.

Wójt powiedziała, że tam kiedyś była wyjeżdżona droga. Pracownicy mówili, że chcieli to zniwelować, ale Pan Jakubowski nie wpuścił ich na swoje pole. Powiedział, że mają nie wchodzić. A teraz nie było tam żadnych prac niwelacyjnych 8 września, bo dwa dni później zrobione zdjęcia dokumentują, że teren jest porośnięty trawą. Wynika z tego, że nikt tam nic nie robił.  Wójt dodała, że Pani Przewodnicząca Rady jest świadkiem, iż proponowała, aby wspólnie z Państwem Jakubowskich pojechać w teren i zobaczyć drogę.

Radny Adam Ciepły mówiąc, jeżeli Pan Jakubowski chce aby droga, która była na jego terenie, została zniwelowana, zapytał dlaczego gmina ma to robić?

Wójt odpowiedziała, że gmina tam nic nie robiła i nie chce robić. Jak firma Strabag przygotowywała teren do wykonania drogi, to chciała ślady po starej drodze wyrównać, ale Pan Jakubowski nie wyraził na to zgody.

Zdaniem radnego Grzegorza Dobrowolskiego powinno się, zgodnie z prośbą Pana Jakubowskiego, powołać komisję do przeprowadzenia wizji lokalnej, w wyniku której będzie można odnieść się do sprawy.

Radny Adam Ciepły poinformował, że on i inni członkowie Komisji Rolnictwa, będąc
w terenie, widzieli drogę, o której napisał Pan Jakubowski. Zadaniem radnego bez sensu jest powoływanie komisji w tym celu.  Radny dodał, że może się pod tym podpisać.

Sekretarz Gminy poinformował, że pismo Państwa Jakubowskich należy potraktować jako skargę na działania Wójta i na następnej sesji trzeba skargę rozpatrzyć. Rada rozpatrzy procedurę postępowania przy budowie drogi, bo chodzi o procedurę postępowania administracyjnego, a nie o to, co się dzieje na polu. Trzeba sprawdzić czy był geodeta, czy postępowanie było prawidłowo prowadzone i  tylko tyle, bo to jest skarga na działanie urzędu.

Wójt dodała, że droga jest w granicach działki gminnej. Natomiast, jeżeli chodzi o śmieci, to pracownicy pozbierali je, ale w tej chwili też leżą butelki, bo niektórzy jadąc samochodem wyrzucają butelki przez okno. Śmieci są przy drogach. Ponadto nikt z gminy nie wykonywał tam żadnych prac niwelacyjnych, a na zdjęciach widać, że rośnie tam trawa.

Sekretarz Gminy dodał, że jeżeli właściciel działki nie zna granicy, to musi ją wznowić we własnym zakresie.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że aby odpowiedzieć na pismo, to trzeba odpowiedź czymś poprzeć.

W tym miejscu radny Adam Ciepły powiedział, że trzeba poprzeć wizją lokalna, którą przeprowadziła Komisja Rolnictwa, gdyż tam była.  

Przewodnicząca Rady zaproponowała spotkanie z właścicielem działki.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że jest takiego samego zdania, bo później zarzuci się Radzie zaniechanie czynności urzędowych. Radny dodał również, że aby odnieść się do sprawy, to trzeba sprawdzić, jak to wygląda w terenie. Powinna sprawdzić to komisja.

 

Przewodnicząca Rady zarządziła przerwę, która trwała od 11.00 do 12.15. Po przerwie wznowiła obrady.

Przewodnicząca Rady wracając do sprawy pisma Państwa Jakubowskich i mówiąc, że jest to skarga na działania pracowników Urzędu Gminy, zaproponowała zlecenie Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli w zakresie objętym skargą Państwa Jakubowskich, gdyż trzeba stwierdzić czy skarga jest zasadna czy bezzasadna.

Wójt powiedziała, że nie jest to skarga na pracowników Urzędu Gminy, lecz na Wójta.

Sekretarz Gminy powiedział, że ustawa o pracownikach samorządowych mówi wyraźnie, jaki jest tryb postępowania w takim przypadku. Jeżeli uznaje się to za skargę, to do Pani Przewodniczącej Rady wpływa pismo od Pani Wójt wyjaśniające sytuację i to jest rozpatrywane na najbliższej sesji Rady Gminy. Po tym wyjaśnieniu Rada podejmuje uchwałę o zleceniu przeprowadzenia kontroli, na przykład przez Komisję Rewizyjną, lub na podstawie otrzymanych wyjaśnień Pani Wójt uznaje skargę za bezzasadną i temat się kończy. Dzisiaj jeszcze nie ma wyjaśnień Pani Wójt co do tego pisma i jest za wcześnie na zlecanie kontroli, bo nie ma jeszcze pisemnego ustosunkowania się do skargi.

Wójt dodała, że z Panią Przewodniczącą Rady podejmą próbę porozumienia się z Panem Jakubowskim.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że przekaże pismo od  Państwa Jakubowskich Pani Wójt
w celu ustosunkowania się do niego.

Radni nie zgłosili zastrzeżeń do powyższego.

 

Ad. 6) Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodnicząca Rady odczytała wniosek, stanowiący załącznik nr 7 do niniejszego protokołu, złożony przez radnego Grzegorza Dobrowolskiego. Wniosek dotyczy ujęcia
w budżecie  gminy na 2010 r. wykonanie następujących zadań:

- położenie nakładki asfaltowej wraz z chodnikiem na odcinku drogi gminnej w kierunku Babinek-Rożnowo (około 30 metrów),

- odremontowanie murka kamiennego okalającego park (długość 95 metrów),

- remont szatni klubu sportowego „Ogniwo” Babinek,

- położenie nakładki asfaltowej na drodze powiatowej (około 200 metrów). Jest to odcinek drogi łączący dwie główne drogi w kierunku Steklna i Widuchowej.

Radna Anna Siwek:

a) zadała pytanie odnośnie budynku po hydroforni w Lubanowie, znajdującego się koło szkoły, to jest zapytała jak wygląda stan prawny hydroforni na dzień dzisiejszy;

b) z związku, z tym że sołectwa w przyszłym roku dostaną dosyć solidny zastrzyk gotówki
z przeznaczeniem na inwestycje na terenie danych miejscowości, radna powiedziała, że nasza rada sołecka spotkała się z sołtysem i mają kilka pomysłów. W związku z tym zapytała co
z działką obok boiska, tą działką którą ktoś raz uprawia, raz nie. Działka stoi ugorem. Radna zapytała jaki jest stan prawny tej działki, gdyż są pomysły, aby działkę tę przeznaczyć na boisko do siatkówki;

c) powiedziała, że w Lubanowie jest piękny kontener dla sportowców. Usterki zostały usunięte. Sportowcy skończyli robić podest. Dzisiaj robią schodki. Zadbali o teren wokół boiska, co Pani Wójt też miała okazję zobaczyć. Jest mnóstwo ławek. Komisja ze Szczecina ze Związku Piłki Nożnej zakwalifikowała je jako trybunę, a nie jako ławki, dlatego, że są 3 rzędy. Chłopcy to zrobili we własnym zakresie, wspierając się składkami od kibiców i działaczy. Szatnie są, tylko jest problem, bo w niedzielne popołudnie, kiedy jest rozgrywany mecz i jest mnóstwo zawodników i są także sędziowie, to własne potrzeby fizjologiczne załatwiają przy drodze. Nie ma kanalizacji, która jest bardziej potrzebna, niż prąd, którego też nie ma. Prąd też jest potrzebny, ale sobie radzą, bo jak jest późno i chcą posiedzieć, to palą świeczki i jakiś czas dadzą z tym radę. Natomiast kanalizacja jest niezbędna. Są piękne toalety, są prysznice, ale bez użytku. Jest jeszcze problem, bo nie każdy to rozumie i czasami złośliwie, korzysta mimo wszystko
z toalety. Sprzątanie tego, to średnia przyjemność.

Radna Anna Miecznikowska zapytała:

a)      gdzie była wykonywana melioracja w Dłusku Gryfińskim, bo podobno była,

b)      kiedy będzie wyrównany teren koło remizy w Dłusku Gryfińskim i czy w ogóle będzie?

c)      o teren placu zabaw - ostatnio podobno byli i trochę wykosili, ale stan techniczny huśtawek i tych zjeżdżalni to jest katastrofa; dzieci mogą naprawdę bardzo mocno pokaleczyć się,

d)      jak wygląda sprawa sali wiejskiej, to jest czy będzie remontowana, czy nie, czy są jakieś dokumenty wykonywane?

Radny Adam Ciepły zapytał na jakim etapie jest pozyskiwanie działek z Agencji?

Radny Grzegorz Dobrowolski:

a)      mówiąc, że  na posiedzeniu komisji zgłosił problem odnośnie Pani z Babinka - zapytał czy ktoś z opieki społecznej pofatygował się i zainteresował problemem,

b)      nawiązując do uchwały Nr XIII/143/09 Rady Gminy Banie z dnia 7 kwietnia 2008 r.
w sprawie zawarcia porozumienia o przystąpieniu Gminy Banie do partnerstwa
i realizacji projektu „Wiejskie Ogniska Przedszkolne VII”, w której Rada Gminy wyraziła zgodę
na zawarcie przez Wójta Gminy Banie porozumienia z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie o przystąpieniu do partnerstwa Gminy Banie i realizacji projektu „Wiejskie Ogniska Przedszkolne VII” na terenie Gminy Banie w miejscowościach Babinek i Piaseczno – zapytał czy będzie to realizowane? Radny dodał, że małych dzieci w Babinku jest sporo i jak się pomyśli, że zimą mają jeździć autobusami do Bań, co jest niewyobrażalne, aby pięcioletnie dzieci musiały tak jeździć. Trzeba nająć opiekunkę, która wsadzi dziecko do autobusu i potem
z niego wysadzi, albo rodzic będzie musiał sam wozić dziecko. Radny zapytał czy będzie realizowany w/w projekt?

           

Ad. 7) Informacja z wykonania budżetu Gminy Banie za I półrocze 2009 r. (druk nr 313).

Informacja z wykonania budżetu gminy Banie za I półrocze 2009 r., stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu. Przewodnicząca Rady odczytała uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie w sprawie wydania opinii o przedłożonej przez Wójta Gminy Banie informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2009 r., która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu. Opinia ta jest pozytywna. Następnie Przewodnicząca Rady udzieliła głosu Pani Wójt.

Wójt odczytała wstęp do przedłożonej informacji, jak niżej:

„Przedkładam Państwu sprawozdanie z wykonania budżetu  Gminy  Banie za  I półrocze 2009 roku.

Plan budżetu gminy po zmianach według uchwał Rady Gminy i Zarządzeń Wójta Gminy  na dzień 30 czerwca  2009 roku wyniósł:

-         dochody            17.794.743,39 zł,

-         wydatki             22.101.993,39 zł.

Wykonanie budżetu za I półrocze  2009 roku przedstawia się następująco:

-         dochody            9.020.381,65 zł,

-     wydatki            7.643.133,73 zł.

Z powyższego zestawienia wynika, że dochody zostały wykonane w 50,7 % w stosunku do planu rocznego, a wydatki w 34,6 %, z czego wydatki bieżące 49,5% a majątkowe 3,9 %.

Zaległości z tytułu dochodów budżetowych na 30 czerwca 2009 roku wynosiły 766.812,73 zł, z czego:

-     podatek rolny                                                                                           101.595,71 zł

-     podatek od nieruchomości                                                                         48.351,29 zł

-     podatek od środków transportowych                                                           8.200,70 zł

-          podatek od działalności gosp. opłacany w formie karty podatkowej         7.577,33 zł

-     opłaty mieszkaniowe                                                                               583.354,92 zł

-     pozostałe                                                                                                    17.732,78

Na skutek obniżenia górnych stawek podatkowych w I półroczu 2009 roku do gminnego budżetu nie wpłynęły dochody w wysokości  409.954,48 zł:

- w podatku od nieruchomości                                                                107.940,44 zł

- w podatku rolnym                                                                                 286.610,04 zł

- w podatku od środków transportowych                                                  15.404,00 zł

 

W I półroczu 2009 roku spłacono zadłużenia z tytułu kredytów  w kwocie  446.900 zł, z czego:

- w BGK w Szczecinie:                                                                               84.600,00

- w BGK w Szczecinie:                                                                               80.000,00

- w BOŚ w Szczecinie:                                                                               150.000,00 zł

- w BOŚ w Szczecinie                                                                                  132.300,00 zł

Zadłużenie ogółem na 30 czerwca  2009 roku wyniosło 1.004.600,00 z czego :

-  84.600,00   kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego w Szczecinie,

-  80.000,00     kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego w Szczecinie,

- 450.000,00     kredyt w Banku Ochrony Środowiska w Szczecinie,

- 390.000,00     kredyt w Banku Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Zadłużenie stanowi  5,6 % planowanych dochodów gminy.”.

 

Przewodnicząca Rady poinformowała, że przedłożona informacja była analizowana przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i została pozytywnie zaopiniowana.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że gmina płaci duże kary na przykład za imhoff
w Lubanowie i zapytała czy nie można byłoby, drążąc temat oczyszczalni ścieków, ująć
w budżecie na przykład 10.000 zł, aby ludzie szli w kierunku oczyszczalni przydomowych?

Wójt odpowiedziała, że w tej chwili wykonywana jest dokumentacja na kanalizację Lubanowa, Babinka, Tywic i reszty Bań. Oczyszczalnie przydomowe nie są rozwiązaniem na takie miejscowości. W takich miejscowościach problem kanalizacji trzeba kompleksowo rozwiązać.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że w takich miejscowościach, jak Piaseczno, Parnica to są.

Wójt powiedziała, że to rozumie i dlatego dokumentacja sporządzana jest na te miejscowości, gdzie płacone są kary. Wiadomym jest, że wszędzie potrzebne są te inwestycje, ale bez sensu byłoby robić je w Kunowie, gdzie gmina płaci kary.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że nie mówi, aby w tych miejscowościach budować oczyszczalnie przydomowe, ale aby zapewnić w budżecie taką kwotę pieniędzy, aby ludzi,
w takich miejscowościach, jak Piaseczno, Górnowo, Dłusko Gryfińskie, Parnica zachęcić do takiej inwestycji.

Innych pytań nie było i Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję.

 

Ad. 8) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2008-2013 (druk nr 314).

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2008-2013, stanowiący załącznik nr 10 do niniejszego protokołu, zreferował Sekretarz Gminy Jerzy Zgoda. Powiedział, że zmiana dotyczy punktu XXVI, to jest infrastruktury łączącej dla polskich
i niemieckich gmin i miast, a głównie ścieżek rowerowe. Trwa procedura związana
z przygotowaniem wniosku, a zmiana kursu euro i zakwalifikowanie pośrednich kosztów
w wysokości 15 % spowodowała, że trzeba zwiększyć udział własny i na lata 2009-2010 musiały ulec zmianie te kwoty, tak aby w budżecie były zagwarantowane wymagane kwoty. Sama kwota całości inwestycji też uległa zmianie na 2.024.650 zł, przy czym  jest to kwota projektowana,
a faktyczna okaże się w realizacji. Te zmiany dotyczą przygotowania wniosku o dofinansowanie z Intereg 4.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/271/09 w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2008-2013, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 9) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 r.  (druk nr 315).

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 r., stanowiący załącznik nr 12 do niniejszego protokołu, odczytała Skarbnik Gminy Grażyna Nowak.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/272/09 zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 r., która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 10) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany planów wydatków rachunku dochodów własnych jednostek budżetowych na 2009 r. (druk nr 316).

Projekt uchwały w sprawie zmiany planów wydatków rachunku dochodów własnych jednostek budżetowych na 2009 r., stanowiący załącznik nr 14 do niniejszego protokołu, odczytała Skarbnik Gminy.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/273/09 w sprawie zmiany planów wydatków rachunku dochodów własnych jednostek budżetowych na 2009 r., która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 11) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości (druk nr 317).

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości, stanowiący załącznik nr 16 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt.

Projekt uchwały stanowi o wyrażeniu zgody na dokonanie darowizny na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego prawa własności działki gruntu oznaczonej nr 330/1
o powierzchni 0,2125 ha obrębu Baniewice, opisanej w księdze wieczystej nr SZ1Y/00055070/7 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Gryfinie. Darowizna jest przeznaczona na przebudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 122 z drogą powiatową w miejscowości Baniewice.
W przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel określony w uchwale, darowizna podlega odwołaniu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radna Anna Miecznikowska zapytała czy mieszkańcy wyrazili zgodę na oddanie gruntu.

Wójt odpowiedziała, że to są działki gminne.

Następnie radna Anna Miecznikowska powiedziała, że wcześniej mówiono, że miało tam być rondo, a teraz planuje się skrzyżowanie.

Wójt odpowiedziała, że będzie tam rondo.

Innych pytań nie było. Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/274/09 w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości, która stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 12) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 317).

Projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 18 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Projekt uchwały stanowi
o przeznaczeniu do sprzedaży niżej wymienione nieruchomości stanowiące własność Gminy Banie:

a)      nieruchomość niezabudowana położona w Piasecznie opisaną w księdze wieczystej nr SZ1Y/00052115/4 i oznaczoną numerami działek gruntu 328/3 o powierzchni 0,08 ha i nr 330 o powierzchni 0,05 ha obrębu Piaseczno;

b)      nieruchomość niezabudowana położona w Baniach przy ul. Sosnowej 6, opisaną w księdze wieczystej nr SZ1Y/00052822/3 i oznaczoną w ewidencji gruntów nr działki 208/1
o powierzchni 0,0373 ha obręb Banie 1;

c)      dwa lokale użytkowe położone w nieruchomości opisanej w księdze wieczystej nr SZ1Y/00052822/3, oznaczone w ewidencji gruntów nr działki 208/1 o powierzchni 0,0373 ha obręb Banie 1;

d)      lokal mieszkalny nr 3 o powierzchni użytkowej 27,81 m2 położony w budynku nr 31
w Babinku dla którego prowadzona jest księga wieczysta nr 47240, wraz z udziałem do 0,927 części w częściach wspólnych nieruchomości opisanej w księdze wieczystej nr 47240
i oznaczonej nr działki gruntu 89/8 obręb Babinek;

e)      udział 0,1858 części w nieruchomości zabudowanej dwoma budynkami gospodarczymi, opisanej w księdze wieczystej nr 46821 i oznaczonej w ewidencji gruntów nr działki 89/9
o powierzchni 0,1615 ha obręb Babinek, związany z lokalem użytkowym znajdującym się
w tej nieruchomości w budynku określonym w ewidencji gruntów nr 87.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radny Adam Ciepły mówiąc że jest po rozmowie z Panem Sołtysem Stanisławem Sztobanem, złożył wniosek o wycofanie ze sprzedaży działki nr 330 o powierzchni 0,05 ha obręb Piaseczno, do czasu rozwiązania sprawy rowu melioracyjnego. Radny powiedział, aby ten rów może zakryć i dopiero działkę sprzedać.

Innych wniosków nie zgłoszono.

Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad wnioskiem zgłoszonym przez radnego Adama Ciepłego o wycofanie ze sprzedaży działki nr 330.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – przyjęła jednogłośnie w/w wniosek.

Następnie Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały z uwzględnieniem przyjętego wniosku, to jest z wyłączeniem działki o numerze 330 obręb Piaseczno.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/275/09 w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, która stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 13) Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych (druk nr 319).

Projekt uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych, stanowiący załącznik nr 20 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Projekt uchwały stanowi o wyrażeniu zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych z niżej wymienionymi osobami dotychczas je dzierżawiącymi:

L.p

Nazwisko i imię dzierżawcy

Przedmiot dzierżawy

Dzierżawa  na okres

obręb

Nr działki gruntu

Powierzchnia gruntu 

Przeznaczenie

1

Kowalska Zdzisława

Banie 2

607

716 m2

Uprawy ogrodowe

do 3 lat

2

Kuś Seweryn

Banie 2

część 501/2

170 m2

Uprawy ogrodowe

do 3 lat

3

Jan Skorupski

Banie 1

195 i część 194

3 759 m2

Uprawy rolnicze

do 3 lat

 

Wójt dodała, że grunty w/w są wykorzystywane przez dotychczasowych dzierżawców zgodnie
z ich przeznaczeniem. Z uwagi jednak na to, że są one położone w rejonie zabudowy mieszkaniowej i możliwe jest ich alternatywne zagospodarowanie, proponuje się zawarcie umów na czas oznaczony.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/276/09 w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych, która stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 14) Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości (druk nr 320).

Projekt uchwały w sprawie nabycia nieruchomości, stanowiący załącznik nr 22 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Projekt uchwały stanowi o wyrażeniu zgody na odpłatne nabycie na rzecz Gminy Banie od Spółdzielni Mieszkaniowej „REGALICA”, 74-100 Gryfino
ul. Piastów 9b, prawa własności nieruchomości zabudowanej położonej w Górnowie, opisanej
w księdze wieczystej nr SZ1Y/00040596/2 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Gryfinie, oznaczonej w ewidencji gruntów nr działki gruntu 79/1 o powierzchni 0,0972 ha obrębu Górnowo oraz nr porządkowym Górnowo 10. Nieruchomość opisana w projekcie uchwały zabudowana jest budynkiem mieszkalnym i gospodarczym. W budynku znajdują się 4 lokale mieszkalne oraz lokal użytkowy, przy czym jeden lokal mieszkalny jest wolny. Zgodnie z art. ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. nr 31 poz. 266 ze zm.), do zadań własnych gminy należy tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. Nabycie przedmiotowej nieruchomości umożliwi wykonywanie tych zadań.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radna Anna Miecznikowska zapytała ile będzie kosztować przejęcie tej nieruchomości?

Wójt odpowiedziała, że według wyceny wartość nieruchomości wynosi 131.000 zł, ale Spółdzielnia „Regalica” chce sprzedać ją gminie za 10%, czyli za kwotę 13.100 zł.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że oczywiście chce sprzedać z lokatorami.

Wójt odpowiedziała, że tak. Ponadto dodała, że długi lokatorów Spółdzielnia „Regalica” pokryje.

Radny Adam Ciepły zapytał, jakie będą długi tych lokatorów za 2 lata wobec gminy?

Sekretarz Gminy powiedział, że lokatorzy sami płacą za media. Wójt dodała, że nie ma tam centralnego ogrzewania.

Radny Adam Ciepły zapytał, dlaczego Spółdzielnia „Regalica” chce tylko za 10% pozbyć się tego budynku?

Wójt odpowiedziała, że spółdzielnia według ustawy nie może przesiedlać swoich dłużników do innych gmin.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/277/09 w sprawie nabycia nieruchomości, która stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 15) Podjęcie uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w placówkach (druk nr 321).

 

Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w placówkach, stanowiący załącznik nr 24 do niniejszego protokołu, zreferował Sekretarz Gminy. Powiedział, że zmieniona Karta nauczyciela spowodowała, iż trzeba uchwałą Rady określić rozmiar obniżek  tygodniowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze w szkole. W arkuszu organizacyjnym szkół te godziny zostały określone
i zaakceptowane. Uchwała dostosowana jest do godzin, które już są w arkuszach organizacyjnych.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września  2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali

Radna Anna Miecznikowska zapytała czy zainteresowani, czyli nauczyciele pełniący funkcje kierownicze, wyrażają na to zgodę, czy mają jakieś zastrzeżenia?

Odpowiedzi udzielił Sekretarz Gminy informując, że decyzja została podjęta w arkuszu organizacyjnym, tak więc jest zaakceptowana.

Innych wypowiedzi nie było.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/278/09 w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w placówkach, która stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy

 

Ad. 16) Podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów i innych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach Gminy Banie (druk nr 322).

Projekt uchwały w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów i innych nauczycieli zatrudnionych w szkołach
i placówkach Gminy Banie, stanowiący załącznik nr 26 do niniejszego protokołu, zreferował Sekretarz Gminy.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/279/09 w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów i innych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 17) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Banie (druk nr 323).

Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Gryfinie, stanowiący załącznik nr 28 do niniejszego protokołu, zreferował Sekretarz Gminy. Powiedział, że w związku z realizowaniem planu przestrzennego zagospodarowania w Swobnicy dla działki rolnej, która zmienia swoje przeznaczenie na cel rekreacyjny i budowlany, istnieje konieczność, wcześniej przed uchwaleniem planu dokonania zmiany w studium, tak aby te dwie uchwały  były zgodne ze sobą. Dodał także, że państwo radni otrzymali na kartkach prawidłowe brzmienie podstawy prawnej, które w podjętej uchwale będzie zamieszczone. Prawidłowe brzmienie podstawy prawnej stanowi załącznik nr 29 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 18 września 2009 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radny Adam Ciepły zapytał o Dłużynę 56 ha, to jest o powierzchnię jeziora?

Sekretarz Gminy odpowiedział, że w studium oprócz działki w Swobnicy, o której mówił, są również działki sąsiadujące, bo pokazuje się zawsze dany teren wraz działkami sąsiadującymi.

Innych wypowiedzi nie było.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 10 radnych – 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XXVI/280/09 w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Banie, która stanowi załącznik nr 30 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy

 

Ad. 18) Protokół Nr 6/09 posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 31 lipca 2009 r.  (druk nr 324).

            Protokół Nr 6/09 posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 31 lipca 2009 r., stanowiący załącznik nr 31 do niniejszego protokołu, zreferował Z-ca Przewodniczącego tej Komisji radny Grzegorz Dobrowolski.

Pytań do protokołu nie było.

 

Przewodnicząca Rady zarządziła przerwę, która trwała od 12.05 do 12.18. Po przerwie wznowiła obrady.

 

Ad. 19) Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

Wójt udzieliła odpowiedzi na pytania radnych zadane w punkcie 6. porządku obrad, jak niżej:

radnemu Grzegorzowi Dobrowolskiemu – jeżeli chodzi o panią z Babinka, to temat nie był jeszcze rozpatrzony.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że z tego co wie, to wypływają takie informacje
z Ośrodka Pomocy Społecznej, że nie potrafią porozumieć się z tą panią. W ogóle nie mogą do niej dotrzeć, ale nie mogą zostawić przypadku bez reakcji. Sprawa zgłaszana była do Ośrodka Pomocy Społecznej i na policję. Zdaniem radnego wszyscy się interesują, tylko nie ten co powinien się zająć, a  mianowicie opieka społeczna.

Sekretarz Gminy powiedział, że do końca też to prawdą nie jest ze względu na to, iż opiekunka, która tam była kilkakrotnie, została wyrzucona. Kołdrę na zimę, którą otrzymała, wyrzuciła. Pani ta nie przyjmuje żadnej pomocy. Jedyny sposób to pełne jej ubezwłasnowolnienie. Pani jest pod opieką szwagra. Dochody ma i pomocy finansowej nie potrzebuje. Nie ma możliwości jej pomóc.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że nie można zostawić bez opieki.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że jest tam rodzina. Natomiast żadna opiekunka nie będzie z nią przez 24 godziny. Jedyne wyjście to ubezwłasnowolnienie tej pani i zabranie do domu pomocy społecznej. Innego wyjścia nie ma.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że jest to jedyny przypadek w miejscowości i nie można dłużej czekać na coś, co może nieświadomie ta pani zrobić.

Radna Anna Siwek powiedziała, że największym problemem jest zagrożenie jakie stwarza.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że ostatnio w jej mieszkaniu paliła się firanka. Zatem stwarza zagrożenie. Sprawa jest bardzo trudna.

Wójt powiedziała, że jest jeszcze jedna taka osoba. Wczoraj rozmawiała o tym z Panią  kierownik. Jest też jeden pan, któremu trzeba zapewnić opiekę. Następnie Wójt kontynuowała udzielanie odpowiedzi:

radnemu Grzegorzowi Dobrowolskiemu – jeżeli chodzi o projekt „Wiejskie Ogniska Przedszkolne VII”,  który miał być realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, to projekt ten nie przeszedł w województwie. Kolejny projekt, do którego gmina przystąpiła, był to projekt skierowany do matek samotnie wychowujących dzieci, też nie przeszedł. Z całej gminy tylko
5 mam zgłosiło się do tego projektu, wiec nie było sensu otwierać tych punktów ognisk przedszkolnych. Może uda się uruchomić takie punkty ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W odpowiedzi na pytanie radnej Anny Siwek w sprawie budynku po hydroforni w Lubanowie Sekretarz Gminy poinformował, że nadzór budowlany obiecał, że w tym tygodniu zajmie się sprawą. Natomiast, jeżeli chodzi o działkę przy boisku, to jest wydana decyzja o warunkach zabudowy na cały ten obszar. Po uprawomocnieniu się tej decyzji gmina wystąpi do Agencji o jej przejęcie. Jest podstawa do tego, aby ją przejąć i nie jest to sprzeczne ze studium.

Jeżeli chodzi o sprawy związane z kontenerami, to w/w decyzja obejmuje również ten teren. Wystąpiono o wydanie warunków na podłączenie prądu, wody i kanalizacji. Warunki otrzymano w końcu ubiegłego tygodnia. Rozpatrywana jest jeszcze sprawa kanalizacji, bo jest z nią problem. Są to długie odcinki i być może tańszym rozwiązaniem będzie budowa szamba. Sprawa w zakresie prądu, wody i kanalizacji będzie załatwiona kompleksowa. Procedura jest cały czas prowadzona.

Następnie Sekretarz Gminy poinformował, że jeżeli chodzi o melioracje w Dłusku Gryfińskim to był robiony następujący odcinek: lewa strona wyjeżdżając w dół przez miejscowość drogą asfaltową, później brukiem na dół, po lewej stronie od jeziora, polami i do tzw. jeziorka dębowego. Po lewej stronie w polach był wykopany rów i wyczyszczone były 4 przepusty. Jest tam część krytego i część otwartego rowu. Wyjścia rur są wyczyszczone.

Natomiast, jeżeli chodzi o sprawę świetlicy wiejskiej, plac zabaw i wyrównanie terenu koło remizy, to w tym roku miał być wyrównany. Zaszło nieporozumienie z tym, co jeździł równiarką. Ktoś go wystraszył, że są tam jakieś betony, i nie chciał tego terenu wyrównać z obawy
o zniszczenie sprzętu. Innego sprzętu do równania nie było. Do wiosny trzeba się z tym problemem uporać się. Jest to na uwadze.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że jest wylany beton tam, gdzie stał kiedyś kiosk. Następnie zapytała, czy można w jakiś sposób zabezpieczyć huśtawki na placu zabaw. Szczególnie jedna huśtawka oraz ślizgawka są w opłakanym stanie. Pręty wystają. Może trzeba je zabrać.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że trzeba sprawdzić i ocenić czy nadają do zabezpieczenia,
a jeżeli nie, to trzeba wyciąć. Ponadto dodał, że w 2010 r. będzie nowy plac zabaw w Dłusku Gryfińskim.

Radna Anna Siwek zapytała czy Rada Sołecka rozdzielając środki na sołectwo może zakładać, że ta działka koło boiska będzie dostępna w celu założenia tam boiska do siatkówki?

Sekretarz Gminy odpowiedział, że nic nie powinno stać przeszkodzie, aby działka została przekazana gminie, ale dopóki nie ma dokumentu, to nie można nią dysponować.

W odpowiedzi na pytanie radnego Adama Ciepłego na jakim etapie jest pozyskiwanie działek
z Agencji Sekretarz Gminy poinformował, że sytuacja jest podobna. Będą jeszcze prowadzone rozmowy z dyrektorem Agencji. Cały czas jest problem niezgodności ze studium, a zmiana studium kosztuje więcej niż działka. Jedyne co może być, to czasowe użytkowanie.

Radny Adam Ciepły powiedział, że trwa to tak długo, że robi się to śmieszne, a przy czasowym użytkowaniu gmina nic nie będzie mogła robić.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że przy czasowym użytkowaniu można i na przykład plac zabaw można umieścić na gruncie czasowo użytkowanym. Czasowe użytkowanie pozwala na dysponowanie gruntem.

W odpowiedzi na pytanie radnej Anny Miecznikowskiej w sprawie sali wiejskiej w Dłusku Gryfińskim Sekretarz Gminy poinformował,  że sprawa jest na tym samym etapie, co była.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała,  że w budżecie na 2010 r. na salę jest zaplanowane 40.000 zł, ale klub stoi na jednej działce prywatnej (pana Zimochoda), a część na innej działce prywatnej (pana Gryglewskiego).

Sekretarz Gminy odpowiedział, że jeżeli w budżecie na 2010 r. pozostanie kwota 40.000 zł na salę w Dłusku, to wtedy będą wykonane prace geodezyjne. Na dzień dzisiejszy nie ma funduszy na prace geodezyjne, a czeka jest całość spraw związanych z 80 ha, bo trzeba, na przełomie roku, dokonać ich podziału. W tym roku trzeba będzie jeszcze zatwierdzić plan zagospodarowania przestrzennego tych terenów. Gdy w budżecie 2010 będzie utrzymana kwota 40.000 zł na salę
w Dłusku Gryfińskim, to prace geodezyjne będą realizowane.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że planowano remont sali w Dłusku w roku 2008. Nie udało się to i prace miały być wykonane w 2009 r. W 2009 r. też nie, bo w 2010 r., a później okaże się, że i w 2010 r. też nie będzie remontu.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że planowany remont został wykonany przez tego pana, co dzierżawi salę. Najpilniejsze prace zostały wykonane w części, gdzie jest sklep.

Radna Anna Miecznikowska wyjaśniła, że prace remontowe zostały wykonane tylko w części, gdzie jest klub, a świetlica nie była remontowana. Obecnie sala zacieka.

Sekretarz Gminy powiedział, że tam gdzie zacieka, leje się, to będzie naprawione.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że trzeba cały dach poprawić, bo leje się nie
w jednym miejscu, tylko na całym dachu.

Sekretarz Gminy powiedział, iż cały dach na pewno nie przecieka i dodał, że dach zostanie zabezpieczony, aby nie przeciekał.

Następnie radna Anna Miecznikowska zapytała kiedy będzie odkrzaczona droga Górnowo-Piaseczno. Powiedziała, że potrzeba ta była wiele razy zgłaszana i do tej pory jest bez echa. Radna dodała, że ostatnio kierowca autobusu był tak miły, że zjechał w krzaki, aby mogła samochodem wyminąć autobus.

Wójt powiedziała, że wszystkie drogi powiatowe są pozarastane i dodała, że podjęła mediacje ze Starostą w sprawie odkrzaczenia dróg. Znalazła wykonawcę, który za 1,5 tys. zł chciał odkrzaczyć drogę Piaseczno-Górnowo, ale Powiat zaczął stawiać różne warunki i wycofała się tego.

Radny Adam Ciepły powiedział, że droga jest tragiczna i coś z nią trzeba zrobić. Problem musi być rozwiązany, gdyż dwa samochody nie mieszczą się na drodze.

Wójt powiedziała, że pisma z urzędu gminy są wysyłane non stop, ale nie przynosi to rezultatu.

Sekretarz Gminy powiedział, że jeżeli ktoś uszkodzi samochód, to za szkody odpowiada właściciel drogi.

Sołtys Sołectwa Górnowo Andrzej Krzywaźnia powiedział, że jeżeli PKS Szczecin         wystosuje pismo w tej sprawie, wezmą to pod uwagę i chyba przyniesie ono pożądany rezultat.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że na to też nie reagują.

 

Ad. 20) Wolne wnioski i sprawy różne.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że swego czasu była w Babinku przy placu zabaw jakaś komisja. Komisja chciała zajrzeć do studzienki, która była przyspawana i teraz próbują jakieś ogrodzenie robić. Radny zapytał czy jakieś wytyczne były wydane i czy nie można było przyspawać, jak było wcześniej? Radny dodał też, że ogrodzenie można przeskoczyć, śrubkę odkręcić i otworzyć.

Wójt wyjaśniła, że mimo ogrodzenia musi być zabezpieczone. Trzeba było odspawać, aby komisja mogła zajrzeć.

Sekretarz Gminy dodał, że musi być tam odmulone, wyczyszczone, założone, zaspawane
i ogrodzone.

Radny Grzegorz Dobrowolski kontynuując wypowiedź powiedział, że:

- wcześniej wnioskował o jedną lampę na drodze do Rożnowa i na okres zimowy trzeba znaleźć pieniądze i tą lampę zamontować,

- wspominał o komisji do przeglądu Strabaga, co robił drogę; trzeba ocenić usterki
i zobowiązać ich do gwarancyjnych usunięć usterek – uszkodzonej jezdni,

- jest sprawa szatni w Babinku - spłuczki nie działają, ostatnio po niedzielnym meczu zawodnik został porażony prądem, chciał wykąpać się, dotknął do grzejnika, który miał za zadanie ogrzać pomieszczenie. Dobrze, że nie stało się nieszczęście, ale nie można dłużej przyglądać się tym uchybieniom.

Wójt powiedziała, że ktoś tym obiektem (szatni) zarządza i opiekuje się nim i nie zgłasza, że są niesprawne kaloryfery elektryczne. Powiedziała, że nie wie co tam jest robione i co będzie,
a o niesprawnych grzejnikach elektrycznych nie wiedziała.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że budynek szatni nie był remontowany z urzędu, tylko zawodnicy wykonywali prace we własnym zakresie.

Wójt powiedziała, że 2 lata temu na remont wydane  było 6.000 zł.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że jest problem odnośnie Swobnicy. Drużyna ze Swobnicy wykazuje tendencję spadkową.  Drużyna LZS ma równy budżet, jak  kluby w klasie A. Radny zapytał: „to co mamy pieniądze i możemy je zdefraudować?”.

Wójt powiedziała, aby radny nie posądzał ludzi, że chcą zdefraudować pieniądze.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że może nie zdefraudować w sensie dosłownym, tylko, że wydadzą na stroje czy inne rzeczy. 3 kluby borykają się z problemami, bo na przykład zawodnicy grają jeden w bucie niebieskim, a drugi w czerwonym. Jeden pożycza od drugiego, bo nie ma butów. Nie ma pieniędzy na zapłacenie sędziom. Transze to też nieporozumienie, bo są wydatki bieżące, a trzeba czekać, aż wpłyną pieniądze z transzy.

Sekretarz Gminy powiedział, że transze ustala klub.

Radny Grzegorz Dobrowolski zapytał, czy nie można przelać od razu całej kwoty na rok?

Sekretarz Gminy odpowiedział, że dochody budżetu też są w ratach.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że to trudno, ale jakby klub dostał całość, to musiałby tak gospodarzyć nim, aby starczyło, a teraz czeka na pieniądze, a nie ma na zapłacenie sędziom czy za co kupić butów.

Wójt powiedziała, że nigdy nie było trudności i każdy kto przyszedł i chciał aby wcześniej wypłacić transzę lub przenieść pieniądze pomiędzy działami, to nie było problemu.

Radny Grzegorz Dobrowolski – powiedział, że namawiał prezesa i w ogóle wszystkich prezesów, aby przyjechali i po sesji spotkali się i uzgodnili co w tej kwestii zrobić.

Radna Anna Siwek zapytała czy jest na zbyciu betonowy kosz, bo do Lubanowa potrzebne są 2 takie kosze na boisko w Lubanowie?

Wójt - odpowiedziała, że nie ma.

Radna Anna Siwek zgłosiła, że jezioro w Lubanowie jest niedrożne. Robi się wielki smród na całą wieś. Jest tam bagno.

Wójt odpowiedziała, że tam potrzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inwestycja jest wpisana
w wojewódzki plan melioracyjny. Są tam prywatne pola. Problem jest tam od wielu lat. W tej chwili nie ma potrzebnych pieniędzy, aby zrobić konieczne prace. Podobno jest tam pozarywana drenarka i to bardzo głęboko, bo na 6-ciu metrach.

Radna Anna Miecznikowska zapytała czy rozmawiano z prywatnym przewoźnikiem panem Grzybowskim, aby wydłużył trasę do Dłuska Gryfińskiego. Obecnie jego autobusy jeżdżą do Swobnicy. Radna powiedziała, że rozmawiała z synem pana Grzybowskiego, który powiedział, że jeżeli tylko gmina da sygnał, żeby coś takiego zrobili, to tak. Powiedział, że to musi od kogoś wypłynąć.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że powinno to wyjść od nich, to jest że chcą wydłużyć trasę,
i wtedy gmina wydaje zgodę na korzystanie z przystanków autobusowych. Gmina nie może prywatnemu przewoźnikowi nakazać wykonywanie jakiś kursów.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że zatem ten pan wprowadził ją w błąd, bo powiedział, że musi być sygnał od gminy.

Sekretarz Gminy powiedział, aby mu przekazać, że sygnał jest, ale niech on wystąpi
z propozycją, że chce daną trasę wykonywać. Jeżeli gmina powie jemu, aby wykonywał jakąś trasę, to on powie, aby mu zapłacić za to. Sekretarz Gminy dodał, że nie ma problemu i może
z nim porozmawiać.

Andrzej Krzywaźnia Sołtys Sołectwa Górnowo czy jest coś robione w kierunku naprawy drogi na osiedle w Górnowie? Dopóki jest sucho, drogą można przejść, ale jak będą deszcze, to przejść nie będzie można.

 Radny Adam Ciepły zapytał co z zalegalizowaniem wybudowanych budynków na osiedlu
w Górnowie? Powiedział, że może gmina w tym pomoże.

Jan Ryszard Storski Sołtys Sołectwa Baniewice zapytał czy zostało wysłane jakieś pismo do pani Kilasińskiej w Baniewicach w sprawie kanalizacji. Tam nie ma przepływu i zaczyna cuchnąć. Pani Kilasińska powiedziała, że jak są rowy, to trzeba je czyścić. W tamtym miejscu, co roku zalewa.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że pani Wójt w sprawozdaniu z pracy w okresie między sesjami, przeczytała o sprawie uporządkowania gołębi. Radny zapytał czy to dotyczy Babinka, gdzie jeden pan likwiduje gołębie, bo podobno jest to zgłoszone do gminy i gmina nakazała mu ich likwidację.

Wójt odpowiedziała, że informacja nie dotyczyła Babinka, lecz Bań. Powiedziała także, że na pewno nie było nakazu likwidacji gołębi w Babinku. Natomiast w Baniach gołębie padały.

 

Ad. 21) Zakończenie sesji.

            Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca Rady o godz. 14.00 zamknęła XXVI sesję Rady Gminy Banie.

Liczba załączników do protokołu – 31.

Protokołowała:                                                           Przewodniczyła:

Inspektor Anna Myszka                      Przewodnicząca Rady Gminy – Danuta Zawadzka-Zając

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kalina Wójcik 02-12-2009 13:40:49
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kalina Wójcik 02-12-2009
Ostatnia aktualizacja: Kalina Wójcik 02-12-2009 13:40:49