Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Banie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół z obrad


Protokół Nr IV/07

IV sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 19 stycznia 2007 r.

w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Baniach

Przewodnicząca Rady Gminy o godz. 10.10 otworzyła IV sesję Rady Gminy Banie. Powitała radnych, Wójta Gminy Banie - Teresę Sadowską, Zastępcę Wójta - Grzegorza Dudka, Sekretarz Gminy - Joannę Hrabską, Skarbnik Gminy - Grażynę Nowak, sołtysów oraz pozostałych gości.

Przewodnicząca Rady na podstawie listy obecności radnych oświadczyła, że aktualnie w sesji uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych uchwał.

Listy obecności radnych oraz gości zaproszonych stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Na wniosek Przewodniczącego Rady, Rada Gminy na stan 15 radnych, w obecności 13 radnych - powołała 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - radną Halinę Świst na sekretarza obrad, która uprzednio wyraziła zgodę na pełnienie tej funkcji.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że porządek obrad, stanowiący załącznik nr 3 do niniejszego protokołu, radni otrzymali na piśmie wraz ze zwołaniem IV sesji Rady. Następnie zapytała czy ktoś spośród radnych chciałby wystąpić z wnioskiem o dokonanie zmian w wyżej wymienionym porządku obrad. Wniosków o zmianę porządku obrad IV sesji Rady nie zgłoszono.

Przewodnicząca Rady przypomniała, że porządek obrad dzisiejszej sesji przedstawia się następująco

  1. Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, powołanie sekretarza obrad, przedstawienie porządku obrad.

  2. Przyjęcie protokołu III sesji Rady.

  3. Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał.

  4. Interpelacje i zapytania radnych.

  5. Odwołanie Sekretarza Gminy Banie (druk nr 16).

  6. Powołanie Sekretarza Gminy Banie (druk nr 17).

  7. Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego (druk nr 18).

  8. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 20).

  9. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowej jej użytkownikowi wieczystemu (druk nr 21).

  10. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy na 2007 r. Gminy Banie z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 19).

  11. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 r. (druk nr 22).

  12. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 r. (druk nr 23).

  13. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na 2007 r. (druk nr 28).

  14. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych Rady (druk nr 24).

  15. Zatwierdzenie planów pracy komisji Rady Gminy na 2007 r.

  1. Komisji Rewizyjnej (druk nr 25),

  2. Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych (druk nr 26),

  3. Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska (druk nr 27).

  1. Podziękowanie sołtysom za pracę w mijającej kadencji.

  2. Odpowiedź na interpelacje i zapytania radnych.

  3. Wolne wnioski i sprawy różne.

  4. Zakończenie sesji.

Ad. 1) Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, przedstawienie porządku obrad.

jak wyżej

Ad. 2) Przyjęcie protokołu III sesji Rady.

W wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych - jednogłośnie, to jest: 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się”, przyjęła protokół Nr III/06 sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 28 grudnia 2006 r., bez zastrzeżeń.

Ad. 3) Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym.

Wójt - Teresa Sadowska złożyła informację o pracy w okresie międzysesyjnym, jak niżej:

Miesiąc styczeń jest miesiącem bardzo wytężonej pracy w Urzędzie. Wszyscy pracownicy Urzędu pracują naprawdę bardzo ciężko. Jest okres sprawozdawczości za rok ubiegły. Jest mnóstwo pracy z tym związanej. Do tego dochodzą bieżące sprawy. Zbliżają się wybory do Izb Rolniczych. Jest to zadanie zlecone, które zajmuje sporo czasu.

W okresie sprawozdawczym wykonano następujące prace remontowe i gospodarcze:

- wymiana instalacji elektrycznej przy ulicy Sosnowej,

- naprawa - remont dróg: w Swobnicy drogi na pgr, na ul. Ogrodowej, na ul. Różanej i na ul. Sienkiewicza,

- remont instalacji elektrycznej w remizie strażackiej,

- czyszczenie studzienek kanalizacyjnych: w Lubanowie, przy ul. Sienkiewicza,

- raz w tygodniu wykonywane są cykliczne prace na składowisku odpadów w Kunowie.

Na III sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 28 grudnia 2006 r. Rada podjęła 7 uchwał. Uchwały te przesłano w ustawowym terminie do organu nadzoru tj. do Wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.

Były to następujące uchwały:

  1. Nr III/10/06 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 r.

  2. Nr III/11/06 w sprawie zmiany budżetu gminy na 2006 r.

  3. Nr III/12/06 w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2007 r.

  4. Nr III/13/06 w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w jednostkach budżetowych,

  5. Nr III/14/06 w sprawie poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa,

  6. Nr III/15/06 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Banie,

  7. Nr III/16/06 w sprawie planu pracy Rady Gminy Banie na 2007 r.

Uchwały zostały wcielone w życie.

Uchwała Nr III/12/06 w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2007 r. została przesłana do redakcji Dziennika Urzędowego Województwa Zachodniopomorskiego z wnioskiem o publikację.

W okresie sprawozdawczym wydałam 5 zarządzeń. Są to następujące zarządzenia:

  1. Nr 6/06 z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 r.,

  2. Nr 7/07 z dnia 8 stycznia 2007 r. w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich,

  3. Nr 8/06 z dnia 15 grudnia 2007 r. w sprawie układu wykonawczego budżetu gminy na 2007 r.

  4. Nr 9/07 z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie przeznaczenia lokali do sprzedaży,

  5. Nr 10/07 z 19 stycznia 2007 r. w sprawie powołania komisji przetargowej.

Złożyliśmy wniosek do Pomeranii na dofinansowanie festynu na Ziemi Bańskiej.

Ad. 4 ) Interpelacje i zapytania radnych.

Radna Anna Gałka - czy jest jakaś szansa w związku z zakazem wydanym przez pana Ministra Giertycha w sprawie organizowania różnego rodzaju imprez w placówkach oświatowych? Taką placówką jest Szkoła Podstawowa w Lubanowie. Jest to jedyne miejsce, gdzie do tej pory można było coś zorganizować. Lubanowo, jako jedna z nielicznych miejscowości w gminie Banie, została dalej pokrzywdzona. My byliśmy w trakcie planowania takiej zabawy na sobotę przed feriami. Robimy to z myślą gromadzenia środków na rachunku dochodów własnych szkoły, który mamy otwarty. I niestety nie będziemy mogli zorganizować zabawy. W szkole nie będzie można, a czy jest jakaś szansa, aby w tej czteroletniej kadencji wybudować jakąś salę w Lubanowie?

Wójt - jeżeli organizować, to bez sprzedaży i spożywania alkoholu. Imprezy w szkole mogą być bezalkoholowe. Natomiast co do budowy sali, to nie odpowiem w tej chwili.

Ad.5) Odwołanie Sekretarza Gminy Banie (druk nr 16).

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały Rady Gminy sprawie odwołania Sekretarza Gminy Banie, stanowiący załącznik nr 4 do niniejszego protokołu. Projekt stanowi o odwołaniu Sekretarza Gminy Banie Joanny Hrabskiej. Uzasadnienie: Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) rada gminy, na wniosek wójta, odwołuje sekretarza gminy.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że wszystkie projekty uchwał przygotowane na dzisiejszą sesję były analizowane przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie wszystkie projekty uchwał.

Wniosek Wójta Gminy Banie z dnia 9 stycznia 2007 r. o odwołanie Sekretarza Gminy Banie Joanny Hrabskiej, stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

W dyskusji głos zabrali:

Sekretarz Gminy Joanna Hrabska - ponownie pod obrady Rady został złożony wniosek o odwołanie mnie z funkcji Sekretarza Gminy Banie. Jednakże tym razem jest on na moją prośbę, gdyż nie widzę możliwości dalszej współpracy z panią Wójt Teresą Sadowską. Moja decyzja podyktowana jest tym, że po sesji w dniu 28 grudnia 2006 r. pani Wójt powiedziała mi, że więcej nie wystąpi z wnioskiem o moje odwołanie, jednakże na drugi dzień była już całkiem inna rozmowa, że nie może mi obiecać, że mnie nie odwoła. W Głosie Szczecińskim z dnia 29 grudnia 2006 r. możemy także przeczytać, że od dnia 2 stycznia 2007 r. w Baniach przychodzą nowe władze. Widzę, że decyzje są podejmowane też bez Państwa. Słowa widać nie mają pokrycia i są bardzo zmienne z dnia na dzień. W takiej sytuacji nie widzę możliwości dalszej współpracy, gdyż praca w takim stresie i napięciu chyba dla nikogo nie byłaby zbyt interesująca. W związku z powyższym proszę Państwa o odwołanie mnie z funkcji Sekretarza Gminy Banie.

Wójt - nie mam wpływu na to, co wypisuje Głos Szczeciński. Też byłam tym ciężko zdziwiona. Fakt, po tej sesji, gdzie nie zrozumieliśmy się z Radą, bo jak sama pani wie, prosiła pani o dokonanie odwołania na sesji w dniu 28 grudnia 2006 r,, jak przyszłam z sesji, powiedziałam, że na razie będziemy pracować, ale na drugi dzień pani była i pytała: Czy ja zapomnę, że pani była przeciwko mnie, a była za Wójtem Jusiem? Powiedziałam, że nie widzę możliwości, żebym zapomniała. I na tym to się skończyło. Za tym poszły inne kroki.

Sekretarz Gminy Joanna Hrabska - ja nie powiedziałam, że byłam przeciwko pani, tylko, że byłam powołana za pana Jusia.

Wójt - mówiła pani, że była przez kadencję kilku wójtów. Porozumiałyśmy się i myślę, że niepotrzebne jest przegadywanie się.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały w sprawie odwołania Sekretarza Gminy Banie.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych - 9 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 3 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/17/07 w sprawie odwołania Sekretarza Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Po głosowaniu pożegnano odwołaną Sekretarz Gminy panią Joannę Hrabską. Kwiaty wręczyła pani Wójt z życzeniami wszystkiego najlepszego.

Pani Joanna Hrabska podziękowała za odwołanie i życzyła miłej pracy.

Przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę, która trwała od 10.20 do 10.35. Po przerwie wznowiła obrady.

Ad. 6) Powołanie Sekretarza Gminy Banie (druk nr 17).

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały Rady Gminy sprawie powołania Sekretarza Gminy Banie, stanowiący załącznik nr 7 do niniejszego protokołu. Projekt stanowił o powołaniu Jerzego Zgody na Sekretarza Gminy. Uzasadnienie: Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) rada gminy, na wniosek wójta, powołuje sekretarza gminy.

Wniosek Wójta Gminy Banie z dnia 9 stycznia 2007 r. o powołanie Sekretarza Gminy Jerzego Zgodę stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Na sali posiedzeń obecny był kandydat na Sekretarza Gminy - pan Jerzy Zgoda.

W dyskusji głos zabrali:

Wójt - chciałabym przedstawić pana Jerzego Zgodę. Państwo wyraziliście życzenie, aby zaprosić pana Jerzego na sesję w celu przepytania. Bardzo proszę o zadawanie pytań.

Radny Zbigniew Góralski - czy pan sobie poradzi?

Pan Jerzy Zgoda - Państwo na pewno wiecie, że daleko stąd nie pracowałem, tak że jestem wielu osobom znanym. Pracuję od 8 lat w samorządach. Byłem radnym jednej kadencji, następnie 8 lat Zastępcą Burmistrza Trzcińsko - Zdróju. Ze względu na to, że nie było tam sekretarza gminy, więc pełniłem dwie jakby funkcje: przede wszystkim Sekretarza i jednocześnie Zastępcy. Miało to się zmienić od tego roku. Miały być rozdzielone te dwie funkcje, zresztą taki jest wymóg ustawy. Coraz więcej kontroli mówi o tym, aby te dwie funkcje rozdzielać. Nie jest mi obca administracja. Jestem po Akademii Rolniczej. Ukończyłem studia podyplomowe: z prawa administracyjnego, marketnig i zarządzanie oświatą. Trudno jest mówić o sobie. Nie kandydowałem w tym roku w żadnych wyborach, gdyż uważałem, że jeżeli mam swoją funkcję pełnić dalej, to nie można stanowisk łączyć. Trzeba wykonywać jedną rzecz a dobrze. W Trzcińsko - Zdroju zmieniły się, tak jak u Państwa, władze. Jestem również tego zdania, że każdy szef zakładu, w tym wypadku urzędu, dobiera sobie ludzi do współpracy. Jest to jego prawo. Pani Wójt zaproponowała mi współpracę w obecnej kadencji. Myślę, że jeżeli Państwo zaakceptują moją osobę, nie będę zajmował się tylko sprawami związanymi z funkcjonowaniem Urzędu, ale swoje doświadczenia z ośmiu lat pracy w samorządach przy realizacji wielu projektów przekażę na pewno pani Wójt i Zastępcy. Jest wiele przetartych dróg i można z nich skorzystać, bo dla nowych osób jest to dużo trudniej. Swoje doświadczenie z całych ośmiu lat przeleję tutaj, tak żeby efekty mojej pracy były widoczne. Jeżeli chodzi o urząd, to skarbem każdego urzędu, są przede wszystkim pracownicy. Ja starałem się robić zawsze w ten sposób, że pracownik ma być samodzielnym pracownikiem, nie wolno szczędzić na jego doskonaleniu i nawet w sytuacji zmiany władzy co 2 tygodnie, urząd powinien funkcjonować normalnie. Na tę sprawę będę zwracał największą uwagę. Swoją rolę i pracowników urzędu widzę jako służenie społeczeństwu, dbanie o sprawy lokalne, każdego obywatela. Kodeks postępowania administracyjnego istnieje praktycznie dla funkcjonowania między urzędami. Natomiast sprawy załatwia się na bieżąco. Nie trzeba czekać 30 czy 20 dni, bo tak mówi prawo. Jeżeli ktoś przyjeżdża 15, 20 czy więcej kilometrów, to sprawy proste trzeba załatwiać od ręki, jeżeli oczywiście jest to możliwe. Jeżeli Państwo macie jakieś pytania, to proszę. Jestem gotów na nie odpowiedzieć.

Radna Anna Miecznikowska - chciałabym zapytać, dlaczego akurat tutaj? Czy tylko pani Wójt zaproponowała panu współpracę?

Pan Jerzy Zgoda - nie ukrywam, że mam inne propozycje pracy. Natomiast praca w samorządzie to jest to, co akurat chciałbym robić. Byłaby to kontynuacja mojej poprzedniej pracy. Ponadto jest to praca blisko mojego miejsca zamieszkania. Mam rodzinę. Dojeżdżanie do Szczecina czy Stargardu jest jednak kłopotliwe, a przede wszystkim chciałbym robić w dalszym ciągu to, co uważam, że robię dobrze. W dalszym ciągu pracować w samorządach. Do tej pory jestem na urlopie bezpłatnym w Zespole Szkół w Myśliborzu, bo tam była moja pierwsza praca na tym terenie. I tam mam możliwość powrotu. Praca w samorządzie, to jest to chciałbym robić.

Innych pytań nie było.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały w sprawie powołania Sekretarza Gminy Banie.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych - 10 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 3 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/18/07 w sprawie powołania Sekretarza Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu

Pan Jerzy Zgoda podziękował serdecznie za zaufanie oraz powiedział: Myślę, że swoją pracą udowodnię, że Państwa głos nie był stracony.

Po zrealizowaniu 6. punktu porządku obrad, salę obrad opuścił Wiceprzewodniczący Rady radny Tomasz Majer. Na sesji pozostało 12 radnych.

Ad. 7) Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego (druk nr 18).

Projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, stanowiący załącznik nr 10 do niniejszego protokołu, odczytała Przewodnicząca Rady. Projekt uchwały stanowił o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego Krzysztofa Dankiewicza do Rady Gminy Banie w okręgu wyborczym nr 1 wskutek pisemnego zrzeczenia się mandatu.

Uzasadnienie: Radny Krzysztof Jan Dankiewicz w dniu 28 grudnia 2006 r. złożył pisemne zrzeczenie się mandatu radnego Gminy Banie powołując się na art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 170, poz. 1218).

Przepis ten stanowi, że członek korpusu służby cywilnej nie może łączyć pracy w służbie cywilnej z mandatem radnego. Korpus służby cywilnej tworzą, między innymi, powiatowi lekarze weterynarii (art. 2 ust. 2 w/w ustawy). Radny Krzysztof Jan Dankiewicz jest Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Rada Gminy stwierdza wygaśnięcie mandatu w drodze uchwały, najpóźniej w 3 miesiące od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję.

Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/19/07 w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Ad. 8) Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 20).

Projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 12 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Projekt uchwały stanowił o przeznaczeniu do sprzedaży następujących nieruchomości niezabudowanych położonych w Baniach:

  1. nieruchomość opisaną w księdze wieczystej nr 50528 i oznaczoną nr działki gruntu 93 o powierzchni 0,0808 ha obrębu Banie 1;

  2. nieruchomość oznaczoną nr działki gruntu 230 o powierzchni 0,2024 ha obrębu Banie 1.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję.

Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 10 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/20/07 w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Ad. 9) Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowej jej użytkownikowi wieczystemu (druk nr 21).

Projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowej jej użytkownikowi wieczystemu, stanowiący załącznik nr 14 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Projekt uchwały stanowił o wyrażeniu zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,27 ha położonej w Swobnicy, opisanej w księdze wieczystej nr 23551 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Gryfinie i oznaczonej nr działki gruntu 366 obręb Swobnica, na rzecz jej użytkowników wieczystych.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję.

Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/21/07 w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowej jej użytkownikowi wieczystemu, która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Ad. 10) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy na 2007 r. Gminy Banie z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 19).

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy na 2007 r. Gminy Banie z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, stanowiący załącznik nr 16 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Ponadto powiedziała: od 2003 r. gmina zobowiązana jest do uchwalania rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Program ten wskazuje zakres współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dyskutowaliśmy na posiedzeniu komisji nad tym programem. Program musi być uchwalony, chociaż wszyscy zgodziliśmy się, że jest to niejako martwy program. Przynajmniej na razie. Myślę, że działając razem, postaramy się bardziej uaktualnić ten program. Po prostu wprowadzać go w życie, bo taki martwy program, na papierze, nic nie daje. Musimy zadziałać z całą Radą.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję.

Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/22/07 w sprawie przyjęcia Programu współpracy na 2007 r. Gminy Banie z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, która stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

Ad. 11) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 r. (druk nr 22).

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 r., stanowiący załącznik nr 18 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radna Halina Świst - przypuszczam, że takie programy odkąd istnieje Rada, są, bo problem istnieje. Pani, która zajmuje się tymi sprawami mówiła, że coraz młodsi ludzie sięgają po alkohol. Program jest bardzo fajny, z tym że on nie rozwiązuje istniejącego problemu. Państwo mieszkający na wioskach, panie i panowie sołtysi wiedzą, jak to wszystko wygląda. Jeśli my nie pomożemy tym dzieciom, jeśli my do nich nie wyjdziemy z jakimiś propozycjami co w zamian, aby nie spędzali czasu pod sklepem, na przystanku, to się nie zmieni. Spędzają tam czas, bo nie mają innej alternatywy. Chwała tym społecznościom, gdzie była możliwość i powstały jakieś kluby, gdzie młodzież może się spotkać. Nie wiem, jak to wygląda. Może kiedyś poprosimy sołtysów, aby nam opowiedzieli na Radzie, jak dzieci i młodzież może spędzać czas. Natomiast zróbmy coś, żeby ta młodzież miała się gdzieś spotykać. W szkołach, wiem z doświadczenia, jest coraz mniej pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne. Gmina nasza nie jest bogatą gminą i nie możemy sobie pozwolić, aby z pieniędzy gminy zagospodarować wolny czas. Pomyślmy o tym, żeby młodzież przyciągnąć. Zróbmy coś dla niej. Nie wiem jak. Jest to do przemyślenia. Bo jeśli my czegoś nie zrobimy, to się nic nie zmieni, bo program jest piękny, ale co z tego. Program programem, a młodzież w dalszym ciągu nie będzie miała się gdzie spotykać. Prosimy panią Wójt, Zastępcę, teraz pana Sekretarza, żeby jakiś działaniami przyciągnąć młodzież. Już zaczyna się powolutku coś dziać w naszym GOKiS-ie, mimo iż tak to jest za mało. Kropla w morzu w stosunku do potrzeb młodzieży, szczególnie wtedy, kiedy przyjeżdżają na ferie, kiedy zjeżdżają na wakacje.

Radna Anna Miecznikowska - program jest dosyć dobry tylko, że w Piasecznie jest świetlica udostępniona tylko 2 razy w tygodniu. Ogrzewanie tam jest elektryczne. Dużo rzeczy się marnuje. U nas w Dłusku można by było jakoś zagospodarować salę czy klub, ale klub jest w opłakanym stanie. Jadąc dzisiaj na sesję zobaczyłam, że nad drzwiami jest zwalony daszek. Ona z wierzchu wygląda makabrycznie. Już nie mówię o środku. Ale może chociaż pomalować klub, postawić stoliki i aby młodzież sama przychodziła. Ja kilka razy mówiłam o placu zabaw. Plac zabaw jest zdemolowany nie dlatego, że dzieci tam siedzą, tylko dlatego, że młodzież nie ma co ze sobą zrobić. Oni nie umieją posiedzieć spokojnie, tylko, jak się bujają, to się wyżywają. Gdyby chociaż pomalować im ten klub i stworzyć jakieś możliwości, żeby mogli wchodzić tam swobodnie, może by to wszystko trochę inaczej wyglądałoby. Przystanek też.

Wójt - tam trzeba trochę większego remontu, bo samo pomalowanie nic nie da.

Sołtys Sołectwa Dłusko Gryfińskie - Stefania Białko - tam trzeba położyć nowe tynki, bo jest wilgoć i tynki odpadają. Okna są w opłakanym stanie i zaraz wypadną. Potrzebne jest nowe oświetlenie. Tam po prostu trzeba przeznaczyć jakąś większą kwotę i zrobić generalny remont.

Radna Marzenna Zajączkowska - w każdej wiosce jest to samo. Baniewice nic nie mają, ani sali, ani klubu. Mają zdemolowany przystanek.

Radny Grzegorz Dobrowolski - mam pytanie odnośnie naszej sali w Babinku. Do kogo ta sala należy, bo są zdania podzielone. I nie wiadomo, czy to jest jeszcze pana Studzińskiego, czy Agencji, czy to już gmina przejęła? Faktycznie, kto jest właścicielem tej sali? Obiekt jest naprawdę ładny, chociaż zniszczony.

Wójt - dowiemy się.

Innych zgłoszeń do dyskusji nie było. Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/23/07 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 r., która stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

Ad. 12) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 r. (druk nr 23).

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 r., stanowiący załącznik nr 20 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Powiedziała także, zwracając się do sołtysów, że na sesji jest mało dyskusji, ale na wspólnym posiedzeniu stałych komisji wszystkie problemy były bardzo mocno i burzliwie omawiane.

Innych wypowiedzi nie było. Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/24/07 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 r., która stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

Ad. 13) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na 2007 r. (druk nr 28).

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na 2007 r., stanowiący załącznik nr 22 do niniejszego protokołu, odczytała Wójt. Dodała także, że wszystkie te programy łączą się i musimy, tak jak radna Świst powiedziała, dołożyć wszelkich starań, aby z tymi patologiami walczyć. Wychodzić naprzeciw dzieciakom i młodzieży. Dać im alternatywę, żeby zmniejszać patologie w naszej gminie.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję.

W związku z brakiem chętnych do dyskusji, Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/25/07 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na 2007 r., która stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.

Ad. 14) Podjęcie uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych Rady (druk nr 24).

Projekt uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych Rady, stanowiący załącznik nr 24 do niniejszego protokołu, odczytała Przewodnicząca Rady. Projekt uchwały stanowił o odwołaniu ze składu Komisji radnego Krzysztofa Dankiewicza i powołaniu nowego przewodniczącego komisji.

Uzasadnienie: W związku z wygaśnięciem mandatu radnego Krzysztofa Dankiewicza należy odwołać go ze składu Komisji Budżetowo-Gospodarczej i do Spraw Socjalnych i z uwagi na to, że był Przewodniczącym tej Komisji wybrać nowego Przewodniczącego.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt uchwały.

Przewodnicząca powiedziała, że oczekuje propozycji na Przewodniczącego Komisji.

Radna Małgorzata Zajączkowska zaproponowała na Przewodniczącą Komisji radną Teresę Gała.

Radna Teresa Gała wyraziła zgodę na kandydowanie. Innych propozycji nie zgłoszono.

Przewodnicząca Rady zapytała: Kto z radnych jest za wyborem radnej Teresy Gała na Przewodniczącą Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych?

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 7 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw”, przy 4 głosach „wstrzymujących się” - opowiedziała się za wyborem radnej Teresy Gała na Przewodniczącą Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych.

Następnie Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad całym przedłożonym projektem uchwały z uwzględnieniem przyjętego wniosku w sprawie wyboru Przewodniczącej Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/26/07 w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych, która stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.

Ad. 15) Zatwierdzenie planów pracy komisji Rady Gminy na 2007 r.

  1. Komisji Rewizyjnej (druk nr 25),

  2. Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych (druk nr 26),

  3. Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska (druk nr 27).

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2007 r., stanowiący załącznik nr 26 do niniejszego protokołu, odczytała Przewodnicząca Rady. Projekt planu opracowała Komisja Rewizyjna.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że projekty uchwał były analizowane przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo - Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 15 stycznia 2007 r. Komisje zaopiniowały pozytywnie przedłożone projekty uchwały.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/27/07 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2007 r., która stanowi załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych na 2007 r., stanowiący załącznik nr 28 do niniejszego protokołu, odczytała Przewodnicząca Rady. Projekt planu opracowała Komisja Budżetowo - Gospodarcza i do Spraw Socjalnych.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/28/07 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetowo - Gospodarczej i do Spraw Socjalnych na 2007 r., która stanowi załącznik nr 29 do niniejszego protokołu.

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska na 2007 r., stanowiący załącznik nr 30 do niniejszego protokołu, odczytała Przewodnicząca Rady. Projekt planu opracowała Komisja do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję. Nikt nie zabrał głosu.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 11 radnych - 11 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - podjęła uchwałę Nr IV/29/07 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska na 2007 r., która stanowi załącznik nr 31 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę, która trwała od 11.10 do 11.25. Po przerwie wznowiła obrady.

Ad. 16) Podziękowanie sołtysom za pracę w mijającej kadencji.

W związku z mijającą kadencją sołtysów sołectw gminy Banie podziękowano sołtysom za pełną zaangażowania pracę dla dobra społeczności lokalnej w mijającej kadencji 2003 - 2007, z życzeniami dalszych sukcesów w życiu osobistym i społecznym. Każdy sołtys otrzymał dyplom - podziękowanie. Dyplomy wręczała pani Wójt i pani Przewodnicząca Rady.

Ad. 17) Odpowiedź na interpelacje i zapytania radnych.

Odpowiedzi nie było, gdyż nie zgłoszono interpelacji i zapytań.

Ad. 18) Wolne wnioski i sprawy różne.

Radna Anna Miecznikowska - zwracając się do pani Wójt zapytała czy coś wiadomo w sprawie autobusu?

Wójt - wysłane zostało pismo. Będziemy chcieli pana Szymańskiego zaprosić do nas, bo chciałabym aby uruchomić przystanek przy przychodni.

Radna Anna Miecznikowska - tak, jest to naprawdę bardzo ważne, bo ludzie przyjeżdżając do ośrodka, tu wysiadają, idą taki kawał. Osoba w miarę zdrowa dojdzie, ale chorej czy z dziećmi, jest trudniej.

Wójt - wiadomo, że idą raczej chorzy ludzie. Będziemy próbować.

Radny Grzegorz Dobrowolski - w Babinku został odwołany autobus. Był to autobus z Bań do Widuchowej. W Babinku był o godz. 10,05. Jest problem tego typu, że rano z Babinka jest autobus, chyba o godz. 7.50, do Bań, a powrotny dopiero o godz. 13.00 - szkolny. Dużo osób z Babinka przyjeżdża do Bań do Ośrodka Zdrowia. Jest dużo potrzeb w tym kierunku jazdy. Brak autobusu o godz. 10.05 spowodował, że prawie cały dzień trzeba stracić, aby powrócić do domu. Jest problem z powrotem z Bań do Babinku. Nie można rano pojechać i wrócić do południa.

Radny Adam Ciepły - dowiedziałem się, że Agencja przeznaczyła do sprzedaży działkę w Dłużynie. Jest to działka o powierzchni 21 arów. Jest to idealna działka dla gminy, bo gmina nie ma w Dłużynie żadnej działki. To jest jedyna działka. Wykazana jest ona przez Agencję w wykazie do sprzedaży w drodze przetargu. Działka położna jest prawdopodobnie tam, gdzie jest boisko. Postarać się, aby wstrzymać tą sprzedaż. Trzeba bardzo szybko działać, aby wstrzymać tą sprzedaż.

Radna Anna Miecznikowska - chciałabym się zapytać o wspólny wyjazd radnych po całej gminie. Czy jest to realne?

Radna Halina Świst - może to lepiej na wiosnę.

Przewodnicząca Rady - taka propozycja była zgłoszona na wspólnym posiedzeniu komisji, tylko nie ustaliliśmy terminu.

Wójt - będzie to wzięte pod uwagę. Z transportem nie ma problemu, tylko musimy zdecydować, czy w jeden dzień objechać, czy w kilka dni.

Radna Marzenna Zajączkowska - i te numery policyjne też są wzięte pod uwagę?

Wójt - z tymi numerami jest trochę kłopotu, bo my po prostu nie mamy pieniędzy, aby wszystkim tabliczki na dom ufundować, a by prostować te sprawy, tak, jak pani radna Miecznikowska mówiła, że ma numer 36, a sąsiadka w podwórku 70, to musimy mieć na to zgodę, bo ze zmianą numeracji wiąże się wymiana dokumentów. Czasami logiki w numeracji domów faktycznie nie ma.

Radna Anna Miecznikowska - nam nie chodzi, przynajmniej panu Góralskiemu, chodziło o to, aby każdy dom miał tabliczkę.

Sołtys Anna Stefanowska - pani Wójt będzie teraz na wiejskich zebraniach dla wyboru sołtysów, to można problem numeracji budynków poruszyć.

Przewodnicząca Rady - uważam, że propozycja pani sołtys jest trafna, że w czasie wyborów sołtysów można tą sprawę przedstawić społeczności i na pewno będzie jakieś rozwiązanie.

Sołtys Sołectwa Dłusko Gryfińskie - Stefania Białko - chciałabym zgłosić, aby gmina wystąpiła do Powiatowego Zarządu Dróg w Gryfinie o naprawę drogi powiatowej w Dłusku Gryfińskim, to znaczy aby naprawili wyrwy, bo drogą nie można przejechać, a jak jest po deszczu, to ich w ogóle nie widać. Albo niech postawią znaki „Z braku pieniędzy nie zrobimy”. Droga jest w tragicznym stanie.

Sołtys Sołectwa Parnica - Grzegorz Boć - chciałem się dowiedzieć co z tą drogą Parnica - Kunowo na odcinku do posesji pana Przerady? Jego zabudowania są wiecznie zalewane. Dzisiaj też mi zgłaszał, że znowu go zalało. Jest to gminna droga. W poprzedniej kadencji oglądano tą drogę, ale nic nie zrobiono. Nie wiem czy coś można zrobić, aby sytuacja nie powtarzała się, bo co roku posesja pana Przerady jest zalewana w czasie opadów.

Wójt - czekamy na pracowników interwencyjnych i myśleliśmy, aby wtedy to zrobić, ale jak pan mówi, że znowu zalało, to trzeba interweniować.

Sołtys Sołectwa Parnica - Grzegorz Boć - chciałem się dowiedzieć, czy jakiś funduszy unijnych nie można pozyskać na remont na przykład klubu w Parnicy? Klub ten sypie się, ma przecieki. Powinien być wyremontowany.

Wójt - problem remontu świetlic wiejskich będziemy chcieli całościowo rozpatrzyć w skali gminy.

Radny Grzegorz Dobrowolski - kto by był opiekunem takiej świetlicy wiejskiej? Jak to obecnie wygląda?

Wójt - w tej chwili nie mamy takich świetlic. W tych małych świetlicach, gdzie są świetlice socjoterapeutyczne, to przyjeżdża pani nauczycielka. Klucze mają sołtysi. Wtedy, jak są jakieś potrzeby. Myślę, że działa to na zasadzie jakiegoś uzgodnienia z sołtysami.

Radny Grzegorz Dobrowolski - każdy chciałby skorzystać, ale odpowiedzialności nikt na siebie nie chce wziąć.

Wójt - takie sprawy można załatwić, nawet z młodzieżą. Oni są chętni, gdy normalnie się z nimi rozmawia. Potrafią posprzątać po sobie.

Radna Anna Miecznikowska - czy można byłoby na przykład wygospodarować jakieś środki na krzesła i stoły do nas na salę? Tam jest 7 czy 8 stołów, które nadają się do użytku. Reszta nie, bo albo blat uszkodzony, albo nogi się rozjeżdżają.

Sołtys Sołectwa Sosnowo Małgorzata Wojtyła - jeżeli chodzi o to, to u nas w świetlicy w Sosnowie są stoły, które są niewykorzystywane. Sala została wyposażona w nowe krzesła i stoły. Posiadamy stare stoły, 5 czy 6, które były wcześniej na wyposażeniu. Nie wiadomo co z nimi zrobić. Nawet można powiedzieć, że przeszkadzają. Krzeseł zbędnych niestety nie mamy.

Radna Teresa Gała - do Piaseczna też jest potrzebna większa ilość stolików i krzeseł.

Wójt - w tygodniu była oferta z kina zamkowego w Szczecinie. Mieli fotele wyściełane do odstąpienia po złotówce, ale nie było gdzie tego umieścić. Myśleliśmy, aby je w Piasecznie dookoła sali postawić, ale są ruchome i musiałyby być umieszczone w podłodze. Doszliśmy do wniosku, że to nie zda egzaminu. Wszędzie potrzeba dosprzętowić świetlice. Faktycznie, jeżeliby te stoły z Sosnowa nadawałyby się, to je przewieziemy.

Radny Grzegorz Dobrowolski - w sali w Babinku używanej przez p. Ryszarda Studzińskiego są stoły i krzesła. Jest ich sporo. Czy, jeżeli p. Studziński miał je ileś tam lat wydzierżawione, czasami nie przechodzą na jego własność? Czy ma jakiś spisany protokół na ich przejęcie i ewentualnie później - zdanie?

Wójt - Nie wiem. Dowiem się. Odszukamy protokoły przejęcia i zobaczymy, jaki tam jest stan tego wszystkiego.

Radna Anna Gałka - pani Wójt, czy wiadomo coś o przeznaczeniu pomieszczeń po byłej Szkole Podstawowej w Babinku?

Wójt - w tej chwili nie chcemy tego sprzedawać. Moje osobiste zdanie jest takie, żeby te pomieszczenia zachować, przynajmniej na razie. W razie jakiegoś nieszczęścia w gminie, nie mamy żadnego lokalu, żeby osoby, którego tego będą potrzebowały, przesiedlić. I dlatego, nawet z tego względu, ja bym to przytrzymała. A poza tym, zobaczymy, jak to będzie, bo chodzi nam po głowie może utworzenie jakiegoś oddziału przedszkola.

Radny Grzegorz Dobrowolski - bo jest też taka propozycja, że jeżeli byśmy uruchomili szkołę dla klas 0 do 3. czy 2., to część tego budynku można by było wynająć czy zagospodarować dla dzieci o upośledzeniu w stopniu jakimś lekkim i żeby to prowadziło stowarzyszenie, aby pozyskiwać finanse. Jest to jakaś alternatywa, aby nie zatracić budynku. Jest on do wykorzystania.

Wójt - były kiedyś przymiarki z PFRON, ale upadło to. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego wrócić i rozpatrzyć.

Sołtys Sołectwa Sosnowo Małgorzata Wojtyła - w imieniu sołtysów chcę powiedzieć, że praca społeczna sołtysa jest czasami piękna, jak kwiat róży. Niestety, niekoniecznie i bardzo często jest tak, że jest dotkliwa, jak kolce róży. Bardzo nam miło, że doceniliście Państwo naszą pracę i bardzo serdecznie za to dziękujemy.

Ad. 19) Zakończenie sesji.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca Rady o godz. 11.50 zamknęła IV sesję Rady Gminy Banie.

Liczba załączników do protokołu - 31.

Protokołowała: Przewodniczył:

Inspektor Anna Myszka Przewodniczący Rady Gminy - Danuta Zawadzka-Zając

19

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kalina Wójcik 20-03-2007 10:24:48
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kalina Wójcik 20-03-2007
Ostatnia aktualizacja: Kalina Wójcik 20-03-2007 10:24:48