Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Banie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacja o pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane suszą lub huraganem w 2008 r.

 Pomoc dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r.   


W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. (Dz.U. 173, poz.1070) Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że na mocy tego rozporządzenia rodziny rolnicze, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. mogą ubiegać się o pomoc społeczną, jeżeli:

  1. co najmniej jedna osoba w tej rodzinie jest rolnikiem, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, który podlega temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie;
  2. szkody spowodowane przez suszę lub huragan zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 77, poz.514, z późn. zm.),
  3. szkody w uprawach rolnych spowodowane przez suszę wynoszą średnio powyżej 30% w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Pomoc z tytułu suszy będzie udzielana w wysokości 500 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni do 5 ha użytków rolnych albo w wysokości 1000 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej     5          ha        użytków           rolnych.

Rodziny rolnicze poszkodowane przez huragan otrzymają zasiłki w wysokości do 15 tys. zł. w zależności od wysokości szkód spowodowanych przez huragan w budynkach inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarniach i innych budynkach i budowlach służących do produkcji rolniczej, ciągnikach, maszynach i urządzeniach rolniczych.

Wnioski o pomoc można składać w ośrodku pomocy społecznej gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania rolnika w nieprzekraczalnym terminie do 10 października 2008 r.

 

 

                                                                           Kierownik

                                                                                      Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

                                                                                                                             w Baniach

                                                                                                                     Elżbieta Rozpondek 

W załączniku rozporządzenie oraz wzory wniosków

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 rozporzA_dzenie_oraz_zaA_aczniki.pdf (PDF, 45.22Kb) 2008-10-02 12:29:06 568 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kalina Wójcik 02-10-2008 12:29:06
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kalina Wójcik 15-09-2008
Ostatnia aktualizacja: Kalina Wójcik 02-10-2008 12:30:51