Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Banie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XVI/08

XVI sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 22 września 2008 r.

w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Baniach w godz. 10.05 – 12.45.

 

Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Zawadzka-Zając o godz. 10.05 otworzyła XVI sesję Rady Gminy Banie. Powitała radnych, pracowników Urzędu Gminy Banie, na czele z panią Wójt Gminy Banie Teresą Sadowską, panie i panów sołtysów.

Na podstawie listy obecności radnych Przewodnicząca Rady oświadczyła, że aktualnie  w sesji uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych uchwał.

Listy obecności radnych oraz gości zaproszonych stanowią odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Na wniosek Przewodniczącej Rady, Rada Gminy na stan 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – powołała Wiceprzewodniczącą Rady radną Lidię Tumłowską na sekretarza obrad, która uprzednio wyraziła zgodę na pełnienie tej funkcji.

Nawiązując do porządku obrad, stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego protokołu, który radni otrzymali na piśmie wraz ze zwołaniem XVI sesji Rady, Przewodnicząca Rady poinformowała, że wpłynął dodatkowy projekt uchwały Rady w sprawie udzielenia upoważnienia przez Radę Gminy dla Wójta Gminy Banie do podpisania umowy partnerskiej. Projekt tej uchwały radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad. Przewodnicząca Rady zaproponowała włączenie przedmiotowego projektu uchwały do porządku obrad jako punktu 16., przed punktem: Odwołanie Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady.

Przewodnicząca Rady  zapytała kto z radnych jest za wprowadzeniem do porządku sesji dodatkowego punktu: Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia upoważnienia przez Radę Gminy dla Wójta Gminy Banie do podpisania umowy partnerskiej?

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – wyraziła zgodę na wprowadzenie dodatkowego punktu, jak wyżej, do porządku obrad XVI sesji Rady.

Następnie Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad przyjęciem porządku obrad XVI sesji z uwzględnieniem przyjętego wniosku dotyczącego rozszerzenia porządku obrad.

W wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - przyjęła następujący porządek obrad XVI sesji Rady:

1)     Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, powołanie sekretarza obrad, przedstawienie porządku obrad.

2)     Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji Rady.

3)     Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Gminy.

4)     Informacja Przewodniczącego Rady o pracy Rady.

5)     Interpelacje i zapytania radnych.

6)     Informacja z wykonania budżetu Gminy Banie za I półrocze 2008 r. (druk nr 200).

7)     Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany „Strategii rozwoju Gminy Banie” na lata 2008-2015 (druk nr 201).

8)     Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach do prowadzenia spraw dotyczących dłużników alimentacyjnych (druk nr 202).

9)     Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach (druk nr 203).

10) Podjęcie uchwały w sprawie regulaminu cmentarzy komunalnych położonych na terenie Gminy Banie (druk nr 204).

11) Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia opłat za miejsca grzebalne na cmentarzach komunalnych na terenie Gminy Banie (druk nr 205).

12) Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych (druk nr 206).

13) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 207).

14) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 208).

15) Podjęcie uchwały w sprawie zbycia udziału w nieruchomości (druk nr 209).

16)  Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia upoważnienia przez Radę Gminy dla Wójta Gminy Banie do podpisania umowy partnerskiej.

17) Odwołanie Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady (druk nr 192).

18) Wybór Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady  (druk nr 193).

19) Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

20) Wolne wnioski i sprawy różne.

21) Zakończenie sesji.

 

Ad. 1) Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, powołanie sekretarza obrad, przedstawienie porządku obrad.

            jak wyżej

 

Ad. 2) Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji Rady.

Przewodnicząca Rady zapytała, kto z radnych jest za przyjęciem protokołu XV sesji Rady odbytej w dniu 30 lipca 2008 r.?

W wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - przyjęła protokół Nr XV/08 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 30 lipca 2008 r., bez zastrzeżeń.

 

Na sesję przybyła radna Anna Miecznikowska. Liczba radnych biorących udział w sesji wynosiła 14.

 

Ad. 3) Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał.

Najpierw Wójt wręczyła Sołtysowi Sołectwa Baniewice Janowi Ryszardowi Starskiemu i radnej Marzennie Zajączkowskiej z Baniewice czek na kwotę 1.500 złotych za zajęcie I miejsca w konkursie „Przyjazne środowisku sołectwo województwa zachodniopomorskiego” w etapie powiatowym.

Wójt poinformowała, że na XV sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 30 lipca 2008 r. Rada podjęła 3 uchwały. Uchwały przesłano w ustawowym terminie do organów nadzoru tj. do Wojewody Zachodniopomorskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie. Zastrzeżeń do uchwał nie zgłoszono. Uchwały wcielono w życie.

Podjęte były następujące uchwały:

1)      Nr XV/166/08 w sprawie zmiany budżetu gminy na 2008 r.,

2)      Nr XV/167/08 w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu,

3)      Nr XV/168/08 w sprawie udzielenia dotacji na zakup materiałów budowlanych do remontu obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

Następnie Wójt złożyła sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym. Sprawozdanie to stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu. Ponadto dodała, że z Urzędu Wojewódzkiego była kontrola w zakresie działalności gospodarczej. Kontrola wypadła bardzo dobrze, szczególnie podkreślono szybkość działania w dokonywaniu wpisów bądź wykreśleń z ewidencji działalności gospodarczej.

Wójt podziękowała radnej Annie Gałce za nieodpłatną opiekę nad dziećmi w Karpaczu w związku z tym, że w tym roku znów otrzymano od Związków Zawodowych Stoczni 15 miejsc w ich ośrodku w Karpaczu. Wójt powiedziała, że znowu pani Ania pojechała i opiekowała się dziećmi „za wikt i opierunek”.

Ponadto Wójt podziękowała wszystkim serdecznie za udział w dożynkach, imprezach organizowanych na terenie gminy oraz za zorganizowanie w Tywicy, w Lubanowie, Dłużynie imprez na rzecz mieszkańców. Dzieci i młodzież oraz doskonale się bawili na tych imprezach.

 

Ad. 4) Informacja Przewodniczącego Rady o pracy Rady.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że w dniu 17 września br. odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady w celu zaopiniowania projektów uchwał skierowanych pod obrady dzisiejszej sesji.

 

Ad. 5) Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Adam Ciepły mówiąc, że w Piasecznie równany jest plac, zapytał o koszt całości prac i czy prace zostały zakończone. Powiedział, że ludzie skarżyli się, że ci kierowcy, co wykonywali usługę, potrafili się napić i później były problemy. Nawet bramę popsuli. Na trzeźwo nie pracowali. Świadczyli także prywatne usługi, fuchy. Nie wiadomo czy to w ramach pieniędzy gminnych czy nie.

Wójt powiedziała, iż myśli, że nie w ramach pieniędzy gminnych.

Sekretarz Gminy powiedział, że złożono zapytanie o wykonanie niwelacji terenu, ogrodzenie całości terenu i zamontowanie słupków do siatkówki. Wpłynęły dwie oferty. Jedna na kwotę 26.500 zł, a druga, o ile się nie myli, na kwotę ok. 15.000 zł. Wybrana została druga oferta i jest realizowana. Czy tam ktoś pije, to jest sprawa wykonawcy. Po zniwelowaniu i ogrodzeniu całości terenu zostaną zamontowane słupki do siatkówki, nowe, stalowe, wraz z siatką. Będzie przywieziony piach oraz zamontowany nowy plac zabaw (już jest zamówiony) po stronie ogrodzonej. Na całości będzie zasiana trawa. To będzie zrobione, bo na tyle wystarczy środków, które gmina otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego, plus środki własne.

Zdaniem radnego Adama Ciepłego wykonana niwelacja mija się z celem. Dodał, że nie jest to tylko jego zdanie. Nie było sensu wykonywać tych prac. Za te pieniądze trzeba było zrobić boisko. Teraz wygląda gorzej niż wcześniej.

Wójt zapytała, czy to znaczy, że niwelacja została źle zrobiona?

Radny Adam Ciepły odpowiedział, że było krzywo i jest.

Sekretarz Gminy powiedział, że w specyfikacji jest określone co ma być zrobione. Prace mają być wykonane zgodnie ze specyfikacją. Musi być ładnie wyrównane. Drzewa (jabłonie), które tam rosły, zostały wycięte i wywiezione. Taka była w tym względzie sugestia i uzgadniano to z panią radną. To, co zostało uzgodnione, zostało wykonane. Bramka, która została przewrócona, zostanie naprawiona. Natomiast czy kierowca gdzieś jeździł, czy na fuchy, czy pili, to są sprawy wykonawcy.

Zdaniem Wójt i mieszkańców.

Radny Adam Ciepły powiedział, że jeżeli chodzi o samo boisko, to tak, jak ludzie mówią, warunki do grania będą takie same, jak były.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że zostało to wspólnie uzgodnione. Ponadto takie były środki. Przy okazji można było zrobić niwelację, bo to był koszt refundowany. Natomiast na budowę boiska to potrzebne są nie takie pieniądze.

Radny Adam Ciepły powiedział, że wcześniej rozmawiał w Tetyniu, gdzie dowiedział się, że tam wykonanie boiska kosztowało w granicach 15-20 tysięcy złotych. Ogrodzenie zostało zrobione dopiero wówczas, gdy można było gdzie grać, a nie odwrotnie.

Wójt powiedziała, że przecież radny wie, gdzie w Piasecznie znajduje się boisko. Pół metra dalej jest droga. Jest to ruchliwa droga, więc ogrodzenie musi być.

Zdaniem radnego Adama Ciepłego najpierw trzeba mieć gdzie grać, a później martwić się o pozostałą część. Będzie ogrodzenie, a nie będzie gdzie grać. W Tetyniu też jest boisko przy drodze i nie było z tym problemu.

Wójt odpowiedziała, że w Tetyniu boisko nie jest przy samej drodze.

Sekretarz Gminy powiedział, że boisko ze sztuczną nawierzchnią nie kosztuje 15.000 złotych. Na takie boisko sama dokumentacja kosztuje 15.000 złotych.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że w Dłusku Gryfińskim koło remizy był kosz na odpady segregowane. W ubiegły poniedziałek kosz zabrano, ale to co wokół niego było, to jest reklamówki, worki, zostało nie uprzątnięte. Stoją one już tydzień. Radna zapytała kto to ma zabrać?

Radny Lubomir Niewiada zabrał głos w sprawie wypowiedzi kolegi radnego Adama Ciepłego, który informował, że ktoś robił fuchy w Piasecznie. Radny powiedział, że źle się słucha, że ktoś coś źle wykonuje, robi fuchy, popijawy. Zdaniem radnego nie powinno to być skwitowane, że to sprawa firmy, wykonawcy, gdyż prace wykonywane są na zlecenie gminy. A co będzie, gdy dotrze do nich informacja, że ktoś zaobserwował, że źle pracowali, i jednocześnie dotrze informacja, że to sprawa firmy, wykonawcy, co radni się „czepiają”. Natomiast, gdy praca jest zlecona, to niech w tym czasie, w którym ją wykonują, wykonują ją normalnie, a jeżeli ktoś im zleci coś innego, co nie będzie się nazywało, że jest pod parasolem gminy, to niech sobie idą. Radny dodał, że wolałby usłyszeć odpowiedź pana Sekretarza Gminy: zwrócimy na to uwagę.

Wójt  powiedziała, że będzie zwrócona uwaga wykonawcy, ale nikt nie jest w stanie stać przy każdej inwestycji i pilnować czy biegną na piwo, czy nie. Natomiast można rozwinąć temat, zgodnie z tym co radny Ciepły mówił o fuchach. Należałoby powiedzieć u kogo te fuchy były robione.

Sekretarz Gminy powiedział, że w czasie trwania tam prac nikt nie zgłosił oficjalnie, że kierowca deta czy czegoś innego był pijany. Gdyby tak było, to natychmiast zawiadomiona byłaby policja, którzy pojechaliby tam. Natomiast co można zrobić, gdy mówi się po tygodniu czy dwóch, że ktoś jeździł pijany.

Radny Lubomir Niewiada w uzupełnieniu swojej wypowiedzi dodał, że nie chciałby aby po zakończeniu prac w Piasecznie powiedziano, że wskutek trudności obiektywnych są dziury, że czegoś nie dało rady zrobić. Jak ktoś pije, robi fuchy, prace mogą być źle wykonane. Tak może się to skończyć.

Wójt odpowiedziała, że jeżeli będą dziury, to prace nie zostaną odebrane. Dodała, że nikt nie jest w stanie stać i pilnować prac, ale jak są takie sygnały, to od tego jest policja. Wystarczy zawiadomić policję i nie byłoby problemu.

Radny Adam Ciepły powiedział, że oni tam już drugi raz przyjechali. Raz zrobili, zabrali się i teraz drugi raz przyjechali.

Radny Lubomir Niewiada powiedział, że może być tak na przykład, iż było wożenie piasku. Mieli przywieźć 20 a przywieźli 15, bo mają fuchy. Wszystko musi być zrobione zgodnie ze sztuką.

Sekretarz Gminy zapytał czy ktoś mówi, że będzie zrobione niezgodnie ze sztuką?

Radny Lubomie Niewiada odpowiedział, że są aspekty tej sprawy, które wskazują na to, że tak może się stać.

Sekretarz Gminy powiedział, że zaprosi na odbiór i przy odbiorze wspólnie sprawdzą, co zrobiono, a czego nie zrobiono. Dodał, że w Babinku jest odbierany asfalt i temat jest podobny. Coś tam jest niedokończone i w dalszym ciągu odbioru końcowego nie ma i muszą poprawiać.

Radny Grzegorz Dobrowolski odnosząc się do piasku, że miało być 20, a jest 15, powiedział, że jest nawet 10.

Sekretarz Gminy dodał, że dlatego prace nie zostały odebrane i dopóki nie będą poprawione, to nie będą odebrane.

Radna Anna Gałka zapytała czy coś wiadomo w sprawie Marianny Dubkowskiej. Radna powiedziała, że na posiedzeniu komisji prosiła aby ktoś kompetentny z gminy udał się w celu zapewnienia jej kawałka chociaż ziemi, bo ta pani codziennie zostawia dzieci bez opieki i idzie z wózkiem kilometr po opał, gdyż nie ma nawet metra powierzchni podwórka na składowanie drewna.

Radny Zbigniew Góralski zapytał na jakim etapie są na dzień dzisiejszy realizowane zadania inwestycyjne zaplanowane na 2008 r. Jest już prawie koniec września i chciałby wiedzieć czy do końca roku zdąży się je wykonać.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że na posiedzeniu komisji zwracał uwagę na potrzebę uregulowania zegarów sterujących czas świecenia lamp ulicznych. Do tej pory żadna firma energetyczna nie zajęła się tym, a w Babinku lampy zapalają się o godz. 20.45 i pół wsi jest w ciemnościach.

Radna Anna Miecznikowska zapytała kto i kiedy zabierze urobek po czyszczeniu drogi w Dłusku Gryfińskim. Miał być zabrany do końca czerwca. Dzisiaj jest 22 września i dalej ludzie chodzą i narzekają, że nie mogą ani trawy skosić, ani spokojnie wyjść ze swoich domów.

Sołtys Sołectwa Dłusko Gryfińskiego Stefania Białko dodała, że ludzie w ogóle nie mają poboczy.

Wójt powiedziała, że tak jak panie słyszały, miał to zabrać powiat.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że tak, ale do tej pory nikt się z nimi nie skontaktował, a ludzie chodzą i są naprawdę niezadowoleni. Radna zapytała także czyje są lipy rosnące wzdłuż muru kościelnego po zewnętrznej stronie. Czy należą do kościoła czy do gminy?

Sekretarz Gminy odpowiedział, że trzeba sprawdzić na mapie.

Radny Zbigniew Góralski zapytał w czym jest problem? Czy trzeba je wyciąć?

Radna Anna Miecznikowska odpowiedziała, że lipy są już bardzo stare i ludzie obawiają się, że lipy przewrócą się, gdy będzie huragan. Dodała, że chciałaby się zorientować czy lipy można jakoś podciąć?

Radny Zbigniew Góralski powiedział aby Rada Sołecka wystąpiła z pismem o wycięcie lip.

Wójt powiedziała, że w ubiegłym roku wycinano tam drzewa.

Radna Anna Miecznikowska odpowiedziała, że tak, a teraz trzeba wyciąć wzdłuż głównej drogi.

Radna Marzenna Zajączkowska zapytała czy coś wiadomo w sprawie uporządkowania płyt  po studzience telekomunikacyjnej, bo płyty w dalszym ciągu leżą?

Wójt odpowiedziała, że w tej sprawie zostało wysłane pismo do Telekomunikacji.

 

Ad. 6) Informacja z wykonania budżetu Gminy Banie za I półrocze 2008 r. (druk nr 200).

            Informacja z wykonania budżetu Gminy Banie za I półrocze 2008 r., stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu. Wójt odczytała wstęp do tej informacji, co następuje:

Plan budżetu gminy po zmianach według uchwał Rady Gminy i Zarządzeń Wójta Gminy na dzień 30 czerwca 2008 roku wyniósł:

-         dochody            16.739.197,24 zł,

-         wydatki             17.421.897,24 zł.

Wykonanie budżetu za I półrocze 2008 roku przedstawia się następująco:

-         dochody           8.764.876,37 zł,

-     wydatki            7.294.659,53 zł.

Z powyższego zestawienia wynika, że dochody zostały wykonane w 52,4 % w stosunku do planu rocznego, a wydatki w 41,9 %.

Zaległości z tytułu dochodów budżetowych na 30 czerwca 2008 roku wynosiły 677.062,33 zł, z czego:

-     podatek rolny                                                                                         100.699,99 zł

-     podatek od nieruchomości                                                                       33.773,66 zł

-     podatek od środków transportowych                                                         4.341,70 zł

-          podatek od działalności gosp. opłacany w formie karty podatkowej        8.236,40 zł

-     opłaty mieszkaniowe                                                                              517.285,62 zł

-     pozostałe                                                                                                   12.724,96

Na skutek obniżenia górnych stawek podatkowych w I półroczu 2008 roku do gminnego budżetu nie wpłynęły dochody w wysokości      491.589,52 zł:

- w podatku od nieruchomości                                                                121.869,36 zł

- w podatku rolnym                                                                                 354.368,26 zł

- w podatku od środków transportowych                                                  15.351,90 zł

W  I półroczu 2008 roku spłacono zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek w kwocie  500.000 zł, z czego:

 

- w NFOŚ i GW w Warszawie:                                                                240.000,00 zł

- w BGK w Szczecinie:                                                                              84.000,00 zł

- w BGK w Szczecinie:                                                                              46.000,00

- w BGK w Szczecinie:                                                                              80.000,00

- w BOŚ w Szczecinie:                                                                               50.000,00 zł       

Zadłużenie ogółem na 30 czerwca  2008 roku wyniosło 776.642,00 z czego :

- 240.000,00 zł pożyczka w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,

-  43.442,00     kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego w Szczecinie,

- 240.000,00     kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego w Szczecinie,

- 253.200,00     kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego w Szczecinie,

Zadłużenie stanowi  4,64 % planowanych dochodów gminy.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że przedmiotowa informacja była analizowana przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i została pozytywnie zaopiniowana.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję.

 W dyskusji głos zabrali:

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że nie zgadza się ze stwierdzeniem pani Wójt: „na skutek obniżenia górnych stawek podatkowych”. To było tylko założenie i one nie zostały obniżone, gdyż podatek został podwyższony.

Radny Adam Ciepły powiedział, że liczy się to, co się płaci.

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że pani Wójt powiedziała o porównaniu stawek gminnych do stawek krajowych i jaki to daje skutek. Natomiast nie można mówić, że zostały podwyższone.

Sekretarz Gminy powiedział, że stawka do podatku ustalona jest przez GUS i trzeba się do niej odnosić. Nie można interpretować według swojego uznania.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że faktycznie podatki zostały podwyższone w stosunku do roku ubiegłego.

Wójt powiedziała, że z roku na rok jest inaczej i w ubiegłym roku podatek też mógłby być wyższy. W tym roku przy takiej stawce mógłby być niższy w stosunku do ubiegłego roku.

Radny Zbigniew Góralski zapytał czy są jakieś oznaki, że gmina nie wykona planu dochodów i wydatków?

Skarbnik Gminy odpowiedziała, że w I półroczu było niebezpieczeństwo, że mógłby nie być wykonany plan dochodów z tytułu wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, ale po analizie wpływów z tego tytułu za lipiec, sierpień i wrzesień należy stwierdzić, że plan powinien być wykonany. Odpowiadając na kolejne pytanie radnego Zbigniewa Góralskiego, czy budżet nie jest zagrożony, odpowiedziała, że w tej chwili nie.

Radny Dariusz Pyrcz nawiązując do zadłużeń z tytułu opłat mieszkaniowych powiedział, że jeżeli rolnik czy osoba posiadająca pół hektara ziemi nie zapłaci podatku, to już na drugi miesiąc komornik ściąga zadłużenie z renty. A zadłużenie z tytułu mieszkań rośnie już od dwóch lat. I nad nie płacą.

Wójt wyjaśniła, że zadłużenie nie rośnie od dwóch lat. Jest to zadłużenie osób od roku 2000. Nie jest tak, że nic się nie robi w sprawie ściągnięcia zadłużeń. Tak, jak mówiono na posiedzeniu komisji, kierowane są sprawy do sądu i komornika, ale od komornika często są protokoły nieściągalności. Gro rodzin zastawia się małymi dziećmi. W innych przypadkach są staruszkowie i jak ich pozbawić mieszkania? Na komisjach padła dobra propozycja i trzeba się zastanowić nad mieszkańcami remontowanego budynku, to jest czy nie przerzucić tych co nie płacą.

Radna Halina  Świst zapytała, jaka jest przeznaczona kwota na remont budynku na ul. Grunwaldzkiej?

Wójt odpowiedziała, że ponad 200.000 zł.

Radna Halina Świst powiedziała, że mieszkańcy tego budynku zalegają na kwotę 62.000 zł i mieszkańcy innych budynków, gdzie nie ma remontu, są oburzeni. Radna poprosiła ponadto, aby ktoś kto przekazuje informacje z posiedzeń komisji, przekazywał informacje rzetelnie, że to nie Świstowa powiedziała, tylko że przekazała to, co mówią mieszkańcy. Zdaniem radnej słusznie są oburzeni. Wydaje się 200.000 zł na remont. Radna powiedziała, że nie ma do nikogo żalu czy pretensji do tego, że budynek jest remontowany, bo to, że on wymagał remontu jest sprawą niezaprzeczalną. Widać było, jak ten budynek wyglądał. Tylko trzeba pomyśleć co z tym zrobić. Ludzie mówią „my płacimy podatki, płacimy czynsz za mieszkanie i z naszych między innymi pieniędzy mają remontowane mieszkania ci, którzy nie płacą za mieszkanie. Ludzie się śmieją z tych, co płacą. Gdyby w końcu kogoś, kto od lat nie płaci za mieszkanie, przesiedlić do gorszych warunków, to może pozostali przestraszyliby się i zaczęli płacić.

Radna Anna Miecznikowska zapytała o wydatek na częściową zapłatę za projekt kaplicy w Swobnicy?

Skarbnik Gminy odpowiedziała, że projekt jest jednym z trzech etapów inwestycji. Podany wydatek jest zapłatą za wykonanie projektu kaplicy.

Radna Anna Miecznikowska nawiązując do wydatku w kwocie 7.313,99 zł w dziale Rolnictwo i łowiectwo, melioracje wodne, zakup usług remontowych zapytała, jakie prace były wykonane w ramach tych środków.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że wykonane były prace w Lubanowie, w Parnicy. Były to wydatki na dofinansowanie prac melioracyjnych.  Prace te były dofinansowane przez Urząd Wojewódzki. Wydana kwota stanowi udział własny gminy, bo taki udział jest wymagany. Gdyby do tego doszły składki rolników, to tych zadań byłoby wykonanych dużo więcej.

 

Innych pytań nie było i Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję.

 

Ad. 7) Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany „Strategii rozwoju Gminy Banie” na lata 2008-2015 (druk nr 201).

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany „Strategii rozwoju Gminy Banie” na lata 2008-2015, stanowiący załącznik nr 6 do niniejszego protokołu, zreferował Sekretarz Gminy.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/169/08 w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany „Strategii rozwoju Gminy Banie” na lata 2008-2015, która stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 8) Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach do prowadzenia spraw dotyczących dłużników alimentacyjnych (druk nr 202).

Projekt uchwały w sprawie upoważnienia kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach do prowadzenia spraw dotyczących dłużników alimentacyjnych, stanowiący załącznik nr 8 do niniejszego protokołu, odczytał Sekretarz Gminy.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 13 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/170/08 w sprawie upoważnienia kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach do prowadzenia spraw dotyczących dłużników alimentacyjnych, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 9) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach (druk nr 203).

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach, stanowiący załącznik nr 10 do niniejszego protokołu, zreferował Sekretarz Gminy.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 13 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/171/08 zmieniającą uchwałę w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Baniach, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 10) Podjęcie uchwały w sprawie regulaminu cmentarzy komunalnych położonych na terenie Gminy Banie (druk nr 204).

Projekt uchwały w sprawie regulaminu cmentarzy komunalnych położonych na terenie Gminy Banie stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został pozytywnie zaopiniowany z poprawką do § 1 ust. 1. Nowe proponowane brzmienie jest następujące: „Cmentarze komunalne w gminie Banie stanowią mienie gminne.”.

Wójt zreferowała projekt uchwały, dodając że zmiana do § ust. 1 została wspólnie zaakceptowana na posiedzeniu komisji. Innych poprawek nie było.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/172/08 w sprawie regulaminu cmentarzy komunalnych położonych na terenie Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 11) Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia opłat za miejsca grzebalne na cmentarzach komunalnych na terenie Gminy Banie (druk nr 205).

Projekt uchwały w sprawie ustalenia opłat za miejsca grzebalne na cmentarzach komunalnych na terenie Gminy Banie stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został pozytywnie zaopiniowany z poprawką do § 1. Polega ona na tym, aby wprowadzić dodatkowy zapis o opłacie za wjazd na cmentarz związany z ceremonią pogrzebową – 50 zł, a z związany z montażem lub demontażem nagrobka – 30 zł.

Wójt odczytała przedmiotowy projekt uchwały, dodając że opłaty za miejsca grzebalne od 2000 roku nie były zmieniane. Ponadto powiedziała, że na posiedzeniu komisji dyskutowano nad wysokością proponowanych zmian za miejsca grzebalne, ale są to opłaty na 20 lat. Przeliczając np. 150 zł (proponowana opłata za miejsce pod grób ziemny zwykły pojedynczy) przez 20 lat daje 7,50 zł rocznie, a 2 grosze dziennie. Chyba to nie jest stawka za wysoka? W sąsiednich gminach są wyższe stawki. Trzeba podwyższyć wysokość opłat, gdyż potrzebne są kaplice, nowe ogrodzenia i z czegoś pieniądze trzeba wziąć.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że rozumie iż potrzebne są pieniądze i są szukane. Do tej pory stawka wynosiła 79 zł, a teraz proponuje się 150 zł . Jest to wzrost prawie o 100 %, a nic innego nie widać na cmentarzu. Kaplica miała być 2 lata temu i dalej jej nie ma. Przyłącze wody jest jedno. Teraz mają być dwa. Nic innego nie widać. Jak chce się podnieść stawkę, to powinien podnieść się standard cmentarza. Cmentarz powinien inaczej wyglądać. Powinno być czyściej. Na cmentarzu kosz jest przestawiony w inne miejsce. Obok niego leżą nagrobki. Kto się powinien nimi zająć?

Wójt odpowiedziała, że ci co je montują nowe.

Radna Anna Miecznikowska zapytała czy nie można ich zobowiązać do zabrania zdemontowanych nagrobków? Na nagrobkach są napisane nazwiska i można ustalić kto powinien zabrać nagrobek.

Wójt odpowiedziała, że dlatego bramy na cmentarz mają być zamknięty aby było wiadomo kto wjeżdża na cmentarz, po co i z czym wyjeżdża, bądź z czym nie wyjeżdża, a powinien zabrać.

Sekretarz Gminy dodał, że roczne dochody z opłat za miejsca grzebalne wynoszą od 600 zł do 4.000 zł. Natomiast koszt wykonania dodatkowego przyłącza wodociągowego na jednym cmentarzu wynosi 8.000 zł. Dochody z opłat grzebalnych wystarczają tylko na posprzątanie cmentarza.

Radny Dariusz Pyrcz powiedział, że w Lubanowie kaplica wybudowana jest dawno i podwyżki nie było, więc nie można mówić, że trzeba podwyższyć opłaty, bo kaplice trzeba budować. Kaplica powinna być dawno wybudowana.

Sołtys Sołectwa Dłusko Gryfińskie Stefania Białko zapytała, jaki jest konkretny termin wybudowania kaplicy w Swobnicy?

Wójt odpowiedziała, że oczekuje się na pozwolenie na budowę od czerwca. Dodała, że tak pracuje Starostwo.

Zdaniem radnej Marzenny Zajączkowskiej opłata za wjazd na cmentarz związany z montażem lub demontażem nagrobka powinna wynosić 50 zł, a za wjazd związany z ceremonią pogrzebową – 30 zł.

Radny Adam Ciepły powiedział, że tą opłatę i tak uiści zamawiający usługę.

Radna Anna Gałka powiedziała, że tak, te opłaty będą pokrywać nie wykonujący usługę, lecz zamawiający. Zdaniem radnej pomysł wprowadzenia opłaty za wjazd związany z ceremonią pogrzebową jest kontrowersyjny. Nie powinno się obciążać rodziny zmarłego kosztami wjazdu na cmentarz związany z ceremonią pogrzebową. Wjazdy firm kamieniarskich na cmentarz kontrolować trzeba, gdyż z montażem lub demontażem nagrobka jest trochę bałaganu. To trzeba przypilnować, ale opłata za wjazd w celu pochówku nie jest dobrym pomysłem i na pewno wzbudzi duże kontrowersje i nieciekawe komentarze. Nawet niech to będzie opłata w kwocie 50 zł, ale dla tego kto montuje bądź demontuje pomniki. Wjazd w celu pochówku powinien być wolny od opłaty.

Radny Zbigniew Góralski powiedział, że 50 zł dla przedsiębiorcy wykonującego pochówek to nie jest wielka kwota. Wszędzie taka opłata jest pobierana.

Radny Grzegorz Dobrowolski zaproponował 50 plus 30, czyli 80 zł pobierać za wjazd związany z montażem lub demontażem nagrobka. Nie będzie pobierana opłata za wjazd związany z pochówkiem, a dochód będzie taki sam.

Radna Anna Gałka powiedziała, że opłata za wjazd na cmentarz związany z montażem lub demontażem nagrobka powinna być pobierana, bo przy tym robią bałagan, są nieuczciwi, nie sprzątają i za to trzeba pobierać opłaty. Natomiast za wjazd w celu pochówku nie powinno być opłaty. Radna dodała, że ma wątpliwości co do egzekwowania tych opłat, to jest czy naprawdę w 100 % będą pobierane.

Wójt powiedziała, że rozumie, iż jest wola wprowadzenia opłaty w kwocie 50 zł za wjazd na cmentarz związany z montażem lub demontażem nagrobka, a za wjazd w celu pochówka - opłaty.

Innych propozycji nie było.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję zarządziła głosowanie nad wprowadzeniem do projektu uchwały zapisu o opłacie za wjazd na cmentarz związany z montażem lub demontażem nagrobka w kwocie  50 zł.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 8 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 6 głosach „wstrzymujących się” – przyjęła powyższy wniosek.

Następnie Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały z uwzględnieniem przyjętej poprawki, jak wyżej.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 7 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 6 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/173/08 w sprawie ustalenia opłat za miejsca grzebalne na cmentarzach komunalnych na terenie Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Następnie Przewodnicząca Rady mówiąc, że na dzisiejszej sesji jest Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Banie pan Janusz Łyjak powiedziała, że być może ma jakieś wnioski do Rady i zapytała go czy chciałby coś przekazać Radzie?

Pan Janusz Łyjak powiedział, że GS „SCH” jest zainteresowana zbyciem nieruchomości po masarni. Propozycja ta została złożona pani Wójt na piśmie. Powiedział, iż trudność zbycia tego obiektu polega na tym, że jest nieuregulowany stan prawny działki, która jest za masarnią. Nie ma mają twardych dokumentów, na podstawie których można byłoby wystąpić do gminy o przekazanie tego nieodpłatnie. Są pewne elementy, które dają możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu zasiedzenia, ale w wypadku braku zgody Rady Gminy takie roszczenia trzeba byłoby wyartykułować przed sądem. Pan Prezes powiedział, że nie jest w stanie wymuszać na Radzie Gminy. Chcą zbyć przedmiotową nieruchomość. Z tego powodu, że do dnia dzisiejszego nie znalazł się nabywca, nieruchomość ta jest ciężarem dla Gminnej Spółdzielni, bo muszą ponosić koszty dozoru, podatku itd. Problem jest. Sprzedaż nieruchomości pozwoliłby Spółdzielni załatwić ważną sprawę finansową. Pan Prezes ponowił prośbę. Może gmina widziałaby ten obiekt do zagospodarowania. Dodał, że być może, zajdzie konieczność wyburzenia części produkcyjnej obiektu. Koszt takiego wyburzenia szacuje się na około 40-50 tysięcy złotych, W ocenie pana Prezesa obiekt ma znaczną wartość. Ma dość ciekawą lokalizacja, a  budynek czerwony jest architektonicznie dosyć ciekawy. Obiekt wymaga obiekt nakładów, ale może stanowić znaczną wartość i być przydatny gminie. Czy gmina widziałaby możliwość wykorzystania tego obiektu do własnych celów? Co do wyburzenia, to na dzień dzisiejszy mimo, że kwota potrzebna na sfinansowanie wyburzenia obiektu produkcyjnego, jest dla GS trudna do wygospodarowania i ta decyzja wymaga pozwoleń na rozbiórkę. Póki co o takie pozwolenie nie występowali, bo nie mają potrzebnej kwoty na wyburzenie, aczkolwiek jest też tak, że może się okazać, iż po wyburzeniu znajdzie się za chwilę klient, który powie, że niepotrzebnie zostało wyburzone, bo jego by to interesowało, ale przed wyburzeniem.

Jeśli gmina widziałaby możliwość nabycia nieruchomości, to jest łatwiej podejmować decyzję z gminą niż z inna osobą, bo zobowiązania można rozliczać w ratach. Byliby skłonni do rozliczenia nieruchomości nawet w dwóch czy trzech latach czy nawet w dłuższym okresie czasu. Mają świadomość, że dłuższe niewykorzystywanie, spowoduje zdewastowanie. Oczekiwania finansowe GS są bardzo niewielkie, bo za te pieniądze to dzisiaj nie się działki, nie uzbroi się, ale jest na rynku nieruchomości w takich ośrodkach, jak Banie, jest jak jest. Ta nieruchomość w innych ośrodkach mogłaby mieć dwukrotnie wyższą cenę niż proponują. Nieruchomość jest wyceniona na 317.000 zł, ale są w stanie zbyć ją za 200.000 zł z rozłożeniem tych płatności na 3, 4 nawet więcej rat. Miesięczne utrzymanie tej nieruchomości kosztuje GS 2000 złotych. Jest to podatek i utrzymanie liczników. Liczniki utrzymują z tego powodu, że rezygnacja z nich stwarza dosyć duże problemy dla nowego właściciela.

            Pytań nie było.

 

Przewodnicząca Rady zarządziła przerwę, która trwała od 11.18 do 11.38. Po przerwie wznowiła obrady.

 

Ad. 12) Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych (druk nr 206).

Projekt uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych, stanowiący załącznik nr 16 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został zaopiniowany pozytywnie.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

W związku z tym iż grunt przy cmentarzu, przeznaczony pod cmentarz, będzie wydzierżawione na dalszy okres czasu radny Dariusz Pyrcz powiedział, że rozumie, iż budowana kaplica w Swobnicy nie będzie budowana na tym nowym gruncie.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że kaplica będzie budowana na cmentarzu. Radny Dariusz Pyrcz zapytał, czy na starym cmentarzu? Wójt odpowiedziała, że na starym cmentarzu. Dodała także, że gdyby zaistniała konieczność, to umowę zawartą na czas nieoznaczony można rozwiązać.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/174/08 w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych, która stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 13) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 207).

            Projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 18 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Projekt uchwały dotyczy nieruchomości niezabudowanej położonej w Lubanowie i oznaczonej w ewidencji gruntów nr działki 99 o powierzchni 0,25 ha obrębu Lubanowo. Wójt dodała, że z wnioskiem o nabycie przedmiotowej nieruchomości, tzw. żwirowni”, wystąpiła osoba fizyczna.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został negatywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W jawnym głosowaniu, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – oddała: 0 głosów „za”, przy 12 głosach „przeciw” oraz przy 2 głosach „wstrzymujących się”.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że Rada Gminy nie podjęła uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży.”

 

Ad. 14) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 208).

Projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 19 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Projekt stanowi o przeznaczeniu do sprzedaży niżej wymienionych nieruchomości niezabudowanych położonych w Baniach i oznaczonych w ewidencji gruntów obrębu Banie 2 numerami działek:

1)      673/14 o powierzchni 0,3296 ha, opisanej w księdze wieczystej nr 48936,

2)      656/2 o powierzchni 0,1479 ha,

3)      656/3 o powierzchni 0,1033 ha,

4)      656/4 o powierzchni 0,1883 ha,

5)      656/5 o powierzchni 0,0681 ha,

6)      656/6 o powierzchni 0,0831 ha.

Wójt dodała, że pierwsza działka jest to działka położona przy ul. Myśliborskiej za Ośrodkiem Zdrowia, a następne działki leżą w trójkącie między drogą na Pyrzyce a ulicą Żwirki i Wigury.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został zaopiniowany pozytywnie.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radna Anna Miecznikowska zapytała co się znajduje na działkach wymienionych w punktach 2-6 projektu uchwały.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że nic na nich nie ma. Rosną chwasty. Wójt dodała, że są to działki położone za Strażą Pożarną.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/175/08 w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, która stanowi załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 15) Podjęcie uchwały w sprawie zbycia udziału w nieruchomości (druk nr 209).

Projekt uchwały w sprawie zbycia udziału w nieruchomości, stanowiący załącznik nr 21 do niniejszego protokołu, zreferował Sekretarz Gminy. Powiedział, że projekt tej uchwały dotyczy przeznaczenia do sprzedaży lokalu kotłowni znajdującej się w Baniach przy ul. Bolesława Chrobrego 16. Wszystkie lokale w tym bloku zostały sprzedane. Stanowią własność prywatną. Został tam lokal kotłowni i Wspólnota, która tam jest zawiązana, wystąpiła z wnioskiem do Wójta Gminy Banie o nabycie w udziałach na rzecz Wspólnoty, w zależności od tego, jak będzie zawarte porozumienie, tego lokalu, stanowiącego kotłownię wraz ze sprzętem, który tam się znajduje, a więc piecem, całą kotłownią.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany i opiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 17 września 2008 r. i został zaopiniowany pozytywnie.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/176/08 w sprawie zbycia udziału w nieruchomości, która stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 16) Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia upoważnienia przez Radę Gminy dla Wójta Gminy Banie do podpisania umowy partnerskiej.

            Projekt uchwały w sprawie udzielenia upoważnienia przez Radę Gminy dla Wójta Gminy Banie do podpisania umowy partnerskiej, stanowiący załącznik nr 23 do niniejszego protokołu, zreferowała Wójt. Gmina Banie wyraziła chęć udziału w projekcie realizowanym w ramach „Transgranicznego Planu Działania – Infrastruktura łącząca”. Realizując założenia zawarte w projekcie niezbędny jest udział partnerów transgranicznych, z którymi należy zawrzeć porozumienie. W chwili obecnej trwają prace nad opracowaniem dokumentacji umożliwiającej przystąpienie do realizacji projektu pn. „Ochrona zasobów przyrodniczych Gminy Banie poprzez tworzenie tras pieszo-rowerowych wraz z infrastrukturą informacyjną”. Celem projektu jest wspólna realizacja budowy tras pieszo-rowerowych propagujących zieloną turystykę. Projekt ma zostać zrealizowany w ramach współpracy między gminami polsko-niemieckimi pod nazwą „Transgraniczny Plan Działania – Infrastruktura łącząca”. Aby spełniony został cel projektu niezbędne jest podpisanie umowy partnerskiej poprzedzone uzyskaniem zgody Rady Gminy Banie.

            Sekretarz Gminy dodał, że zadanie podzielone zostało na cztery etapy. I etap to trasa Baniewice las – Lubanowo, realizacja  2008 – 2009 r., koszt 350 tys. zł, II etap: Baniewice las – Swobnica, realizacja 2010 r., koszt 350 tys. zł, III etap: Lubanowo – granica gminy, realizacja 2011, koszt 225 tys. zł, IV etap: Swobnica – granica gminy, realizacja 2012 r., koszt 300 tys. zł. Koszt całkowity inwestycji na terenie Gminy Banie szacuje się na 1.225 tys. zł, plus 85750 zł na inne koszty związane z realizacją projektu, a czas potrzebny na realizację wyznaczony został na lata 2008-2012. Projekt ma zostać zrealizowany w ramach współpracy między gminami polsko-niemieckimi pod nazwą „Transgraniczny Plan Działania – Infrastruktura łącząca”. Aby spełniony został cel projektu niezbędne jest podpisanie umowy partnerskiej poprzedzone uzyskaniem zgody Rady Gminy Banie.

Projekt uchwały nie był opiniowany przez komisje rady, gdyż radni otrzymali go przed rozpoczęciem obrad bieżącej sesji

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Pytań nie było.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/177/08 w sprawie udzielenia upoważnienia przez Radę Gminy dla Wójta Gminy Banie do podpisania umowy partnerskiej, która stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 17) Odwołanie Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady (druk nr 192).

            Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie odwołania Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady, stanowiący załącznik nr 25 do niniejszego protokołu. Projekt stanowi o odwołaniu radnego Tadeusz Kulfa z w/w funkcji.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 13 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/178/08 w sprawie odwołania Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady, która stanowi załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 18) Wybór Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady (druk nr 193).

            Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady, stanowiący załącznik nr 27 do niniejszego protokołu. Przewodnicząca poprosiła o zgłaszanie kandydatur na tą funkcję.

Radny Tadeusz Durasiewicz zgłosił kandydaturę radnej Anny Miecznikowskiej, członka wymienionej komisji. Innych propozycji nie było.

Radna Anna Miecznikowska wyraziła zgodę na kandydowanie na tą funkcję.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie w sprawie wyboru radnej Anny Miecznikowskiej na Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XVI/179/08 w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady, która stanowi załącznik nr 28 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 19) Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

Wójt udzieliła odpowiedzi, jak niżej, na pytania zadane w 5. punkcie porządku obrad:

- radnej Annie Miecznikowskiej – śmieci niech posprzątają te osoby, które jest tam zostawiły. Śmieci należy wkładać do kosza, a nie torby ze śmieciami zostawiać przy koszu. Jak się widzi takie rzeczy, to trzeba ludziom zwracać uwagę. Nie będzie płacone za sprzątanie czyichś śmieci. Na śmieci jest kosz. Jeżeli śmieci leżą koło kosza, to jest wina ludzi. Może niech te śmieci poleżą na widoku i niech ludzie zobaczą co zrobili.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że nie wie, czy to akurat na nich podziała, bo ludzie są różni.

Sekretarz Gminy powiedział, że jeżeli można byłoby zidentyfikować właściciela śmieci, to nie byłoby problemu.

Sołtys Sołectwa Dłusko Gryfińskie Stefania Białko powiedziała, że jedynym wyjściem jest poproszenie zabierających śmieci ogólne, by zabrali te śmieci.

W odpowiedzi na pytanie radnej Anny Gałki Wójt poinformowała, że w piątek nie była w pracy i nic nie załatwiała w sprawie pani Dubkowskiej. Dzisiaj zobaczy, co można zrobić w sprawie podwórka.

Radna Anna Gałka powiedziała, że na całej działce pan Witeńko postawił wysoki mur.

Wójt powiedziała, że zgody na postawienie muru nie było. Dodała, że dzisiaj podejmie działania w sprawie podwórka dla pani Dubkowskiej.

Radna Anna Gałka powiedziała, że pani Dubkowska nie ma gdzie trzymać opału.

W odpowiedzi na pytanie radnego Zbigniewa Góralskiego na jakim etapie realizacji są zadania inwestycyjne zaplanowane na ten rok Wójt poinformowała:

- wszystkie inwestycje powinny być zakończone w tym roku, gdyż tak to wynika z podpisanych umów,

- realizacja poszczególnych zadań inwestycyjnych przedstawia się następująco:

 - zatoka autobusowa w Tywicy – wykonana,

- droga w Dłusku Gryfińskim – podjęto będą próby aby położyć asfalt; nie wiadomo co Starosto na to, jaki będzie koszt – trudno powiedzieć,

- chodnik przy ul. Kunowskiej w Baniach – według Głosu Szczecińskiego Starostwo zrobiło ten chodnik, natomiast przetarg na budowę parkingu i chodnika w ciągu ul. Kunowskiej w Baniach był 18.09.2008 r.

- nakładka asfaltowa w Babinku jest zrobiona, ale jeszcze nie odebrana,

- drogi transportu rolniczego w Tywicy – przystąpiono do przebudowy,

- remont budynku w Baniach ul. Grunwaldzka 12 – jest rozpoczęty i do końca listopada ma być wykonany,

- wiata przystankowa w Tywicy - wykonana

- parking przy ul. Kunowskiej – ma być wykonany 28 października br.

- kaplica cmentarna w Swobnicy – oczekuje się na pozwolenie na budowę,

- modernizacja budynku Urzędu Gminy – w tym roku to zadanie nie będzie wykonane ze względu na brak pieniędzy, a w zamian za to będą kupione krzesła, sukna na stoły do sali posiedzeń,

- sprzęt komputerowy dla Urzędu Gminy – część kupiono,

- remont świetlicy w Baniewicach i w Swobnicy – pozwolenie na budowę jest, tylko oczekuje się na nabór wniosków, by skorzystać z pieniędzy unijnych,

- modernizacja GOKiS dla potrzeb CKNONW (Centrum Kształcenia Na Odległość Na Wsiach) – wykonana,

- dokumentacja na remont GOKiS i rewitalizację parku w Baniach – wykonana,

- boisko wielofunkcyjne Orlik 2012 w Baniach – w listopadzie br. powinny być prace zakończone,

- obiekt rekreacyjno-sportowy w Piasecznie – jest w stanie takim, jak mówił radny Ciepły,

- place zabaw – został zamontowany plac zabaw w Baniewicach, a w Babinku, Swobnicy, Parnicy i Dłusku Gryfińskim - do realizacji. Planuje się występowanie o środki na te place będzie łącznie z wnioskami na remont świetlic, jak na przykład w Swobnicy czy w Baniewicach.

Sekretarz Gminy odpowiedział na pytanie radnej Anny Miecznikowskiej, dotyczące melioracji, mówiąc że w tym roku wykonano prace dotyczące zalanych posesji. Podpisana jest umowa na Lubanowo na odwodnienie do strony jeziora, rowu w kierunku pól. Jest tam jedna bardzo duża studnia przelewowa pozarywana. Oczekuje się na wykonawcę. Zadania te wykonywane są ze środków zaplanowanych na melioracje wodne.

Radna Anna Miecznikowska zapytała czy w Dłusku Gryfińskim wykonano tylko prace dotyczące zalania budynków pani Pabian?

Sekretarz Gminy odpowiedział, że dotyczące posesji państwa Stasiak i pani Pabian.

Na kolejne pytanie radnej Anny Miecznikowskiej czy dalej będzie coś czyszczone Sekretarz Gminy odpowiedział, że po sprawdzeniu jak będą wykonane prace w Lubanowie, podjęte będą w Dłusku Gryfińskim dalsze prac melioracyjnych – odpływ - od jeziora, z drugiej strony wsi. Tam musi być odbiór wody.

Na pytanie radnego Grzegorza Dobrowolskiego dotyczące ustawienia zegarów oświetlenia ulicznego Sekretarz Gminy odpowiedział, że sprawa była już dwa razy zgłaszana, ale póki co nie ma reakcji.

Radna Teresa Gała zapytała o oczyszczenie drogi Górnowo – Piaseczno.

Wójt odpowiedziała, że jeżeli chodzi o drogi powiatowe, to Zarząd Dróg Powiatowych nie ma ludzi do pracy. Na każdą czynność wycięcia krzaków muszą ogłosić przetarg.

Wójt poinformowała, że był wniosek Komisji Budżetowo-Gospodarczej i do Spraw Socjalnych o zamontowanie placu zabaw przy Przedszkolu w Baniach. Nowy plac jest już zamontowany. Komisja podnosiła też sprawę synagogi. Wójt poinformowała, że były z panią Śliwoską (pracownik Urzędu Gminy Banie- przyp. protokolanta) na Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Gmina Żydowska Zachodniopomorska złożyła trzy wnioski. Jeden wniosek był o pola i łąki, drugi o cmentarz, a trzeci o nieruchomość przy ul. Chrobrego w Baniach. Komisja od razu odrzuciła wniosek o pola i łąki. Cmentarza też nie chcą. Chcą synagogę. Na pytanie dlaczego nie chcą pól i łąki odpowiadają, że gmina żydowska nie ma żadnych dokumentów stwierdzających, że są ich właścicielami. Nie mają też dokumentów wskazujących, że byli właścicielem synagogi. Kazali szukać w archiwum, najlepiej w Berlinie. Opierają się na podstawie wniosku od Konserwatora Zabytków, w którym też nie jest napisane, że była tam synagoga. Tym nie mniej jakieś tam są wskazówki, że mogła tam być synagoga. Kazano gminie poszukać świadków, którzy na przykład w 1945 r. widzieli na tej sali jakieś napisy hebrajskie.

Radna Halina Świst powiedziała, że teraz okazuje się, iż przedszkole i synagoga mają wspólną ścianę. Może okazać się, że i przedszkole będzie ich własnością.

Wójt odpowiedziała, że nie. Dodała także, że na nic się zdały tłumaczenia, że przedszkole bez tej działki nie może istnieć i nie istniałoby.

Radna Anna Gałka zapytała czy oni też nie mają dokumentów? Po odpowiedzi Wójt, że nie mają powiedziała, że to oni powinni mieć dokumenty.

Wójt powiedziała, że Komisja nie przyjmuje tego do wiadomości. Komisja jest czteroosobowa, dwie osoby ze strony żydowskiej i dwie osoby ze strony rządowej. Gmina Szczecińska parę dni przed odbyciem się tej Komisja wnosiła o oddalenie sprawy, któryś raz z kolei. Oni nie robią nic w tym kierunku,  a wręcz napisali do nich takie pismo, że teraz po zmianie władzy wszystko się zmieniło, o ileś tam stopni, na gorsze.

Radna Anna Gałka powiedziała, że trzeba było jako argumentu użyć tego, że nasza gmina nie zależy do zamożnych.

Wójt powiedziała, że tak mówiła, ale to nie pomaga. Proponowali, że oddadzą synagogę w zamian za dwie działki budowlane. Wójt wtedy zapytała, na jakiej podstawie tak można byłoby zrobić. Sprawa tak wygląda i jest w zawieszeniu. Napisane zostało pismo do archiwum.

Radny Zbigniew Góralski powiedział, że mają cmentarz na ul. Ogrodowej.

Wójt powiedziała, że oni nie chcą cmentarza. Nawet nie wiedzą, że uporządkowany. Pokazano Komisji zdjęcia cmentarza. Przewodniczący Komisji był ciężko zdziwiony, że pismo jest negatywne o pani Wójt, a cmentarz jest uporządkowany. Była też na Komisji pani, która kiedyś była w Baniach. Jest ona jak gdyby przedstawicielem Gminy Żydowskiej. Ta pani nie chce nic mieć do czynienia z Gminą Szczecińską. Powiedziała, że z nimi nie można dojść do porozumienia. Należy przypuszczać, że sprawa z synagogą będzie długo trwała, ale póki co to gmina jest właścicielem synagogi i trzeba coś zrobić by ją zabezpieczyć.

Radna Halina Świst powiedziała, że na wspólnym powiedzeniu komisji prosiła o sprawdzenie kto jest właścicielem murku za GOKiS-em i by pomyśleć o zabezpieczeniu fragmentu murku, który grozi przewróceniem, aby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia.

Wójt powiedziała, że w czwartek i piątek była na Konwencie Wójtów i dlatego jeszcze nie jest to sprawdzone.

Radny Tadeusz Durasiewicz zapytał czy coś wiadomo na temat syreny strażackiej w Swobnicy? Czyja to była syrena i gdzie teraz się znajduje?

Wójt odpowiedziała, że jest to sprawdzane.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że na posiedzeniu komisji zapytał czy jest możliwość zamontowania dwóch lamp ulicznych, i ponawiając je, zapytał czy w tym roku będzie taka możliwość?

Wójt odpowiedziała, że w tym roku chyba nie będzie takiej możliwości.

Radna Lidia Tumłowska przypomniała, że zgłaszała potrzebę założenia lampy ulicznej na ul. Dworcowej.

Wójt odpowiedziała, że patrząc na to, jak działa ENEA, nie będzie to możliwe.

Radny Grzegorz Dobrowolski zapytał jaki jest koszt jednej lampy ulicznej?

Wójt odpowiedziała, że 600 do 700 złotych.

Sekretarz Gminy dodał, że z montażem wynosi to około tysiąca złotych.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że okazuje się, iż mniejsza wartość sprawy, tym większy stopień trudności.

Wójt potwierdziła to.

Radny Grzegorz Dobrowolski kontynuując wypowiedź powiedział, że milionowe zadania łatwo się przegłosowuje na tak, łącznie z zaciągnięciem kredytu. Dodał także, że na remoncie drogi w Babinku zaoszczędzono i zapytał dlaczego nie można dwóch tysięcy złotych przeznaczyć na lampy? Jeszcze są sygnały, że może jeszcze coś będzie.

Sekretarz Gminy powiedział, że to nie jest tak. Zakończono drugi etap wymiany lamp oświetlenia ulicznego. To, co było zaplanowane na ten rok, zostało zrobione. Teraz trzeba czekać na trzeci etap.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że do tego nie ma pretensji, bo faktycznie mógł się spóźnić. Następnie powiedział, że w Babinku jest asfaltowe boisko i mieszkańcy proszą by zamontować na nim 2 słupki z obramowaniem do kosza. Zamontować je na końcach boiska do siatkówki. Radny Zapytał czy jest to możliwe do wykonania?

 

Ad. 20) Wolne wnioski i sprawy różne.

Wójt powiedziała aby może zastanowić się jeszcze nad ofertą Gminnej Spółdzielni „SCH” w Baniach w sprawie sprzedaży dawnej masarni. Dodała, że w czasie przerwy padła propozycja aby przeznaczyć budynek na mieszkania socjalne.

Radna Lidia Tumłowka zaproponowała obejrzenie masarni pod kątem zrobienia tam mieszkań socjalnych.

Radna Halina Świst powiedziała, że gmina pozbędzie się dochodu w postaci podatku w wysokości 2 tysiące miesięcznie, tak jak pan Prezes mówił, a rocznie 24 tysiące złotych, a ci ludzie i tak nie będą płacić, a gmina poniesie dodatkowe koszty.

Sekretarz Gminy powiedział, że wybudowanie nowego budynku socjalnego będzie tańsze.

Radny Grzegorz Dobrowolski zaproponował by murek w pobliżu kościoła w Babinku, przy nowo położonym asfalcie, odrestaurować. Chodzi o odcinek półtora metra do dwóch. Może Konserwatora Zabytków prosić o dofinansowanie tego remontu? Jest to mur kamienny przy parku. W tej chwili murek jest porośnięty. Obecnie osoba z prac społeczno-użytecznych porządkuje pobocze do samego murku. Plantuje ziemię, zrywa darń i w tej chwili ten kamienny murek jest zupełnie odkryty. Pozostaje tylko kwestia jego odrestaurowania. Gdyby został odrestaurowany, to wjazd do Babinka byłby bardzo ładny. Ładna droga już jest. Park jest zabytkowy.

Radna Anna Gałka zapytała czy uzyska konkretną odpowiedź w sprawie kontenera dla sportowców, bo problem naprawdę jest. Obecnie Szkoła Podstawowa w Lubanowie jest po remoncie i pani dyrektor szkoły jest średnio zadowolona z tego, że sportowcy muszą korzystać ze szkoły korzystać, bo szkoła jest wyremontowana. Jest ładnie, jest czysto, a piłkarze czasami są zabłoceni. Wiadomo jak to z boiska. Chcieliby się też umyć. Kontenera brakuje bardzo. Drużyny przyjezdne bardzo się złoszczą, gdyż nie mają się gdzie przebrać. Przebierają się przy samochodach.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że trzeba zorientować się, jakie są aktualnie ceny kontenerów. Potrzebne są 3 pomieszczenia dla sędziów.

Wójt dodała, że pani Skarbnik Gminy musi poszukać funduszy.

Radna Anna Gałka uzupełniając swoją wypowiedź dodała, że sami sportowcy więcej nie są w stanie zrobić. Co mogli to zrobili. We własnym zakresie zrobili super ławki Sędziowie muszą mieć osobne pomieszczenia, ale kontenery są czasami dłuższe i podzielone, tak że będzie pomieszczenie dla sędziego. Pomieszczenie dla sędziego musi być zamykane na klucz, bo zostawiają tam osobiste rzeczy. Osobiste rzeczy zostawiają też zawodnicy i goście.

Radna Anna Miecznikowska mówiąc, że słyszała od pani Wójt, że będą składane wnioski na Swobnicę i Baniewice zapytała kiedy będą składane wnioski na Dłusko Gryfińskie?

Wójt odpowiedziała, że świetlicę w Dłusku Gryfińskim planuje się zrobić swoimi siłami, bo jest tam problem i nie można wniosku pisać. W Dłusku od lat parę metrów jest własnością prywatnej osoby.

Sekretarz Gminy dodał, że w związku z tym nie ma możliwości wprowadzenia kanalizacji bezpośrednio na działkę gminną.

Radna Anna Miecznikowska zapytała o termin remontu świetlicy.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że remont będzie rozpoczęty w roku przyszłym. Wójt dodała, że trzeba tam wymienić okna.

Sołtys Sołectwa Baniewice Jan Ryszard Storski zgłosił następujące sprawy:

- w Baniewicach jeden pan zaczyna drogi orać, w zeszłym roku zaorał drogę i miał ją doprowadzić do porządku, ale z powrotem zaorał i ludzie nie mają dojazdu do następnych pól,

- u sąsiadki sołtysa (pani Kilasińskiej) przez pole przechodzi kanalizacja albo burzówka i jest tam kryty kanał. Do rowu jest 2 metry i nie zakryty. Teraz ktoś jeździł kultywatorem i wszystkie śmieci tam zagarnął i znów będą pretensje, że ludzi zalewa.

- w Baniewicach zaczną niedługo robić chodniki, ale na dotychczasowym chodniku leży słup. Elektrycy wymienili słup na wiosnę i pozostawili słup na chodniku. Powiedziano, że jak słup nie będzie zabrany, to chodnika nie zrobią.

Wójt odpowiedziała, że tak nie będzie. ENEA musi słup zabrać.

Radna Anna Miecznikowska zapytała kiedy będzie lub była sporządzona inwentaryzacja dróg gminnych?

Sekretarz Gminy odpowiedział, że inwentaryzacja jest w trakcie sporządzania.

Radny Grzegorz Dobrowolski zapytał czy były zgłoszone drogi transportu rolniczego do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego?

Wójt odpowiedziała, że zostały zgłoszone.

Radny Grzegorz Dobrowolski kontynuując pytanie zapytał, które drogi zostały zgłoszone?

Wójt odpowiedziała, że zgłoszone zostały dwie drogi:

- w Swobnicy do cmentarza i tzw. Kozia (równoległa do cmentarza),

- droga Banie do Sosnowa.

Radny Grzegorz Dobrowolski zapytał o remont drogę Babinek - Rożnowo.

Wójt odpowiedziała, że nie w tym roku.

Radny Grzegorz Dobrowolski powiedział, że napisał interpelację o zgłoszenie drogi do remontu, aby skorzystać z możliwości dofinansowania, a okazuje się, że nie zgłoszono tej drogi.

Wójt powiedziała, że została zgłoszona droga Banie – Sosnowo, gdyż uważa ją priorytetową ze względu na istniejącą tam oczyszczalnią ścieków i na teren inwestycyjny. Na tereny te jest aktualny plan zagospodarowania i liczy, że znajdą się na nie inwestorzy. Wójt dodała, że chciałaby mieć tyle pieniędzy, aby wszystkie drogi wyremontować.

Odnosząc się do powyższej wypowiedzi o uważaniu drogi Banie – Sosnowo za priorytetową radna Anna Miecznikowska powiedziała, że na posiedzeniu komisji ustalono, że miała być zrobiona droga z Dłuska Gryfińskiego do Góralic.

Wójt powiedziała, że podtrzymuje to co powiedziała, to jest, że droga Banie – Sosnowo powinna być priorytetowa.

Radna Anna Miecznikowska zapytała, co dalej z drogą z Dłuska Gryfińskiego do Góralic, tym bardziej, że część drogi przechodzi przez samą miejscowość?

Wójt odpowiedziała, że miał być zmówiony paczer do łatania dziur w drodze, tak jak w ubiegłym roku.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że tam został duży kawałek drogi do zrobienia. Ludzie są bardzo zawiedzeni, że remontu drogi nie będzie. W Dłusku Gryfińskim od lat nie pamięta, kiedy była robiona jakakolwiek droga. Jedynie tyle, co przejedzie równiarka.

Wójt powiedziała, że jeżeli chodzi o jakąkolwiek drogę, to w tym roku była remontowana droga powiatowa.

Radna Anna Miecznikowska powiedziała, że nie było remontu dróg transportu rolniczego, a ta droga wyremontowana w tym roku, to wiadomo, jak wygląda.

Wójt odpowiedziała, że tak, ale nie można mówić, że się nie pamięta aby jakakolwiek droga była robiona. Dodała także, że wiosną remontowana była droga z Dłuska do Górnowa.

Odnosząc się do wypowiedzi o wyremontowaniu drogi do Górnowa radna Anna Miecznikowska powiedziała, że tak, ale zaraz po remoncie tej drogi mówiła, że droga jest do naprawy.

Wójt odpowiedziała, że właśnie łatanie dróg to jest tylko wkładanie pieniędzy w dziury. Wiosną są łatane drogi, a już jesienią nie można drogą przejechać. Jeżeli myśli się o drogach, to powinno się myśleć o większych nakładach.  Dobrze, że już żużlówek nie można robić.

Sołtys Sołectwa Banie Krystyna Szaja zapytała czy coś wiadomo kiedy dentysta rozpocznie pracę w Baniach?

Wójt odpowiedziała, że za parę dni. Pozostały do załatwienia sprawy formalne.

 

Ad. 21) Zakończenie sesji.

            Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca Rady o godz. 12.45 zamknęła XVI sesję Rady Gminy Banie.

Liczba załączników do protokołu – 26.

Protokołowała:                                                           Przewodniczyła:

Inspektor Anna Myszka                      Przewodnicząca Rady Gminy – Danuta Zawadzka-Zając

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kalina Wójcik 29-10-2008 13:53:58
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kalina Wójcik 29-10-2008
Ostatnia aktualizacja: Kalina Wójcik 29-10-2008 13:53:58