Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Banie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XIV/2012 XIV sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 30 marca 2012 r.

Protokół Nr XIV/2012

XIV sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 30 marca 2012 r.

w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Baniach w godz. 10.05 – 12.25.

 

Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Zawadzka-Zając o godz. 10.05 otworzyła XIV sesję Rady Gminy Banie. Powitała radnych Rady Gminy Banie, Panią Wójt Gminy Banie Teresę Sadowską, Panią Skarbnik Gminy Banie Grażynę Nowak, Pana Sekretarza Gminy Jerzego Zgodę, Panie i Panów Sołtysów oraz wszystkich pozostałych gości.

Na podstawie listy obecności radnych Przewodnicząca Rady stwierdziła quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych uchwał, gdyż, na ustawowy skład Rady wynoszący 15 radnych, w sesji uczestniczyło 13 radnych.

Listy obecności radnych oraz sołtysów stanowią, odpowiednio, załącznikinr 1 i 2 do niniejszego protokołu, a lista obecności osób spoza Rady Gminy Banie stanowi załącznik nr 3 do mniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radyzaproponowała powołanie na sekretarza obrad radną Annę Siwek. Radna Anna Siwek wyraziła zgodę. Innych kandydatur nie zgłoszono.

Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad powołaniem radnej Anny Siwek na sekretarza obrad.

Rada Gminy na stan 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się”, w głosowaniu jawnym, powołała Wiceprzewodniczącą Rady radną Annę Siwek na sekretarza obrad.

Nawiązując do porządku obrad, stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszego protokołu, który radni otrzymali na piśmie wraz ze zwołaniem XIV sesji Rady, Przewodnicząca Rady zaproponowała wprowadzenie do porządku dodatkowego punktu pt.: Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2012 r. (druk nr 142) i umieszczenie go po punkcie 17. Ponadto Przewodnicząca Rady poinformowała, że Rada otrzymała zmianę druku nr 136. Zmiana ta jest w druku nr 136a. Jest to druk z projektem uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży.

Przewodnicząca Radyzapytała czy są uwagi bądź wnioski w sprawie porządku obrad. Uwag ani wniosków nie zgłoszono.

Przewodnicząca Radyzarządziła głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z uwzględnieniem przedstawionych zmian.

W wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – przyjęła następujący porządek sesji:

  1. Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, powołanie sekretarza obrad, przedstawienie porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołu XIII sesji Rady Gminy Banie.
  3. Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Gminy.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady o pracy Rady.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach za 2011 r. (druk nr 130).
  7. Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 r. (druk nr 131).
  8. Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2011 r. (druk nr 132).
  9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2013 r. (druk nr 133).
  10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa i ustalenia wysokości wynagrodzenia za inkaso  (druk nr 134).
  11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 135).
  12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 136a).
  13. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 137).
  14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych (druk nr 138).
  15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Programu zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Banie w 2012 r.” (druk nr 139).
  16. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia wymagań jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Banie (druk nr 140).
  17. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska do Strategii Grupy Kapitałowej PGE na lata 2012-2035 przyjętej przez Radę Nadzorczą PGE SA (druk nr 141).
  18. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2012 r. (druk nr 142).
  19. Protokół Nr 1/2012 kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Banie.
  20. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  21. Wolne wnioski i sprawy różne.
  22. Zakończenie sesji.

 

Ad. 1) Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum, powołanie sekretarza obrad, przedstawienie porządku obrad.

            jak wyżej

 

Ad. 2) Przyjęcie protokołu XIII sesji Rady.

Przewodnicząca Rady zapytała, kto z radnych jest za przyjęciem protokołu XIII sesji Rady odbytej w dniu 27 lutego 2012 r.?

W wyniku jawnego głosowania Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” - przyjęła protokół XIII sesji Rady Gminy Banie, bez zastrzeżeń.

 

Ad. 3) Informacja Wójta Gminy Banie o pracy w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał.

Wójtzłożyła informację z wykonania uchwał Rady Gminy Banie podjętych na XIII sesji Rady Gminy Banie, jak niżej:

Na XIII sesji Rady Gminy Banie odbytej w dniu 27 lutego 2012 r. Rada podjęła 10 uchwał. Są to następujące uchwały:

  1. Nr XIII/104/2012 w sprawie zmian budżetu i w budżecie gminy na 2012 r.;
  2. Nr XIII/105/2012 w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Banie na lata 2011-2017;
  3. Nr XII/106/2012 w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę
    i zbiorowe odprowadzanie ścieków;
  4. Nr XIII/107/2012 w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych;
  5. Nr XIII/108/2012 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Banie;
  6. Nr XIII/109/2012 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Banie – Gmina Banie;
  7. Nr XIII/110/2012 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Piaseczno - Gmina Banie;
  8. Nr XIII/111/2012 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Lubanowo I – Gmina Banie;
  9. Nr XIII/112/2012 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Sosnowo – Gmina Banie;
  10. Nr XIII/113/2012 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Swobnica - Gmina Banie.

 

Wszystkie uchwały przesłano w ustawowym terminie do organów nadzoru tj. do Wojewody Zachodniopomorskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie. Zastrzeżeń nie było. Uchwały wcielono w życie.

Następnie Wójt odczytała sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym. Sprawozdanie to stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 4) Informacja Przewodniczącego Rady o pracy Rady.

Przewodnicząca Radypoinformowała, że w dniu 28 marca 2012 r. odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady w celu zaopiniowania projektów uchwał Rady Gminy skierowanych pod obrady dzisiejszej sesji. Ponadto, w okresie międzysesyjnym odbyły się posiedzenia Komisji Budżetowo-Gospodarczej i do Spraw Społecznych oraz Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

 

Ad. 5) Interpelacje i zapytania radnych.

Radna Marzenna Zajączkowska - mam pytanie w sprawie drogi od Baniewic w stronę Swobnicy, a mianowicie czy pobocza będą odkrzaczone tak, jak za Swobnicą, za lasem? Ponadto czy będą łatane dziury w drogach, bo są bardzo duże i trudno przejechać drogą?

 

Radny Tadeusz Kufel:

  1. kto sprząta wokół boiska Orlik i alejkę od boiska w stronę hydroforni?
  2. co z łataniem dziur w Baniach; dziury są: naprzeciw posesji p. Wieczorka, tam gdzie zimą była naprawiana woda,
  3. sprawa oczyszczenia rowu od mostka, od ośrodka w stronę drogi ul. Polnej; rów trzeba oczyścić, bo jak będzie większa ilość wody, to woda będzie stała przy ośrodku, woda nie spłynie dalej, gdyż rów jest w takim stanie, że nie odbierze wody.

 

Radna Anna Siwek – zadała pytanie odnośnie działki agencyjnej obok boiska w Lubanowie, to znaczy czy jest możliwość przekazanie jej przez Agencję na mienie gminy?  Do mieszkańców Lubanowa doszły pogłoski, że ta działka, ostatni kawałek ziemi, może trafić w prywatne ręce. Ludzie nie wyobrażają sobie, że w tak dużej miejscowości nie będzie wspólnego wiejskiego terenu. Ostatnia działka może pójść w prywatne ręce. Od kilku lat upominamy się o tę działkę, to jest by przejąć ją od Agencji i aby Gmina poczyniła jakieś kroki w tym kierunku. Chodziło między innymi o plan zagospodarowania przestrzennego, co nie zostało zrobione. Czy jest jeszcze szansa by tej działki nie stracić?

 

Radny Zbigniew Madejczyk:

  1. czy można zwrócić się do Zarządu Melioracji Wodnych, bo w zeszłym roku był czyszczony kanał Grzybno-Swobnica, rów na krzyżówce drogi ze Swobnicy do Dłuska – między kanałami na pewnym odcinku woda płynie rurami; czy będzie rów czyszczony, bo całą wiosnę studzienki nie odbierały wody i woda przelewała się górą przez studzienki; woda spływała na przyległe łąki; chwilowo stan wody opadł, ale problem jest;
  2. czy coś zrobiono w sprawie, którą zgłaszałem, a mianowicie przy remizie w Swobnicy, powstało jezioro i nie można przejechać, jak się zapadł asfalt podczas naprawy kanalizacji, to już kilka lat woda wcale nie spływa.

 

Radny Adam Ciepły -  zgłaszałem kiedyś przepust w lipach, czy był sprawdzany, bo przelewa się tam woda. Chyba jest zasypany.

Wójt – byłam tam dwa dni temu i woda nie przelewała.

Radny Sylwester Senda  - chciałbym wrócić do sali przy przedszkolu, została wykonana solidna balustrada i bardzo dobrze, ale taki stan rzeczy nie może trwać w nieskończoność. Za chwilę będziemy mieli kolejny rodzynek, taki jak stara szkoła. Należałoby podjąć decyzję, co zrobić z tym budynkiem. Czy rozebrać, czy wyremontować, czy sprzedać?

 

O godz. 10.25 na sesję przybył radny Adam Walterowicz. Aktualna liczba radnych biorących udział w sesji wynosiła 14.

 

Radna Małgorzata Stachniuk:

  1. sprawa sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych przy dębie - na poprzedniej sesji Pani Wójt odpowiadając na pytania w sprawie tej sygnalizacji poinformowała, że została wymieniona korespondencja pomiędzy gminą a odpowiednią instytucją. Czy w tej sprawie zapadły jakieś konkretne decyzje?
  2. wracając do sprawy progów zwalniających na ul. Jagiellońskiej - przy osiedlu obserwuje się teraz wzmożony ruch aut i motocykli, rozwijających dość dużą szybkość; na osiedlu spotykają się dzieci z Bań nie tylko z osiedla, ale i mieszkające w innych rejonach. Czasami dzieci wybiegają wprost pod jadące pojazdy.

 

Ad. 6) Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach za 2011 r. (druk nr 130).

Wójt odczytała projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Baniach za rok 2011, stanowiący załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że w załączeniu do projektu uchwały jest sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach za rok 2011, które na wspólnym posiedzeniu komisji Rady bardzo obszernie przedstawiła Pani Elżbieta Rozpondek Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach. Jeżeli będą pytania, to obecna na sali obrad Pani kierownik na pewno na nie odpowie.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Pytań do przedłożonego sprawozdania nie było

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/114/2012 w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Baniach za rok 2011r., która stanowi załącznik nr 7 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 7) Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 r. (druk nr 131).

Wójt odczytała projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok”, stanowiący załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że w załączeniu do projektu uchwały jest sprawozdanie z realizacji „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok”, które na wspólnym posiedzeniu komisji Rady bardzo obszernie przedstawiła Pani Elżbieta Rozpondek Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach. Jeżeli będą pytania, to obecna na sali obrad Pani Kierownik udzieli odpowiedzi.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Pytań do przedłożonego sprawozdania nie było

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/115/2012 w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok”, która stanowi załącznik nr 9 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 8) Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2011 r. (druk nr 132).

Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2011 r. stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że sprawozdanie było analizowane przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i zostało pozytywnie zaopiniowane.

Pytań do przedłożonego sprawozdania nie było.

 

Ad. 9) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2013 r. (druk nr 133).

Skarbnik Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2013 r., stanowiący załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

            Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/116/2012 w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2013 r., która stanowi załącznik nr 12 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

Ad. 10) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa i ustalenia wysokości wynagrodzenia za inkaso (druk nr 134).

Wójt odczytała projekt uchwały w sprawie poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa i ustalenia wysokości wynagrodzenia za inkaso, stanowiący załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Projekt uchwały stanowi:

1. Zarządza się pobór podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa. Dotyczy to również poboru łącznego zobowiązania pieniężnego.

 

2. Ustanawia się sołtysów w Gminie Banie inkasentami podatków: rolnego, leśnego i od nieruchomości oraz łącznego zobowiązania pieniężnego od osób fizycznych z terenu danego sołectwa, będących podatnikami powyższych zobowiązań, z wyjątkiem Sołectwa Dłużyna, gdzie na inkasenta powołuje się Panią Annę Kamińską.

 

3. 1. Ustala się wynagrodzenie za inkaso podatków w formie prowizji od zainkasowanych kwot w wysokości 6 % brutto.

2. Minimalna kwota wynagrodzenia za inkaso jednej raty podatku: rolnego, leśnego, od nieruchomości oraz łącznego zobowiązania pieniężnego wynosi 350 zł brutto.

 

            Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/117/2012 w sprawie w sprawie poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa i ustalenia wysokości wynagrodzenia za inkaso, która stanowi załącznik nr 14 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy

Ad. 11) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 135).

Wójt odczytała projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 15 do niniejszego protokołu. Projekt uchwały stanowi o wyrażeniu zgody na sprzedaż niżej wymienionych nieruchomości położonych w obrębie geodezyjnym Górnowo, opisanych w księgach wieczystych nr:

  1.  SZ1Y/00000552/0 – prowadzonej dla nieruchomości oznaczonej numerami działek gruntu: 39 o powierzchni 5,11 ha, 68 o powierzchni 0,42 ha (zabudowana), 91
    o powierzchni 2,34 ha i 114 o powierzchni 0,57 ha,
  2. SZ1Y/00006576/6 – prowadzonej dla niezabudowanej działki gruntu nr 119                           o powierzchni 0,33 ha obręb Górnowo,
  3. SZ1Y/00006578/0 – prowadzonej dla nieruchomości rolnej niezabudowanej oznaczonej numerami działek gruntu 12/1 o powierzchni 8,8453 ha, 12/2 o powierzchni 14,91 ha, 25 o powierzchni 20,09 ha i nr 36 o powierzchni 8,24 ha obrębu Górnowo, której Gmina Banie jest współwłaścicielem w udziale do 1/6 części,
  4. SZ1Y/00061135/6 prowadzonej dla niezabudowanej działki gruntu nr  41/2 o powierzchni 1,6057 ha,
  5. SZ1Y/00061157/6 prowadzonej dla niezabudowanej działki gruntu nr  53 o powierzchni 0,67 ha,
  6. SZ1Y/00061158/3 prowadzonej dla niezabudowanej działki gruntu nr 124/1 o powierzchni 0,6807 ha,  
  7. nr SZ1Y/00061159/0 prowadzonej dla niezabudowanej działki gruntu nr  125/1 o powierzchni 1,0849 ha.

 

Działki wymienione w projekcie uchwały są nieruchomościami rolnymi. Wcześniej były w posiadaniu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Górnowie w likwidacji. Część Gmina przejęła od Spółdzielni, a część nabyła od Skarbu Państwa w drodze komunalizacji.

 

Przewodnicząca Radypoinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/118/2012 w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, która stanowi załącznik nr 16 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 12) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 136a).

Wójt odczytała projekt uchwały w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 17 do niniejszego protokołu. Projekt uchwały stanowi o wyrażeniu zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej działki nr 191 o powierzchni 0,20 ha obrębu Baniewice opisanej w księdze wieczystej nr SZ1Y/00062634/1, na rzecz właściciela przyległej nieruchomości opisanej w księdze wieczystej nr SZ1Y/00062138/4 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Gryfinie i oznaczonej nr działek gruntu, 192, 190, 189, 188, 187, 158/1 i 139/2 obręb Baniewice o powierzchni og. 26,58 ha, celem poprawienia warunków jej zagospodarowania. Wójt dodała, że zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym na wspólnym posiedzeniu stałych komisji Rady Gminy, przeprowadzono rozeznanie wśród mieszkańców Baniewic i zgodnie z ich życzeniem do sprzedaży przeznacza się działkę nr 191. Natomiast części działki nr 140 nie przeznacza się do sprzedaży. Do sprzedaży przeznaczono więc drogę położoną w środku działek. Sprzedaż tej drogi nie spowoduje konfliktu.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały w wersji zawartej w druku nr 136 był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 23 lutego 2012 r., nie został zaopiniowany. Druk nr 136 stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu. Projekt uchwały zawarty w druku nr 136a Rada otrzymała przed sesją i też nie jest zaopiniowany przez stałe komisje.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radny Jan Kamiński– między drukiem 136 i 136 a nie ma różnicy w powierzchni działek przeznaczonych do sprzedaży, mimo że w druku nr 136a nie ma działki nr 140, to i tak powierzchnia jest bez zmian, to jest wynosi 0,20 ha.

Wójt poprosiła o przerwę, w celu wyjaśnienia tej sprawy.

 

Przewodnicząca Rady zarządziła przerwę, która trwała od 10.50 do 11.08. Po przerwie wznowiła obrady.

Po przerwie kontynuowana była dyskusja w punkcie 12.

Wójtwyjaśniła, że powierzchnia 0,20 ha odnosi się do działki nr 191. Projekt uchwały zawarty w druku nr 136 a jest prawidłowy.

Innych pytań nie było.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 13 radnych – 13 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/119/2012 w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, która stanowi załącznik nr 19 doniniejszego protokołu.

W czasie głosowania na sali obrad  nie było radnego Adama Walterowicza.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 13) Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży (druk nr 137).

Sekretarz Gminy odczytał projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, stanowiący załącznik nr 20 do niniejszego protokołu. Projekt uchwały stanowi, że w uchwale Nr V/27/2011 Rady Gminy Banie z dnia 7 marca 2011 r. w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży,  § 1 otrzymuje brzmienie:

„wyraża się zgodę na sprzedaż niżej wymienionych działek gruntu położonych w obrębie Banie 1:

  1. 167/1 o powierzchni 0,5775 ha,
  2. 167/2 o powierzchni 0,3004 ha,
  3. 167/3 o powierzchni 0,0454 ha

opisanych w księdze wieczystej nr SZ1Y/00040530/2 prowadzonej przez Sąd Rejonowy
w Gryfinie.”.

Przewodnicząca Radypoinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radny Sylwester Senda - na komisjach Pan Sekretarz mówił, że działka nr  167/1 o powierzchni 0,5775 ha ma być przeznaczona pod zabudowę. Czy tak?

Sekretarz Gminy – tak. Wszystkie są budowlane.

Radny Sylwester Senda – działka o klasie IIIa rola o powierzchni powyżej pół hektara nie może być przeznaczona pod zabudowę.

Sekretarz Gminy – może być, nie ma ograniczenia. W studium jest zapis, że te działki przeznaczone są pod zabudowę i tak będą wyceniane przez rzeczoznawcę.

Radny Sylwester Senda – w studium jest zapis „strefa mieszkaniowa”.

Sekretarz Gminy – czyli, pod zabudowę.

Radny Sylwester Senda– studium nie jest wyznacznikiem. Nie ma planu i nie ma decyzji o warunkach zabudowy. I z tego co się dowiedziałem, to działka o powierzchni powyżej pół hektara, która jest rolą, nie może być przeznaczona pod zabudowę, z tym że potencjalny nabywca chce podobno zrobić tam winnicę.

Sekretarz Gminy– część działki może być zabudowana, a na części może być winnica. Natomiast problem polega na tym, że w danym rejonie patrzy się w studium, jakie jest przeznaczenie i tak rzeczoznawca wycenia działkę.

Wójt– działamy na wniosek.

Innych wypowiedzi nie było.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/120/2012 zmieniająca uchwałę w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży, która stanowi załącznik nr 21 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 14) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych (druk nr 138).

Wójt odczytała projekt uchwały w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych, stanowiący załącznik nr 22 do niniejszego protokołu. Projekt uchwały stanowi o wyrażeniu zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych z osobami dotychczas je dzierżawiącymi:

 

L.p

Przedmiot dzierżawy

Dzierżawa  na okres

obręb

Nr działki gruntu

Powierzchnia gruntu 

Przeznaczenie

1

Banie 2

457

30 m2

działalność gospodarcza

do 3 lat 

2

Banie 3

558

18 m2

pod garażem  

Czas nieoznaczony

3

Banie 3

część 874 

1 404  m2

uprawy ogrodowe

Czas nieoznaczony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodnicząca Radypoinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/121/2012 w sprawie zawarcia kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych, która stanowi załącznik nr 23 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 15) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Programu zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Banie w 2012 r.” (druk nr 139).

Wójt zreferowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Banie w 2012 r.”, stanowiący załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.

Zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Banie i opieka nad nimi polegać ma na:

  1. wprowadzeniu obowiązku trwałego oznakowania /zaczipowania/ psów przez właścicieli psów;
  2. utworzeniu i prowadzeniu rejestru oznakowanych psów we współpracy z gabinetem weterynaryjnym, z którym Gmina podpisze umowę na świadczenie takich usług;
  3. zmniejszaniu populacji zwierząt bezdomnych poprzez ich sterylizację i kastrację;
  4. dokonywaniu w uzasadnionych przypadkach usypiania ślepych miotów zwierząt żyjących na wolności;
  5. obejmowaniu opieką weterynaryjną zwierząt bezdomnych poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych;
  6. dokarmianiu wolno żyjących kotów;
  7. podejmowaniu interwencji w sprawach dotyczących traktowania zwierząt niezgodnie
    z przepisami ustawy;
  8. wskazaniu gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich odebranych czasowo właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta
    w przypadku stwierdzenia znęcania się nad zwierzętami;
  9. utworzeniu i prowadzeniu rejestru społecznych opiekunów zwierząt.

 

Przewodnicząca Radypoinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. W dyskusji głos zabrali:

Radna Anna Siwek- po zimie na osiedlu w Lubanowie pojawiły się 4 dorosłe psy. Śpią na dworze. Zawsze ktoś się znajdzie, kto da im coś do jedzenia. Psy nie są groźne. Dzieciom krzywdy nie robią, ale być może pojawi się sygnał, aby psy zabrać.

Wójt – obecnie zabierając psa trzeba umieścić w schronisku albo np., tak jak ostatnio to było, w Psitułku.

Innych wypowiedzi nie było.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/122/2012 w sprawie przyjęcia „Programu zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Banie w 2012 r.”, która stanowi załącznik nr 25 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 16) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia wymagań jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Banie (druk nr 140).

            Sekretarz Gminyzreferował projekt uchwały w sprawie określenia wymagań jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Banie, stanowiący załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radypoinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/123/2012 w sprawie określenia wymagań jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Banie, która stanowi załącznik nr 27 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 17) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska do Strategii Grupy Kapitałowej PGE na lata 2012-2035 przyjętej przez Radę Nadzorczą PGE SA (druk nr 141).

            Wójtodczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska do Strategii Grupy Kapitałowej PGE na lata 2012-2035 przyjętej przez Radę Nadzorczą PGE SA, stanowiący załącznik nr 28 do niniejszego protokołu. W myśl przedstawionego projektu uchwały Rada postuluje do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Skarbu Państwa, parlamentarzystów, szczególnie z województwa zachodniopomorskiego, i kierownictwa Grupy Kapitałowej PGE SA o podjęcie działań mających na celu wstrzymanie decyzji w sprawie rezygnacji prowadzenia inwestycji w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.

Przewodnicząca Radypoinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do SprawRolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/124/2012 w sprawie wyrażenia stanowiska do Strategii Grupy Kapitałowej PGE na lata 2012-2035 przyjętej przez Radę Nadzorczą PGE SA, która stanowi załącznik nr 29 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

 

Ad. 18) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2012 r. (druk nr 142).

            Skarbnik Gminyodczytała projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2012 r., stanowiący załącznik nr 30 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radypoinformowała, że projekt uchwały był analizowany przez wszystkie stałe komisje Rady, to jest Komisję Budżetowo – Gospodarczą i do Spraw Socjalnych, Komisję Rewizyjną oraz Komisję do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 28 marca 2012 r., i został pozytywnie zaopiniowany.

Przewodnicząca Radyotworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

Przewodnicząca Radyzamknęła dyskusję i zarządziła głosowanie nad przedłożonym projektem uchwały.

W wyniku jawnego głosowania, Rada Gminy na stan Rady 15 radnych, w obecności 14 radnych – 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” oraz przy 0 głosach „wstrzymujących się” – podjęła uchwałę Nr XIV/125/2012 w sprawie zmiany budżetu gminy na 2012 r., która stanowi załącznik nr 31 doniniejszego protokołu.

Przewodnicząca Radystwierdziła podjęcie w/w uchwały przez Radę Gminy.

           

Ad. 19) ProtokółNr 1/2012 kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Banie.

Protokół Nr 1/2012 kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Baniestanowi załącznik nr 32 doniniejszego protokołu.

Pytań do protokołu nie było.

 

Ad. 20) Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

Wójt udzieliła następujących odpowiedzi:

 

- odpowiedź udzielona na pytania radnej Marzenny Zajączkowskiej:

- w sprawie odkrzaczania drogi od Baniewic w stronę Swobnicy – wycinki już nie zdążą zrobić, bo termin był do końca marca;

- w sprawie łatania dróg – cały czas są monity w tej sprawie, a ponadto drogowcy wiedzą, że są dziury, bo jeżdżą tamtą droga. Dziury na pewno będą załatane.

 Sekretarz Gminy - będą łatane wszystkie dziury. Już zaczynają te prace. W ciągu dwóch lat wszystkie drogi powiatowe będą odkrzaczone.

 

- odpowiedź udzielona na pytania radnego Tadeusza Kufla:

- za sprzątanie wokół boiska Orlik i alejki od boiska w stronę hydroforni odpowiedzialna jest gmina.

Radny Tadeusz Kufel – najgorzej jestw alejce, jest tam wszystko.

Wójt – za to odpowiadają ci mieszkańcy, którzy tam wynoszą odpady. Jeżeli chodzi o łatanie dziur, to będą połatane. Wodociągi nie uzgadniają z nami prac wykonywanych w związku z awariami. Wycinają asfalt i potem zostają dziury. Czasami jesteśmy zaskakiwani wiadomością, że gdzieś jest dziura. Wodociągi nie powiadamiają nas o takich sytuacjach. Dziury trzeba połatać.

Natomiast, jeżeli chodzi o rów, to najpierw trzeba zobaczyć w terenie, jak to wygląda.

Radny Tadeusz Kufel – czy Pan Strzałka ma obowiązek sprzątania przy sklepie?

Wójt – każdy ma obowiązek sprzątania.

Radny Tadeusz Kufel – może wysłać jakieś pismo przypominające o obowiązku sprzątania?

Wójt – na pewno wiedzą, że jest taki obowiązek, ale pisma zostaną wysłane. Nawet osobiście zwracam uwagę. Wszyscy powinni dbać o porządek wokół swoich posesji, ale nie wszyscy wywiązują się z tego obowiązku.

- odpowiedź udzielona na pytanie radnej Anny Siwek - w sprawie przejęcia działki agencyjnej obok boiska w Lubanowie – najprędzej, to chyba będzie można ją kupić, gdy Agencja ogłosi przetarg na tę działkę.

Wójt -dodała – jeżeli mówimy o kupnie nieruchomości, to chcę poinformować, że Gminna Spółdzielnia zaprosiła nas do negocjacji w sprawie kupna budynku biurowca po Gminnej Spółdzielni w Baniach. Cena wynosiła 300.000 zł. Swego czasu była propozycja ze Starostwa Gryfińskiego na sprzedaż nieruchomości po Zarządzie Dróg w Baniach za cenę około 600.000 zł. Obie nieruchomości są atrakcyjne i gdyby było nas stać, to propozycje warto rozważyć.

Radny Mirosław Byzdra - w budynku po Gminnej Spółdzielni w Baniach byłaby doskonała lokalizacja na ośrodek zdrowia.

Radna Lidia Tumłowska – można byłoby się nad tym zastanowić.

 

- odpowiedź udzielona na pytanie radnego Zbigniewa Madejczyka:

            - w sprawie rowu Grzybno – Swobnica, rowu między kanałami w Swobnicy i w sprawie nie spływania wody koło remizy w Swobnicy – trzeba jechać w teren i zobaczyć na miejscu.

 

- odpowiedź udzielona na pytanie radnego Adama Ciepłego w sprawie przepustu w lipach, zalewanego wodą – trzeba zajrzeć do projektu, zobaczyć jak jest w projekcie i porównać z tym co zostało wykonane.

 

- odpowiedź udzielona na pytanie radnego Sylwestra Sendy co z salą przy przedszkolu w Baniach – sali nie można rozebrać, rozmawiałam z konserwatorem zabytków, zgody na rozbiórkę tego budynku nie dostaniemy, możemy remontować. Gmina Żydowska przygląda się bardzo wszystkim takim działaniom i w dalszym ciągu czuje się właścicielem tego budynku.

 

Radna Małgorzata Stachniuk - czy oni zdają sobie sprawę w jakim stanie jest budynek, część chodnika jest wyłączona z użytkowania, bo budynek sypie się?

Wójt – Gmina Żydowska nie ma dokumentu stwierdzającego, że są właścicielami budynku byłej synagogi w Baniach. Komisja w Warszawie zaproponowała nam, Gminie Banie, szukanie w archiwach najlepiej w Berlinie dokumentu stwierdzającego, że budynek jest własnością Gminy Żydowskiej. Gmina Żydowska cały czas ma roszczenia do tego budynku, chociaż formalnie jest to własność Gminy Banie. Nie stać nas na przeszukiwanie w archiwach niemieckich.

 

odpowiedź udzielona na pytanie radnej Małgorzaty Stachniuk -  w sprawie sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych przy dębie w Baniach – była odpowiedź odmowna, bo nie mają pieniędzy. Zarząd Dróg wyrazi zgodę, jak gmina sfinansuje wykonanie sygnalizacji świetlnej.

Radna Małgorzata Stachniuk – czy znana jest orientacyjna kwota wykonania sygnalizacji?

Sekretarz Gminy – koszt sygnalizacji z dokumentacją wyniesie powyżej 30.000 zł.

Radny Adam Ciepły – dojdzie jest koszt utrzymania. Czyj to będzie koszt?

Sekretarz Gminy – gminy.

Radna Małgorzata Stachniuk – musimy się zastanowić nad zaplanowaniem w budżecie gminy środków na wykonanie sygnalizacji świetlnej. Jest to, można powiedzieć, szlak szkolny. Dzieci przechodzą tym przejściem i przejście to jest wykorzystywane.

Wójt – moim zdaniem trzeba wziąć pod uwagę dwa przejścia, jedno przy dębie, a drugie między sklepami.

Radna Małgorzata Stachniuk – mówimy o tym przy dębie, bo jest częściej używane.

Wójt – moim zdaniem przejście między sklepami jest bardziej niebezpieczne, bo przejście obok dębu jest oświetlone. Przejście między sklepami jest mniej bezpieczne, bo są tam lipy i światło jest rozproszone.

Radna Małgorzata Stachniuk – jakby chociaż jedno z tych przejść  miało sygnalizację świetlną, bezpieczeństwo pieszych poprawiłoby się. Dzieci idące od strony ul. Ciasnej, wydłużając drogę, przeszłyby bezpiecznie przez ulicę.

Wójt – trzeba złożyć wniosek o zaplanowanie w budżecie środków na wykonanie sygnalizacji świetlnej.

 

 - odpowiedź w sprawie progów zwalniających na ul. Jagiellońskiej:

Sekretarz Gminy – zobaczymy, jakie zostaną środki po łataniu dróg.

Wójt – zostało niewiele, ale jakby Policja zaczęła kontrolować prędkość jeżdżących tam pojazdów, to może sytuacja poprawiłaby się. Turyści nie będą mogli pojechać samochodem na ośrodek wypoczynkowy Dolnej Odry w Baniewicach. Trzeba im zrobić drogę przez Baniewice. Okazało się, że na odcinku lasu na drodze jest błoto, a przyczyna niewiadoma. W tej chwili przejeżdżają tylko traktory, które wożą dłużyce. Dzisiaj wyszedł następny problem. Zgodnie z mapą kabel elektryczny powinien być położony centralnie w drodze, ale w terenie jest inaczej. Kabel jest na głębokości 40 cm, poprowadzony bokiem. Wydawało się, że droga będzie szybko zrobiona, to jest podniesiemy i odwodnimy, ale jest problem z kablem. Dotyczy to drogi od ronda w Baniewicach w stronę jeziora w Baniewicach. Drogę trzeba zrobić, bo samochody jadące na ośrodek wypoczynkowy Dolnej Odry w Baniewicach, muszą jechać przez Baniewice. Kiedyś pociąg jechał góra, a dołem była droga dojazdowa. Obecnie dojazd jest tylko do Agryfu, do tych dwóch ośrodków, a do Dolnej Odry nie ma. Odtworzenie drogi wymaga zaangażowania ogromnych pieniędzy i jest to działka lasu. Droga przez Baniewice jest drogą gminną i podjęliśmy działania, żeby tę drogę naprawić, ale okazuje się, łącznie z różdżkarzem, że jest kolejny problem. Co innego jest na mapie, a co innego w gruncie. To samo jest z kanalizacją ze Swobnicy do Bań. Zgodnie z mapą, rury są w poboczu, a faktycznie rury położone są centralnie w nasypie kolejowym.

 

Ad. 21) Zapytania i wolne wnioski.

Radna Marzenna Zajączkowska – na poprzedniej sesji poruszonabyła sprawafunkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Baniach. Chcielibyśmy uzyskać jakąś odpowiedź w tej sprawie, to znaczy czy się poprawi? Byłam w poniedziałek w Ośrodku Zdrowia i nasłuchałam się nieprzyjemnych komentarzy od osób czekających do lekarza Nic się nie poprawiło i nadal trzeba bardzo długo czekać w kolejce.

Wójt – rozmawiałam z Panem doktorem Konarskim i zaproponowałam spotkanie. W związku z tym, że zarzuty były zgłoszone na sesji Rady Gminy, zaproponowałam spotkanie też na sesji Rady. Pan doktor nie wyraził chęci publicznego spotkania. Deklarował chęć spotkania w gabinecie.

Radny Mirosław Byzdra – trzy osoby z Dłuska powiedziały mi, że jest poprawa.

Wójt – ja  myślę, że Pani Przewodnicząca wystosuje zaproszenie do Pana doktora.

Radna Małgorzata Stachniuk – podstawowym problemem jest to, że pacjenci nie są umawiani na konkretną godzinę. Jakość konkretnych usług trudno nam komentować, bo dobry jest lekarz ten, który nam pomoże, a jeśli nie pomoże, jest złym lekarzem.

Radna Marzenna Zajączkowska – najgorsze jest to, że w tej jednej małej przychodni było kilkanaście malutkich dzieci. Był jeden wielki chaos. Dorośli i dzieci oczekiwali w jednej poczekalni. Było gorąco i duszno, a w następnej sali było pusto. Powinna być inna organizacja, aby było lepsze funkcjonowanie.

Wójt – tamta poczekalnia miała być dla zdrowych dzieci.

Radna Marzenna Zajączkowska – jak ostatnio byłam w Ośrodku Zdrowia, to mówiono, że pacjent idzie do gabinetu i nagle okazuje się, że jest wizyta domowa, a pacjent siedzi w gabinecie, aż Pan doktor przyjedzie z wizyty domowej.

Przewodnicząca Rady – proponuję zakończyć ten temat, bo nie ma drugiej strony. Zaprosimy Pana doktora oficjalnie.

Radny Mirosław Byzdra – nasi strażacy wyczyścili basen przeciwpożarowy w Dłusku, to jest powycinali krzaki i chcą ogrodzić basen siatką. Słupki mają. Trzeba jeszcze basen odmulić. Jakiś Pan z Trzcińska-Zdroju może to wykonać za 2000 zł. Strażacy proszą o sfinansowanie tej pracy. Inna sprawa,  czy będzie podcinka budynku koło świetlicy w Dłusku?

Wójt– nie będzie podcinki, bo nie było w projekcie.

Radny Mirosław Byzdra – czy wyczyścili komin?

Sekretarz Gminy – tak,wszystkie kominy są wyczyszczone. Natomiast, jeżeli chodzi o podcinkę, to pod salą są piwnice i to nie jest takie proste.

Wójt – jeżeli chodzi o 2000 zł, to nie ma takiej możliwości. Jestem ze strażakami w kontakcie. Plany mają bardzo ładne, ale brak funduszy na ich realizację.

Radny Mirosław Byzdra – wracając do budynku w Dłusku, czy będą zabezpieczone narożniki budynku, bo w przeciwnym razie zaraz będzie czarno. Wystarczy zabezpieczyć same narożniki.

Wójt –w tej chwili nie można.

Radny Adam Walterowicz – w Piaskowie trzeba zasypać dziury w drodze, bo zawracają tam autobusy. Co z budową chodników w Parnicy? Proszę, aby pilnować tej sprawy.

 

Ad. 22) Zakończenie sesji.

            Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca Rady o godz. 12.25 zamknęła XIV sesję Rady Gminy Banie.

 

Liczba załączników do protokołu – 32.

Protokołowała:                                                                      Przewodniczyła:

Inspektor Anna Myszka                    Przewodnicząca Rady Gminy – Danuta Zawadzka-Zając

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kalina Wójcik 09-05-2012 14:41:01
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kalina Wójcik 09-05-2012
Ostatnia aktualizacja: Kalina Wójcik 09-05-2012 14:41:01